Sostinės savivaldybė dar prieš metus pranešė vietų stygiaus darželiuose problemą spręsianti prie esamų ugdymo įstaigų statydama modulinius priestatus. Šįmet savivaldybės planuose – pastatyti 6 darželių priestatus prie jau veikiančių darželių, kuriuos lankys apie 630 mažųjų vilniečių. Beje, iki 2019 metų planuojama pastatyti ir 4 visiškai naujus savivaldybės darželius.

Anot Vilniaus miesto savivaldybės laikinosios Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovės Alinos Kovalevskajos, įkurti darželį naudojant modulines patalpas trunka gerokai trumpiau ir kainuoja mažiau nei statant įprastą pastatą, tad nauji moduliniai darželiai bus statomi ten, kur šiuo metu jų labiausiai stinga.

Kiekviename moduliniame darželyje – 800 kv. m ploto, dviejų aukštų patalpose – planuojama įrengti 6 lopšelio-darželio erdves grupėms su visomis būtinomis patalpomis. Bus įrengtos erdvės persirengimui ir daiktų saugojimui, žaidimams, miegui, valgymui skirtos zonos, sanitariniai mazgai.

Modulinis darželis. Sigito Kuncevičiaus projektavimo firmos vizualizacija

Pastačius modulinius darželius planuojama sutvarkyti ir darželių teritoriją – įrengti pavėsines, vaikų žaidimų aikšteles su uždengiamomis smėlio dėžėmis, augalų auginimo dėžėmis, takelius.

Architektų biuro „Do architects“ komanda sostinės savivaldybei dar 2016-aisiais pristatė pavyzdinius modulinių darželių projektus. Architektai jau tuomet siūlė įrengti papildomas mobilias grupes esamuose darželiuose arba statyti atskirus modulinius darželius savivaldybei priklausančiuose sklypuose. Portalo „SA.lt“ kalbinta architektė Gilma Teodora Gylytė vylėsi, jog vietų stygiaus ugdymo įstaigose problema sostinėje bus sprendžiama kokybiškai ir estetiškai.

Dar anksčiau, 2013 m., dalyvaudama bendrovės „Ryterna“ organizuotame modulinio pastato konkurse, modulinio vaikų darželio idėją pasiūlė Sigito Kuncevičiaus projektavimo įmonė. Tais pačiais metais architektai savo iniciatyva Vilniaus miesto savivaldybei pateikė analizę ir modulinių darželių priestatų siūlymus skirtingų tipų darželiams. Šia idėja pasinaudota Vilniaus miesto savivaldybei paskelbus planus statyti septynis modulinius esamų darželių priestatus.

Modulinis darželis. Sigito Kuncevičiaus projektavimo firmos vizualizacija

Visgi savivaldybei apsisprendus rengti viešąjį konkursą visų pirma buvo remtasi ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijumi. Taip pat vertintas skydinio-modulinio priestato montavimo ir statybos darbų darželio teritorijoje terminas, t. y. kad vykstant priestato statybai neprireiktų uždaryti veikiančio darželio.

Sykiu vertinta, kaip racionaliai suplanuotos darželio grupių patalpos: pavyzdžiui, numatytos ne atskiros patalpos žaidimams, miegui ir valgymui, o viena didelė funkcionali erdvė, kuri panaudojus stumdomąsias pertvaras gali būti pagal poreikį uždaroma, o ugdymo metu išnaudojama maksimali erdvė laisvam vaikučių judėjimui, kaip sprendžiami higienos normų (norminių plotų, sanitarinių mazgų, apšvietimo ir pan.), gaisrinės saugos (pavyzdžiui, aukštesniu balu vertinti tie pasiūlymai, kuriuose evakuacinės laiptinės suprojektuotos ne pagal minimalius norminius reikalavimus, t. y. atviros lauke, o vidinės, uždaros, skirtos kartu ir atskirų grupių patekimui į pastatą išvengiant judėjimo srautų susikirtimo, grupėms turint savus, atskirus išėjimus į lauką), pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimai.

Sykiu vertinta, kaip pastato eksterjeras koreliuoja su jo paskirtimi: ar vaikų darželis atitiks vaikų įstaigos įvaizdį, bus žaismingas, šiuolaikiškas. Kiek pastato eksterjeras koreliuoja su interjero sprendiniais ir kokie jie pateikti pasiūlyme – ar interjere numatyta priemonių vaikų lavinimui, tokių kaip kreida paišomos sienos, darželio pavadinimą atitinkantys elementai ir pan. Galiausiai įvertinta, kaip sprendžiami sklypo sutvarkymo sprendiniai, kaip suplanuotos vaikų žaidimo aikštelės, kokie pasiūlyti žaidimų įrenginiai.

Modulinių pastatų statybos ypač populiarios Skandinavijos šalyse. Čia moduliniuose pastatuose įkuriami vaikų darželiai, poliklinikos, biurai ir parduotuvės. Lietuvoje trūksta socialinių būstų, darželių ar mokyklų, todėl, savivaldybės atstovės žodžiais, galime pasinaudoti Skandinavijos patirtimi, kuri leistų panašias problemas spręsti ekonomiškai, efektyviai ir taupiai.

Architektas Sigitas Kuncevičius, kartu su komanda projektuojantis penkis modulinius priestatus nuogąstavo, jog dėl teisinės bazės spragų moduliniams pastatams taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir stacionariems pastatams. A. Kovalevskaja patvirtina – modulinis statinys – pastatas, sudarytas iš atskirų gamykliškai išbaigtų segmentų – modulių. Išardomi moduliai, skirti laikiniems arba nuolatiniams įvairios paskirties pastatams statyti.

Statybos įstatyme, statybos techniniuose reglamentuose atskiros sąvokos ar apibrėžimo „modulinis pastatas“ su tik tokiam pastatui taikomais reikalavimais šiuo metu nėra. O tai reiškia, kad pastatui – moduliniam darželiui – taikomi visi statybos techniniuose reglamentuose, higienos normose, teisės aktuose, reglamentuojančiuose esminius statinių reikalavimus, kituose norminiuose dokumentuose nustatyti reikalavimai, kurie būtų taikomi ir įprastinio – mūrinio, monolitinio, karkasinio – pastato atveju, kas ne visada racionalu.

Taigi, projektuotojams tenka papildomai įvertinti, ar modulinis pastatas atitiks gaisrinės saugos, energijos taupymo ir kitus reikalavimus.

Šaltinis: Statyba ir architektūra

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist