Baigėsi nekilnojamojo turto bendrovės „Darnu Group“ inicijuotas architektūrinio konkurso pasiūlymų teikimo terminas Vilniuje esančio verslo komplekso „Verslo trikampis“ teritorijos atnaujinimo ir konversijos darbams. Konkursui, kurį organizavo Lietuvos Architektų sąjunga, labiausiai patyrusios Lietuvos architektų įmonės pateikė 9 vizijas.

Konkurso užduotis buvo išnaudojant vietos urbanistinį ir gamtinį potencialą, sukurti naujos kartos daugiafunkcinį kvartalą, kuriame susijungtų komerciniai, gyvenamieji ir visuomeniniai pastatai, o taip pat organiškai įsikomponuotų ir viešosios erdvės. Architektams buvo suteikta laisvė greta projektuoti ne tik biurus, viešbutį ar parduotuves, gyvenamuosius namus, vaikų darželį, mokyklą, bet ir suplanuoti žaliąsias erdves bei įveiklinti Neries pakrantę, kad ji taptų gyvybinga, skirtingas bendruomenes jungiančia vieta.

„Kairiajame Neries upės krante įsikūręs „Verslo trikampis“ ligi šiol buvo labiau orientuotas į verslo poreikius, tačiau įvertinus vietos urbanistinį potencialą, sąsajas su upe, Senamiesčiu ir aplinkinėmis teritorijomis, matome, kad projektas šiandien reikalauja šiuolaikiškesnio ir tvaresnio požiūrio. Esame dėkingi konkurse dalyvaujančioms architektų komandoms, kurios atskleidė milžinišką sklypo potencialą ir jo konversijos galimybes“, – teigia  Sigita Survilaitė-Mekionienė, „Darnu Group“ generalinė direktorė.

Konkursą organizuoja Lietuvos architektų sąjunga. Konkurso komisija, kurią sudaro architektai Mindaugas Pakalnis, Gražina Janulytė-Bernotienė, Tauras Paulauskas, Gintautas Natkevičius, bendrovės „Darnu Group“ plėtros ir statybų direktorius Povilas Urbonavičius, Plėtros projektų vadovas  Adomas Lazdauskas ir bendrovės generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė (komisijos pirmininkė), konkurso rezultatus ir nugalėtojus  paskelbs šių metų rugsėjo 30 dieną.

Dabartinis „Verslo trikampis“, kaip viena iš didžiausių Vilniaus verslo erdvių, buvo suformuotas 1999-2006 metais. Šiandien čia  išsidėstę septyni biurų pastatai su 47 tūkst. kv. m nuomojamų patalpų, maisto prekių parduotuvė, kavinės ir komercinės patalpos. Beveik 3 ha užimanti teritorija priklauso „Darnu Group“ įmonei „Troja“ bei uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtai investicinei bendrovei UAB „Verslo trikampis“. Naują daugiafunkcinio rajono viziją įmonės planuoja plėtoti jungtinės veiklos pagrindu, o kvartalo statybos bus pradėtos jau 2023 m. pabaigoje. 

„Darnu Group“ įmonių grupė jungia apie 30 nekilnojamo turto ir statybų veikla užsiimančių bendrovių, sporto ir sveikatingumo įmonių grupę bei viešbučių valdymo kompanijas. „Darnu Group“ pirmauja kaip daugiausia į Vilniaus nekilnojamojo turto rinką investuojanti plėtotoja, kurios projektų portfelyje – komerciniai, gyvenamieji, sporto infrastruktūros, viešosios ir privačios partnerystės būdu vystomi nekilnojamojo turto projektai. Žymiausias multifunkcinis projektas – Paupio rajonas Vilniaus Senamiestyje, kuris prestižinėje tarptautinėje parodoje MIPIM buvo įvertintas kaip vienas iš keturių geriausių urbanistinių projektų pasaulyje.

1. PODIUMAS

Išlaikydami principinę pateiktos urbanistinės vizijos koncepciją ir struktūrą siūlome labiau išryškinti teritorijos jungtį su upe ir krantinės perimetro įtraukimą į kvartalo gilumą. Kuriama aiški kvartalo vidinių erdvių hierarchija – abi vidinės gatvės jungiasi su aikšte, o aikštės erdvė jungiasi su krantine ir upe.

