Nekilnojamas turtas

Vilniaus sporto rūmai galėtų tapti žydų istorijos muziejumi ar memorialu – I. Šimonytė

 Šiuo metu apleisti Vilniaus koncertų ir sporto rūmai galėtų tapti muziejumi ar memorialu, skirtu  žydų Lietuvos žydų istorijai, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Ketvirtadienį paskelbtame interviu LRT ji tvirtino, kad tokia idėja svarstoma po praėjusius metus vykusių konsultacijų – ankstesnė Vyriausybė planavo rekonstravus rūmus įrengti Kongresų centrą.

„Mes visus praėjusius metus šiek tiek bandėme konsultuotis, o kaip, jeigu pakeistume požiūrį ir nutartume, kad ta vieta, kaip ypatinga vieta Lietuvos žydų istorijoje, būtų skirta tam, kad Lietuvos žydų istorija ten ir būtų papasakota. Ar per muziejų, memorialą, specialiai tam tikslui dedikuotą objektą“, – tvirtino I. Šimonytė.

 

„Turiu pasakyti, kad pavyko išgirsti nemažai palaikymo, ir manau, jog Vyriausybė bandys ieškoti geros idėjos, kaip galėtume tai įgyvendinti. Mane labai įkvepia „Polino“ muziejaus pavyzdys Varšuvoje. Tikrai gražus muziejus, tikrai labai graži idėja ir labai puikus išpildymas“, – sakė Vyriausybės vadovė.

Ji priminė, kad pastato pritaikymui iššūkių kelia ir viešos diskusijos su tarptautinės žydų bendruomenės atstovais, ir tai, jog rūmai yra pripažinti kultūros paveldo objektu. Premjerė atmetė nuogąstavimus, sakydama, kad vystyti, pavyzdžiui, daugiabučių statybos čia taip pat nėra įmanoma, kadangi jau sutarta dėl pačių senųjų Šnipiškių žydų kapinių tvarkymo projekto.

„Bandysime eiti tuo keliu ir įsivertinti, ar galėtume pasiūlyti visuomenei gerą idėjinį išpildymą tos vietos, kuri būtų skirta Lietuvos žydų istorijai. Ne tik Holokaustui, tiesiog papasakoti visai istorijai, ką mes turėjome per amžius ir ko netekome, ir kad tuos mažus dalykus, kuriuos vis dar turime, galėtume išsaugoti ir auginti“, – tvirtino I. Šimonytė.

 

Vilniaus meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį teigė sveikinantis Vyriausybės vadovės poziciją dėl Sporto rūmų ateities.

Anot jo, ankstesnis Vyriausybės sprendimas nutraukti kongresų rūmų projektą buvo klaida, „tačiau žydų tautos istorijos įamžinimas šioje jautrioje vietoje yra labai geras pasirinkimas“.

„Iš Vyriausybės tikiuosi ne tik žodžių, bet ir konkrečių, su šiais sprendimais susijusių finansinių įsipareigojimų. Kalbėdamiesi su bendruomene apie tokį šių rūmų panaudojimą (ką jau ir esu pradėjęs), tikrai rasime geriausius sprendimus“, – savo „Facebook“ paskyroje teigė meras.

 

Planai vietoj 1971-aisiais statytų nebenaudojamų koncertų ir sporto rūmų įrengti konferencijų centrą brandinti nuo 2015-ųjų, kai pastatą perėmė Turto bankas.

Šis atnaujinti rūmus siekė jau 2016-aisiais, bet tais metais skelbtas konkursas buvo nutrauktas. Vėliau, 2017 metų pradžioje, įmonė nutraukė ir pradėtas derybas su bankrutuojančios Vilniaus statybų bendrovės „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“), restruktūrizuojamos įmonės „LitCon“ ir „Pamario restauratoriaus“ konsorciumu.

Nuo to laiko rekonstrukcijos pradžia buvo vis atidedama, klausimų kilo dėl planuojamo Kongresų centro operatoriaus konkurso sąlygų – potencialūs dalyviai svarstė, jog jos gali būti pritaikytos valstybės valdomam parodų ir kongresų centrui „Litexpo“.

