Technologijos

„ESO Smart“ – nauja mobilioji programėlė, skirta išmaniuosius elektros skaitiklius turintiems namų ūkiams

Lietuvos priklausomybė nuo importuojamos energijos turi neigiamą poveikį Lietuvos gyventojų gerovei ir mažina Lietuvos energetinį saugumą bei ekonomikos tarptautinį konkurencingumą. Todėl energijos vartojimo efektyvumo didinimas yra vienas svarbiausių ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos tikslų, kuris kartu prisideda ir prie klimato kaitą sukeliančių dujų išmetimo bei energetinio skurdo mažinimo ir energetinio saugumo didinimo.

Mokslininkų komanda iš Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto – docentai Andrius Kažukauskas ir Jūratė Jaraitė-Kažukauskė kartu su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO) sukūrė bandomąją mobiliąją programėlę „ESO Smart“, kurios tikslas – pasiūlyti namų ūkiams, turintiems automatizuotus elektros skaitiklius, lengvai prieinamą ir suprantamą informaciją apie jų valandinį elektros energijos suvartojimą.

Ši informacija leis vartotojui lengvai įvertinti savo energetinio efektyvumo gerinimo galimybes ir priimti elektros energijos suvartojimą mažinančius sprendimus. Be to, naudodami „ESO Smart“ programėlę vartotojai galės sekti Lietuvos elektros energijos bendrą valandinį suvartojimą ir gamybą, elektros energijos rinkos kainas, jas palyginti su savo mokamomis elektros kainomis. Tikimasi, kad visa ši lengvai pasiekiama informacija paskatins namų ūkius prisidėti prie nacionalinių energijos efektyvumo, klimato kaitos ir energetinės nepriklausomybės tikslų įgyvendinimo.

 

„ESO Smart“ mobilioji programėlė yra viena iš VU mokslininkų projekto veiklų, finansuojamų Lietuvos mokslo tarybos. Pagrindinis šio projekto tikslas – perkelti teorinę diskusiją apie neefektyvų namų ūkių elektros energijos vartojimą, jo priežastis ir mažinimo būdus į praktiką, pasitelkiant taikomuosius ir laboratorinius eksperimentus ir įžvalgas elgesio ekonomikos srityje.

Ankstesni moksliniai tyrimai rodo, kad faktinis namų ūkių energijos suvartojimas yra paveikiamas įvairios informacijos apie energijos suvartojimą suteikimu. Kitaip tariant, individualios informacijos suteikimas elektros vartotojams gali turėti reikšmingą įtaką šių vartotojų elgsenai. Tačiau beveik visi iki šiol atlikti taikomieji eksperimentai informacijos tarp namų ūkių sklaidai naudojo spausdintus laiškus, elektroninius laiškus, internetinius tinklalapius arba jų derinius. VU mokslininkų tikslas yra pasitelkti į pagalbą mobiliąją programėlę „ESO Smart“ šios informacijos sklaidai.

„ESO Smart“  leis VU mokslininkams kartu su ESO įgyvendinti inovatyvų taikomąjį „lauko“ eksperimentą, kuris padės atsakyti į klausimą, kaip skirtingo pobūdžio informacijos apie elektros energijos suvartojimą teikimas per mobiliąją programėlę veikia Lietuvos namų ūkių faktinį elektros energijos suvartojimą. Tikimasi šį eksperimentą atkartoti ir eksperimentinėje ekonomikos laboratorijoje kartu su docentu Rimvydu Baltaduoniu iš Getisbergo koledžo (Gettysburg College, JAV).

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
4 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button