Centrinė aikštė projektuojama arčiau esamo Baltic Center pastato, kvartalo centre, todėl krantinės ištisinio perimetro atkarpos tampa tolygesnės, jos tarsi užsilenkia į kvartalo gilumą ir tampa Centrinės aikštės perimetru. Taip pailginamas komerciškai vertingas krantinės užstatymas, o Centrinė aikštė tampa visos teritorijos, apribotos Geležinio vilko, Jasinskio ir A.Goštauto gatvių, svarbiausiu traukos centru. Švelnus aikštės plokštumos kilimas nuo krantinės rytų kryptimi leidžia ne tik sklandžiai įjungti siūlomą pėsčiųjų tiltą per Geležinio Vilko gatvę, bet ir kurti patrauklią viešąją erdvę fokusuotą į upę.

Centrinę aikštę akcentuoja ir ją pratęsia į viršų biurų pastatas C, skulptūriškas viešbutis A yra tarsi atsakas ikoniškam Viktorijos bokštui, o išraiškingas biurų pastatas G formuoja dinamišką Geležinio Vilko gatvės perimetrą.

2. Slėnis

Siūloma šiuolaikiška, kontekstualaus tūrio ir architektūrinė kvartalo išraiška, formuojanti perėjimą nuo griežto išorinio perimetrinio užstatymo iki smulkaus mastelio urbanistinės struktūros kvartalo viduje. Vadovaujantis kvartalo detalaus plano koncepcija, pastatų aukštis numatomas 9-11 aukštų šiaurinėje sklypo dalyje ir žemėja iki 6-4 aukštų sklypo pietuose.

Pastatų aukštingumo išdėstymo principas grindžiamas užtikrinti kvartalo insoliaciją.

Nors teritorijos dominante išlieka administracinis Victoria pastatas, reprezentacinėse kvartalo vietose, sklype šalia Liubarto tilto ir naujai projektuojamos pagrindinės aikštės, kuri jungiasi su numatoma viešąja erdve Neries krantinėje, numatomi akcentiniai pastatai su administracine funkcija. Kvartalo viduje numatoma vieninga viešųjų erdvių sistema su alėjomis, pasažais ,vidiniais kiemais ir centrine aikšte kuri susijungia su Neries upės krantinėje numatoma kvartalo gyventojų ir miestiečių susibūrimo vieta, reprezentacine viešąja erdve.

3. EQUINOX

Kuriama dinamiška „VERSLO TRIKAMPIO“ išklotinė. Nauji tūriai atidžiai reaguoja į esamą užstatymą (tampa savotišku esamų fasadų urbanistiniu tęsiniu) ir žymi vystomo kvartalo „VARTŲ“ vietą. Sprendinys leidžia aktyviai panaudoti gražiai atsiveriančius Neries krantinės vaizdus ir neužgožti pagrindinės kvartalo dominantės – „LIUBARTO“ bokšto – plastikos.

Daug dėmesio skiriama insoliacijai, kurią dėl vietos didelio užstatymo tankumo ir aukštingumo labai svarbu pasiekti vidiniame gyvenamųjų daugiabučių komplekse. Siekiant užtikrinti reikalingą natūralios šviesos poreikį, tūriai yra skaidomi atsižvelgiant į saulės spindulio kryptį lygiadienio (EQUINOX) metu. Šiai vietai būtinas insoliacijos skaičiavimo sprendimas tapo viena pagrindinių kvartalo kompozicinių ašių, kuri buvo reikšminga ne tik pastatų architektūrai, bet ir viešųjų erdvių struktūrai.

Išryškinami kvartalo „VARTAI“, žymintys pagrindines viešas kvartalo erdves: centrinę aikštę natūraliai ir betarpiškai susietą su formuojama ir įveiksminama Neries krantine.

4. Vilniaus Uostas

Teritorija formuojama atsižvelgiant į istorinį kontekstą, buvusį senajį Nėries upės uostą, į esamus ir buvusius ryšius bei socialinius aspektus. Izoliuota Verslo trikampio teritoriją sujungiame su miesto urbanistiniu audiniu. Atkuriame izoliuotos teritorijos ryšį su miesto centrine dalimi pratęsiant Pakalnės gatvę iki Vilniaus Uosto krantinės.

5. WOODEN TOWN

“Wooden Town” komplekse kuriami nūdienos funkcinių, estetinių, technologinių aspektu architektūros
objektai, tie kurie numatyti užduotyje ir programoje, jie praturtinami ryšiu su tradicijomis bei kultūriniu
savitumu. Atskiri komplekso pastatai atspindi naujas morfologines idėjas medinėje architektūroje.
Atkreipiame dėmesį į du ryškesnius, svarbesnius aspektus. Mediena siūlomuose architektūriniuose
sprendimuose taikoma kaip unikalių estetinių savybių medžiaga, priemonė išreikšti kūrinio – kvartalo
kompozicines idėjas. Šiuo atveju iš medienos modeliuojama statinių išorė, vidaus erdvės. Taip,
sudėtingiau formuojami pastatai iš kitų medžiagų, tarsi apvelkami išraiškingesniu, meniškai paveikesniu
apdaru.

