Nekilnojamas turtas

Žinomi Lietuvos kūrėjai ieško nestandartinių meno sprendimų „Paupio“ rajonui

Viešų meno ir kultūros erdvių atsiradimas gyvenamuosiuose kvartaluose, viešbučiuose ar verslo centruose – vienas ryškiausių vystytojo  „Darnu Group“ atpažįstamų bruožų. Meno svarbą įmonė pabrėžia ir vystydama  „Paupio“ rajoną – į atgimstančiame Vilniaus senamiesčio rajone atsirasiančias menui skirtas erdves bus investuojama daugiau nei 200 tūkst. eurų.

„Meno erdvių atsiradimui sutelkiame išskirtinį dėmesį, siekiame sukurti erdves, kurios taptų ne tik „Paupio“, bet ir visų sostinės gyventojų traukos centru – tokių, pridėtinę vertę miestui kuriančių vietų Vilniuje labai trūksta. Siekiame darnios, šiuolaikiškos ir gyventojų poreikius atitinkančios aplinkos, kurioje menas būtų kuo arčiau žmonių“, – teigė „Darnu Group“ korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorė Akvilė Liaudanskienė.

Anot jos, vienas iš įdomesnių sprendimų – visiems atvira galerija po atviru dangumi, kuri  2022 metais įsikurs viename iš gyvenamųjų namų vidiniame kieme. Kiti meno kūriniai turėtų atsirasti „Paupyje“ jau kitais metais.

„Jau dabar yra numatytos kelios vietos, kuriose galėtų atsirasi nauji meno kūriniai. Šiuo metu meno kuratoriai bendrauja su skirtingais šalies menininkais, kurie siūlo sprendimus, Vilniaus senamiesčiui  suteiksiantys dar didesnę vertę“, – sako A. Liaudanskienė.

„Paupio“ viešųjų menų projekto kuratorė, menotyrininkė Ūla Tornau sako neabejojanti „Paupio“ draugystės su menu sėkme ir yra įsitikinusi – kūrybingi sprendimai visuomet pagyvina miestą, suteikia išskirtinumo.


Idėjas pateikė žinomi menininkai

Prie unikalaus projekto prisijungė būrys žinomų menininkų, savo idėjas „Paupiui“ pristatė beveik dvi dešimtys kūrėjų, dalis jų pateikė net po kelias – netrukus paaiškės, kurios idėjos puoš Paupį.

Idėjas teikė vilniečiams puikiai pažįstamas, geležinkelio stotyje keliaujančius išlydinčio ir pasitinkančio Tonio Soprano skulptūros autorius Donatas Jankauskas-Dunis, jaunosios kartos iliustratorė, ne vieną miesto sieną didžiuliais piešiniais papuošusi Akvilė Misevičiūtė-Magicdust,  dalyvauja ir Žygimantas Kudirka, muzikos scenoje geriau žinomas MC Messiah vardu, tačiau vis aktyviau dalyvaujantis šiuolaikinio meno procesuose.

Originalių idėjų projektui pateikė ir Lietuvai Venecijos meno bienalėje prieš trejus metus atstovavęs skulptorius Žilvinas Landzbergas bei kitąmet Venecijos architektūros bienalėje dalyvausiantis Julijonas Urbonas. Tarp dalyvių – ir ne kartą išskirtinėmis šviesos instaliacijomis stebinęs Linas Kutavičius.

„Visi kūrėjai – labai skirtingi, tačiau to ir siekėme – suburti tiek šiuolaikinio, tiek gatvės meno atstovus, grafikus, skulptorius, kuriančius šviesos instaliacijas. Nenorime apsiriboti vieno menininko darbu, todėl šiuo metu rengiame kūrybines dirbtuves,  nemažai menininkų yra pateikę savo vizijas“, – pasakojo Ū. Tornau.

Siekis – sukurti funkcionalų traukos tašką

Projekto kuratorė prasitarė, kad svarstoma apie kelias idėjas, tačiau kurios jų tiksliai bus įgyvendintos, dar neaišku.

„Svarstydami, kokie projektai galėtų iškilti „Paupyje“, diskutavome apie čia gyvenančius žmones, galvojome, kokie čia atsirasiantys objektai jiems patiktų. Paupys – vienas seniausių Vilniaus pramoninių rajonų, senosios pramonės istorija šiai vietai itin svarbi. Norėtume, kad tai atsispindėtų ir menininkų kūriniuose, todėl tam tikra prasme tai tapo viena iš projekto temų“, – prasitarė pašnekovė.

Antra menininkų vaizduotei pasiūlyta projekto idėja – žaidimas ir interaktyvios pramogos, šie turėjo pasukti galvas, kas galėtų įtraukti po rajoną vaikštinėjančius praeivius. Ū. Tornau teigimu, šioje kategorijoje originalumo taip pat netrūko – sulaukta ir mobilaus rajono žemėlapio, alternatyvaus gido idėjos.

Trečia tema – papildomų viešų funkcijų rajone suformavimas. „Net keli menininkai pasiūlė įrengti vietas, kuriose žmonės galėtų susiburti. Ar tai būtų kepsninė, ar pavėsinė, ar tiltelis prie upės, kur galėtų sustoti Vilnele plaukiantys baidarininkai – tokios socialiniais taškais virstančios erdvės žmonėms patinka. Nesiekiame tik dekoratyvumo. „Paupys“ ir taip gražus, todėl labiau norime, kad nauji kūriniai turėtų ir funkcionalumą, kad taptų vieta, kurioje žmonės norėtų susitikti“, – tikino ji.

Dovana vilniečiams

Pasak , „Darnu Group“ korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorės Akvilės Liaudanskienės, „Paupio“ viešųjų menų projektas – dovana vilniečiams. Ji įsitikinusi, kad naujų meno kūrinių atsiradimas atgimstančioje Senamiesčio dalyje taps ir galerija po atviru dangumi, ir nauju socialiniu traukos tašku. O patys kūriniai suteiks pridėtinę vertę atsinaujinusiam sostinės rajonui.

„Tikimės, kad žmonėms nauji kūriniai patiks. Galbūt ne visiems jie bus gražūs, tačiau tikrai – labai įdomūs. Ir net jei iš pirmo žvilgsnio darbas atrodytų keistokas, po kurio laiko atsiras suvokimas, koks jis smagus ir originalus, o jo grožis, tarkime, atsiskleidžia žiūrint iš viršaus“, – sakė meno kuratorė Ū. Tornau.

„Darnu Group“ į meno erdves investuoja jau nebe pirmą kartą. Išskirtinio dėmesio sulaukė ir ankstesni vystytojo projektai – meno galerijos „Užupio krantinių“ laiptinėse, prie „Antakalnio terasų“ menininkų kurtas suoliukų parkas, taip pat Senamiestyje įsikūręs meniška dvasia dvelkiantis viešbutis „Artagonist“,  patekęs tarp 10 proc. geriausių ir lankytojų mėgstamiausių viešbučių pasaulyje, ir daug kitų darbų.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.


Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button