 

Sporto rūmų rekonstrukcijos projektas susidūrė ir su kai kurių žydų bendruomenių pasipriešinimu, kadangi kompleksas yra senųjų žydų kapinių teritorijoje, kurios čia veikė nuo XVI amžiaus.

2018 metais Finansų ministerijos rašte nurodyta, kad projektas kainuos iki 29 mln. eurų. 

Autorius Ignas Jačauskas

 
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
34 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
slavka/bmZlt - slavka/dugno savo
slavka/bmZlt - slavka/dugno savo
3 mėnesius

tai Ingridai matyt iš “Ufonautų Pasaulio” kokia tai “musė” įkando…Ką jie bandys “eksponuoti”? – kaip pinigas vardan savo givybės “kalamas” ar “politinį meno kokteilį” – givybė ūž pinigus?…Netgi “Konferencijų Rūmai” – tarp kokių europos tautų Negali sutarti ! – Visiškai Skirtingų viešinamų “įstorijų” savų…

kokia kvailystė!
kokia kvailystė!
3 mėnesius

Niekas ir neneigia, kad žydų kapinės buvo barbariškai sunaikintos sovietmečiu. Tačiau juk miestas turėjo plėstis! Ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje buvo sunaikinta daugybė kapinių sovietmečiu, kai kas iš mūsų ir dabar gyvena buvusių kapinių vietoje. Vilniaus Sporto rūmai – tai ne tik Sniečkaus “pokazucha”, bet ir Sąjūdžio suvažiavimas, Sausio 13-osios aukų pašarvojimo vieta. Ką jau kalbėti apie legendinės Vilniaus “Statybos” rungtynes! Jei tas, atrodo, laikinas paminklėlis greta yra per mažas, galima jį pakeisti kažkokiu matomesniu ir geresniu. Bet kalbėti apie visų Sporto rūmų pertvarkymą į kažkokį žydų kultūros muziejų, mano manymu, yra ne tik kvaila, bet netgi lėkšta.… Skaityti daugiau

Vaclovas
Vaclovas
3 mėnesius
Atsakinėti į  kokia kvailystė!

Šalyje už tiesą sunaikinta iš esmės visa bendruomenė, 150-200 tūkstančių žmonių. Jie neverti pagerbimo, prisiminimo, supratimo, mūsų atgailos? Jeigu net atminimas nepriimtinas, tai bendruomenės buvimas – juo labiau, o tuomet man neatrodytų, jog naikynės dvasia svetima mūsų pasaulėžiūrai – ji būtų iš kartos į kartą pereinanti. Viliuosi, kad svarstyklių lėkštę visgi nusvers norinčių atminti, išmokti balsai.

Vytas
Vytas
3 mėnesius
Atsakinėti į  kokia kvailystė!

Ačių už drąsią nuomonę ir sveiką protą! To mūsų dienom labai trūksta…

Vaclovas
Vaclovas
3 mėnesius

Šią dieną reiktų susiklausyti. Ministro pirmininko pasiūlymas, viršaičio sutikimas yra puiku. O kad sąmoningumas augtų, tikrai derėtų paruošti ne menkesnį parenginį nei POLIN. Nėra teisės atlikti taip, jog jis taptų parodomasis – proginių kalbų ir pakvietimų – tačiau kampinis ir šaltas.

Vytas
Vytas
3 mėnesius

Su tokia viską griaunančia ir perleidžiančia valdžios logika ir priešų ieškot nereikia.
Užsieniečiai visad stebėsi, kodėl Lietuvos sostinėje, pačiame jos širdyje tiek apleistų gražių pastatų. Sako kitur tokie objektai funkcionuotų ir neštų didelį pelną šaliai.
Bet tik ne pas mus…
Puikus “ukiškumo” ir “gebėjimo” valdyti pavyzdžiai.

Paskutinį kartą redaguota 3 mėnesius (Vytas)
jas
jas
3 mėnesius

Na tik ne žydų centras,kas į jį eis Stovi 30 metų. tušti , visokie žydeliai vaikščiojo aplink ieškodami kapų. Čia kasta perkasta žemelė tik prisiminimas likęs apie kapines. Nieko nereikia statyti, stovi gražus pastatas, renovuoti, Salė didžiulė ir sportui ir pramogoms, Aplaidumas neapsakomas ,miesto centre tokia vieta pūna.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button