6. 3DOTS

Teritorijos užstatymas planuojamas vadovaujantis, konkurso užduotyje pateikta principine kvartalų išdėstymo ir viešųjų privačių erdvių susikirsymo koncepcija. Pasiūlyme stengiamasi tūriniais erdviniais sprendimais maksimaliai išnaudoti užstatymo galimybes, išlaikant tinkamas insoliacijos, pėsčiųjų srautų, viešųjų erdvių kokybines charakteristikas. Kvartalas yra gerai matomas iš aplinkinių apžvalgos taškų, todėl siekiant išvengti ploksčio erdvinio silueto pasirenkama plokščių stogų bei šlaitinių stogų tūrių kombinacija, taip sukuriant dinamišką, miesto centro įvaizdį atitinkantį siluetą. Kuriamas 1 minutės kvartalas, jungiant mišrią funkciją – komercija, biurai, paslaugų, gyvenamoji, socialinių paslaugų. Taip sukuriamos galimybės gyventi ir dirbti, ilsėtis rajone nebūnant priklausomu nuo transporto, visas pagrindines funkcijas turint kvartalo strukrūroje.

7. GRAVITY

Tai teritorijos virsmas iš nedidėlės uosto ir sandėlių provincijos, vėliau Vilniaus miestui svarbaus manufaktūros ir pramonės priemiesčio iki staigaus tapimo centrine miesto dalimi. Šiai dienai tai miesto centrinės verslo teritorijos potencialą (ang. CBD) turinti vieta, o nagrinėjama teritorija yra esminė trūkstama jos dalis. Transporto priemonių ir daugiaaukščių automobilių saugyklų uždominuota teritorija tvarkoma iš esmės pakeičiant prioritetus ir suteikiant pirmenybę žmogui ir laisvam pėsčiųjų judėjimui. Projektu siekiama, kad funkcinė teritorijos įvairovė, patogus susiekimas ir kokybiškas architektūrinis išpildymas užtikrintų teritorijos tapimą nauja gyvybinga bendramiestine erdve, taip pat pabrėžti tipologinį funkcijų mišinį bei darnų jų susiliejimą. Projektuojamų pastatų siluetas išgrynintas vertinant visas išorines ir vidines teritorijos išklotines, atskirų erdvių vizualines perspektyvas ir būsimų teritorijos naudotojų ir gyventojų pojūtį pastatuose.

8. 210622

Gyvybingam miestui būdinga įvairovė. Suteikdami pastatams savitą charakterį ir žinodami, kad galutinis rinkinys bus kitoks, vis tik siekėme rasti optimalius santykius tarp mūsų tūrių, įsivaizduodami šią mūsų siūlomą dermę kaip veikiančią – kai kaimyninių pastatų pirmi aukštai sinergizuoja vienas kitą, užtikrinama patalpų insoliacija, atveriami geriausi vaizdai pastatų šeimininkams.

Svarbiausia šio projekto sėkmės prielaida – iš esmės sustiprintas teritorijos pasiekiamumas pėstiesiems ir bemotoriu transportu, kuo natūraliau ir betarpiškiau susijungiant su Pakalnės, J. Jasinskio gatvėmis ir Gedimino prospektu.

9. LUKIŠKIŲ UOSTAS

Architektūrinė idėja apjungia marinistinius, Vilniaus senamiesčiui bei Naujamiesčiui būdingus ir konvertuotai industrinei teritorijai būdingus architektūrinės raiškos motyvus. Daugiabučiai gyvenamieji pastatai projektuojami pulsuojančio, terasinio charakterio taip, kad visi butai turėtų gerus vaizdus per langus, o taip pat visi turėtų lodžijas/balkonus ar terasas. Administraciniai pastatai projektuojami švarių formų su išreikštomis konsolėmis (industrinio charakterio motyvas). Taip pat suplanuotų biurų patalpos racionalios, lengvai įvairaus tipo planavimui pasiduodančios geometrijos. Viešbučio, su inkarine komercine funkcija (maisto turgus), tūris suprojektuotas atriuminio tipo, lakoniškų formų savo mase dominuoja kompozicijose. Mokyklos ir darželio pastatas taipogi lakoniškų formų savo masteliu dera su aplinkiniu Pakalnės gatvės užstatymu.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

83 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist