Nekilnojamas turtas

Vyriausybė perdavė Bažnyčiai likusius Vizičių vienuolyno ansamblio Rasų g. pastatus

Vyriausybė perdavė Katalikų bažnyčiai sovietmečiu statytus pastatus Vizičių vienuolyno ansamblio teritorijoje Vilniuje – visą Lietuvos sovietinės okupacijos laikotarpį čia veikė įkalinimo įstaiga.

Vilniaus arkivyskupija žada pritaikyti pastatus tikinčiųjų reikmėms.

Perduotieji pastatai yra Rasų gatvėje, Vilniaus Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios ir Vizičių vienuolyno ansamblio teritorijoje – sovietmečiu nusavintoje bažnyčioje ir vienuolyne buvo įrengtas kalėjimas.

 

2002-aisiais Vizičių bažnyčia ir vienuolynas buvo grąžinti Vilniaus arkivyskupijai, pataisos namai iš čia išsikėlė 2007-aisiais, tačiau ansamblio teritorijoje esantys kalėjimo statiniai liko valstybės žinioje. Čia veikė administracijos bendrabutis, taip pat izoliatorius, valgykla, kepykla.

Nuotrauka: Kultūros paveldo departamentas

Unikali vėlyvojo baroko bažnyčios erdvė gelžbetoninėmis perdangomis buvo padalinta į keletą aukštų. Kaip BNS sakė Vilniaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Česlovas Jocius, vienuolyno teritorijoje kalėjimas įrengtas po Antrojo pasaulinio karo – bažnyčiai šią savaitę perduota komplekso dalis uždaryta 2008-ųjų gruodį.

„Įkalinimo įstaiga įkurta buvusiame Vizičių vienuolyne, sovietų laikais bažnyčios, vienuolynai buvo naudojami kitais tikslais. Vizičių ansamblyje yra Jėzaus Širdies bažnyčia, kuri buvo suskirstyta perdengimais, padarytas trijų ar keturių aukštų pastatas, ten buvo padaryti sandėliai. Šias patalpas mes dar 2006-aisiais perdavėme kurijai“, – teigė Č. Jocius.

 

Likusi pastatų dalis perduota įgyvendinant susitarimą dėl kompensacijų už negrąžintą bažnyčiai turtą – ši suma pastaruoju metu siekė 1,72 mln. eurų. Perduotas turtas įvertintas 1,04 mln. eurų, tad ši suma bus nurašyta nuo minėtos skolos.

Bus siekiama atverti paveldą visuomenei

Vilniaus arkivyskupijos kurija teigia, kad po Vyriausybės sprendimo bus mąstoma apie Vizičių ansamblio atkūrimo planus.

 

„Kol kas dar anksti kalbėti, kiek lėšų ir laiko prireiks šiam ansambliui atkurti, tačiau siekis yra vienas – kad vieną dieną jis vėl būtų atviras žmonėms, trauktų tikinčiuosius ir tarnautų bendruomenės reikmėms“, – komentare BNS sakė Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Mykolas Juozapavičius.

Sutvarkius Vizičių ansamblį, anot jo, kartu su šalia esančia Misionierių bažnyčia ir vienuolynu, atgytų Išganytojo kalva – vienas ryškiausių Vilniaus senamiesčio kraštovaizdžio elementų, dėl kurio Vilnius yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Nuotrauka: Kultūros paveldo departamentas

„Išsaugoti ir atverti žmonėms šį unikalų kultūrinį paveldą yra bendras ir Bažnyčios, ir valstybės interesas. Bet paveldas nėra tik pastatai. Kažkada ant Išganytojo kalvos virė gyvenimas – du vienuolynai, jų išlaikomos prieglauda, mergaičių pensionas, dvi vilniečiams atviros bažnyčios. Sovietmetis sustingdė ir suniokojo šią Vilniaus vietą, bet, tikiu, kad vieną dieną ji vėl gali atgimti“, – pasakojo M. Juozapavičius.

 

Anot jo, atgaivinti ir veiklai pritaikyti Vizičių vienuolyno ansamblį, neturint teisės spręsti jo kieme esančių sovietinių kalėjimo priestatų likimo, būtų buvę neįmanoma.

Vienuolės vizitės Vilniuje įsikūrė XVII amžiaus pabaigoje, vyskupo Kiprijono Povilo Bžostovskio kvietimu – 1717 metais dabartinėje Rasų gatvėje pastatyta laikina mūrinė koplyčia.

Po 40 metų čia iškilo vėlyvojo baroko stiliaus Jėzaus Širdies Bažnyčia, o XVIII amžiaus 3-iajame ketvirtyje – ir vienuolyno rūmai.

 

Autorius: Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Linas
Linas
2 metus

O bažnyčios mafija gavo dar žemės ir pastatų. Galės sutvarkyti už valstybės ir mokesčių mokėtojų pinigus, tada išnuomoti verslui, kaip ir dabar senamiestyje ir iš to krautis milijonus ir nemokėti mokesčių. Geras versliukas ta bažnyčia Lietuvoje. Aišku davatkoms viskas čia normalu, nes politika taip ir daroma, kaip kitaip puse seimo susėda, juk tik su arkivyskupo palaiminimu.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button