Su kalendorinio rudens pradžia Vilniaus nekilnojamojo turto rinka įspūdingai nusipurtė koronaviruso pandemijos gniaužtus ir spurtavo, grįždama į metų pradžioje demonstruotą pardavimų tempą. Rugsėjį užfiksuoti 570 naujų butų pardavimų sandoriai Vilniuje vėl leido prisiminti pirmaisiais metų mėnesiais matytus skaičius, o aukštos klasės būsto rodikliai viršijo analogišką 2019-ųjų rezultatą.

Emocijos dėl COVID-19 rimsta

Vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ analitiko Manto Mikalausko teigimu, tokiam proveržiui nesutrukdė nė naujas rekordines aukštumas pasiekusių susirgimų COVID-19 skaičiai. Skaičiuojant naujų būstų sostinėje pardavimus, rugsėjis buvo trečias derlingiausias šių metų mėnuo po vasario (626 sandoriai) ir sausio (595).

„Panašu, kad tai nebegąsdina potencialių būsto pirkėjų. Visuomenė susitaiko su virusu, kaip su šių dienų gyvenimo realija. Kažkam gali tekti atsisakyti vakarėlių su daugybe susispietusių dalyvių, kažkam – priprasti prie kaukių gausos automobilyje, tačiau NT pardavimų Vilniuje dinamikos ir COVID-19 susirgimų kreivės šiai dienai rodo, kad tai jau nėra esminis faktorius, ribojantis turto įsigijimą“, – sako M. Mikalauskas.

Jis pažymi, kad kartu su vėl kylančiais pirkėjų lūkesčiais koja kojon žengia ir bankų paskolų suteikimo politika, kuri iš stabdančiojo veiksnio pavasarį ar vasaros pradžioje pamažu vėl tapo skatinančiuoju.

„Balandžio mėnesį iš banko išgirdę „ne“, šiandien būstų pirkėjai išgirsta „taip“. O ilgai lauktas „taip“ skatina imtis greitų veiksmų ir pasinaudoti pagerėjusia situacija“, – teigia analitikas.

Augo dėmesys aukštos klasės turtui

Rugsėjis pasižymėjo itin dideliu dėmesiu aukštos klasės turtui. M. Mikalausko teigimu, šį mėnesį aukštos klasės turto pardavimai sostinės NT rinkoje sudarė 17,9 proc., o bendra pardavimų apimtis 34,7 proc. aplenkė atitinkamą praėjusių metų laikotarpį.

Vien „Darnu Group“ rugsėjį pardavė 62 butus plėtojamame sostinės „Paupio“ rajone arba beveik keturiskart daugiau nei tuo pat metu 2019-aisiais. Tokie pardavimai sudarė apie 60 proc. visų rugsėjį Vilniuje parduotų aukštos klasės būstų.

„Šis ekonominis sukrėtimas tik dar kartą įrodė, kad aukštos klasės turtas yra atspariausias kainos ir paklausos svyravimams, todėl pirkdami būstą gyventojai svarsto ne tik apie jo interjero detales, bet ir apie įsigyjamo turto likvidumą ateities perspektyvoje.

Pandemijos laikotarpiu šie pirkėjai svarstė ne apie iškilusius finansinius sunkumus, o labiau paisė apribojimų dėl sveikatos, todėl nusižiūrėtus pirkinius įsigijo vėliau, bet savo planų nekoregavo. Tą įrodo mūsų rezervacijų atšaukimo statistika pandemijos laikotarpiu – tokių turėjome vos dvi“, – atskleidžia M. Mikalauskas.

Aktyvėja investuotojai

Anot specialisto, dar vienas svarbus faktorius – didesnis optimizmas nuomos segmente, pamažu grįžtančiame į savo vėžes. Kurį laiką atsitraukę ir pabūgę būstus įsigyti nuomai, dabar investuojantys pirkėjai ir vėl pradeda aktyviai veikti.

„Žinoma, šio tipo naujų būstų pirkėjai labiausiai laukia galimybės grįžti į trumpalaikės nuomos rinką, kur galės siekti didesnės investicinės grąžos, tačiau jau suaktyvėjo ilgalaikės nuomos segmentas, o kainos atsistatė po staigaus kritimo pandemijos laikotarpiu“, – pastebi M. Mikalauskas.

Jo teigimu, ne paskutinį vaidmenį sostinės NT rinkoje šiemet atlieka emigracijoje gyvenusių lietuvių sugrįžimas į gimtinę. Statistikos departamento duomenimis, per pirmuosius aštuonis 2020 metų mėnesius į Lietuvą grįžo 17 830 piliečių, o daugiau nei pusė jų tai padarė šią vasarą.

M. Mikalauskas sako, kad tokią bangą nulėmė ne tik Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos procesai ar koronaviruso sukeltas poveikis kitų šalių ekonomikoms, bet ir augančios galimybės sėkmingai su pandemija iki šiol susitvarkiusioje Lietuvoje.

„Lietuva šiuo metu ypatingai demonstruoja aukštą savo potencialą tiek norintiems grįžti į tėvynę šalies piliečiams, tiek užsienio – pavyzdžiui, Baltarusijos – verslams, svarstantiems apie darbuotojų perkėlimą į mūsų šalį. Vis dažniau gauname užklausų iš užsienyje dirbančių lietuvių, kurie svarsto įsigyti būstą dar gyvendami kitoje šalyje ir grįžti į savo naujus namus Vilniuje“, – pažymi M. Mikalauskas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist