Nors prognozuoti, kokie bus 2020 metai biurų rinkoje niekas neskubėjo, jie užbaigti geriau, nei tikėtasi. Bendra išnuomoto biurų ploto apimtis viršijo 5 metų vidurkį ir pasiekė daugiau nei 100 tūkst. kv. m. Šiuo metu biurų rinkoje vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pandemijos metu atidėti sprendimai dėl biuro nuomos poreikių šių metų antroje pusėje turėtų sugrįžti, skelbia tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.

2020 m. išnuomoto biurų ploto rezultatai viršijo 5 metų vidurkį

Bendras išnuomotų patalpų plotas 2020 metais net 16 proc. viršijo pastarųjų 5 metų vidurkį ir perkopė 100 tūkst. kv. m. Didelės vertės nuomos sandorius 2020 m. sudarė tokios tarptautinės paslaugų įmonės kaip „Western Union“, „Telia Global Services Lithuania“, „Devbridge“, „Metso“ ir kitos, kurios ieškojo didesnių erdvių plėtrai.

„2020 metų pabaigoje savininkai pasirašė nuomos sutartis dėl ketvirtadalio biurų nuomos metų ploto. Didžiausias IV ketvirčio susitarimas buvo pasirašytas dėl 10 tūkst. kv. m „Ignitis“ grupės biuro „Vastint Lietuva“ plėtojamame „Busines Garden Vilnius“ projekte. Tačiau IV ketv. biurų rinkoje dominavo mažesni nuomininkai, kurių didelis kiekis leido užbaigti metus aukštesne nata“, – pastebi Jurgita Ragaišė, „Newsec“ tarpininkavimo paslaugų grupės vadovė.

Vilniaus biurų rinkoje ryškių kainų pokyčių nebuvo. A klasėje nuomos kainos nežymiai augo nuo 16-17 EUR iki 16-17,5 EUR, tuo tarpu B klasėje, lyginant su 2020 m. birželio mėn., buvusios 9-14 EUR kainos dabar siekia 10-14 EUR. J. Ragaišės teigimu, biurų nuomos kainos rinkoje ir toliau išliks panašios. Atsižvelgdami į sparčiai augančią modernių biurų pasiūlą, senesnių biurų pastatų valdytojai pradėjo taikyti lankstesnes nuomos sąlygas, tačiau kainų stengiasi nemažinti.

Vakansijos augimas nekelia nerimo

Nepaisant to, kad Vilniaus biurų rinką per paskutinį ketvirtį papildė daugiau nei 46 tūkst. kv. m nuomojamo ploto, o per metus iš viso rinkoje pasiūlyta 115,9 tūkst. kv. m naujo ploto, J. Ragaišė pastebi, jog pasiūlai kasmet augant po 14-16 proc., vakansijos augimas kol kas atrodo natūralus. Vilniaus biurų rinkoje laisvo nuomos ploto lygis IV ketv. padidėjo nuo 4,9 iki 6,7 proc., o per metus – nuo 3,4 iki 6,7 proc.

Anot specialistės, dauguma vystytojų nespaudžia stabdžių ir toliau vykdo suplanuotus projektus. IV ketvirtyje buvo sėkmingai užbaigtos trijų verslo centrų statybos: „Žalgirio 94“, „Business Stadium North“ ir „Technopolis NOVA“, o 2020 m. pabaigoje oficialiai patvirtinta apie naujų projektų, tokių kaip „FLOW“, „HERO“, „Cyber City“, „UNUM“ plėtrą ir įsibėgėsiančius darbus.

Suspausta biurų rinkos spyruoklė atsileis

„2020 m. NT industrijoje vyravo „linksmieji kalneliai“, kai visų žaidėjų nuotaikos ir veiksmai buvo glaudžiai susiję su pandemijos situacija. Metus pabaigėme pakilimu, pasiekti geresni rezultatai nei buvo tikėtasi. Tačiau dėl karantino rinkoje vyraujant tam tikram neapibrėžtumui vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pristabdyti įmonių sprendimų priėmimo procesai dėl biuro keitimo ar plėtros turėtų sugrįžti antrame 2021 m. pusmetyje, o gal net ir ankščiau“, – tvirtina J. Ragaišė.

Ekspertai atsargiai kalba apie 2021-uosius, tačiau tikimasi, kad nuomininkų aktyvumas ne tik neblės, bet ir išlaikys panašų lygį. „Newsec“ prognozuoja, kad 2021 m. bus išnuomota apie 90 tūkst. kv. m modernaus biuro ploto. Be jau dabar žinomų didelių nuomininkų,  kurie planuoja priimti sprendimus dėl biuro, visada bus tokių, kuriems prireiks didesnių patalpų, aukštesnės klasės, patogesnės lokacijos, kils poreikis biurą optimizuoti ar apjungti, o gal net ir mažinti. Visi šie sprendimai sostinės biurų rinką stums tik į priekį.

Stiprūs paklausos formuotojai – Baltarusijos įmonės ir bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ išaugusios įmonės

J. Ragaišė atkreipia dėmesį, kad rinkoje didžiausiais nuomininkais išlieka paslaugų centrai bei IT bendrovės, kurios per pandemiją nukentėjo mažiausiai, o kai kurios net augo. IT kompanijos iš Baltarusijos taip pat patvirtino savo persikėlimo planus: „Epam Systems“ – didžiausias pasaulyje individualios programinės įrangos gamintojas, tarptautinė kompiuterinių žaidimų įmonė „Wargaming“ ir kt. greitu metu įsikurs Vilniuje. Biurų rinkoje tai bus paklausos pulsą aukštame lygyje palaikantis segmentas bei sudarantis didelės apimties sandorius.

Finansinių technologijų įmonės vis dažniau įsikuria Vilniuje ir tai yra vienas sparčiausiai augančių sektorių Lietuvoje – įprastai reikia apie 2 metų naujai „Fintech“ įmonei iš „co-working“ erdvės persikelti į atskiras patalpas. Šiuo metu pastebima, jog daugelis „Fintech“ įmonių išaugo bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ ir tampa brandžiu biurų nuomininku bei užpildo tradicinius biurų plotus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist