Nekilnojamas turtas

Valstybinė kultūros paveldo komisija: „negali būti kalbama apie Vilniaus oro uosto pastato griovimą“

Viešojoje erdvėje netylant diskusijoms, kad Vilniaus oro uosto pastatas turi būti nugriautas ir statomas naujas, Valstybinė kultūros paveldo komisija pabrėžia, kad Kultūros vertybių registre esančios vertybės negali būti diskusijų dėl galimo griovimo objektas, o pastatas turi būti saugomas kaip ir bet kuri kita šiame sąraše esanti kultūros vertybė.

Vilniaus oro uosto pastatas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, jam taikoma ir atitinkama teisinė apsauga, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Paveldo apsaugą apibrėžiantys įstatymai ir teisės aktai nurodo valstybei išsaugoti Kultūros paveldo registre esančias vertybes. Bet kokia kitokia vieša komunikacija diskredituoja paveldosaugos ir pačios valstybės veiklą, pažymi Valstybinė kultūros paveldo komisija.

 

Kultūros vertybių išsaugojimo klausimas yra lygiavertis nepriklausomai nuo to, kokio tipo, konfesijų, istorinio sukūrimo laikotarpio vertybės yra įrašytos į Kultūros vertybių registrą ir kuriai visuomenės daliai jos yra priimtinos arba ne. Teisės aktai taip pat įpareigoja, kad kultūros paveldo objektų ir vietovių turi būti atrinkta tiek ir tokių, kad būtų užtikrintas pakankamo pavyzdžių kiekio išsaugojimas kiekvienu atveju.

„Taip, sovietinio laikotarpio palikimas priskirtinas prie nepatogaus paveldo. Visgi reikėtų kalbėti ne apie laikotarpį, kada objektas sukurtas. Reikia vertinti – architektūra gera, ar ne, kiti elementai vertingi, ar ne. Tai yra esmė. Vilniaus oro uostas yra pripažįstamas kaip objektas, turintis tų paveldosauginių verčių“, – sako Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos teisinės apsaugos tikslingumo klausimus svarsto atsižvelgdamos tik į objektų kultūrinę vertę, ir tik pagal šį, o ne jokį kitą kriterijų gali panaikinti arba suteikti vertybei teisinę apsaugą, pabrėžiama pranešime.

 

„Norime atkreipti dėmesį, kad dėl kitų į Kultūros vertybių registrą įrašytų sovietinio laikotarpio pastatų – Vilniaus geležinkelio stoties ar Vilniaus dramos teatro – rekonstravimo išsaugant pastatų vertingąsias savybes diskusijų nekilo. Yra sakoma, jog šie pastatai saugomi, nes iliustruoja geležinkelio plėtros ir teatro bei modernios architektūros šalyje istoriją. Tuo tarpu Vilniaus oro uostas iliustruoja daugiasluoksnę areonautikos, Vilniuje vystytos nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų, istoriją“, – pabrėžia Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Pranešime spaudai taip pat pažymima, kad svarstant apie tolesnę Vilniaus oro uosto plėtrą reikėtų nepamiršti, kad lėktuvų kilimo bei tūpimo trasa yra virš UNESCO Pasaulio paveldo sąraše esančio Vilniaus istorinio centro. Paveldo komisija pasisako už naujai parengtame Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajame plane tarp Vilniaus ir Kauno siūlomą naują tarptautinį oro uostą.

„Vilniaus oro uosto bei kitų šio laikotarpio pastatų nevienareikšmis vertinimas neišvengiamai verčia pradėti atranką ir diskusiją, kurie iš jų mums yra aktualūs ir vertingi šiandien. Raginsime Kultūros ministeriją bei Kultūros paveldo departamentą sudaryti baigtinį šio laikotarpio objektų sąrašą, kuris būtų aiškus, motyvuotas bei suprantamas visuomenei“, – reziumuoja Valstybinė kultūros paveldo komisija.

 

Vilniaus oro uosto pastatas į Kultūros vertybių registrą buvo įrašytas 1993 m. 2007–2008 m. pastatui buvo nustatytos architektūrinio pobūdžio vertingosios savybės.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, prezidento ir Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimais. Dėl Vilniaus oro uosto išsaugojimo kreipiamasi į Susiekimo, Kultūros ministerijas, Kultūros paveldo departamentą, Seimo Kultūros komitetą, Vyriausybę ir Vilniaus miesto savivaldybę.

Diskusiją, ar senąjį Vilniaus oro uosto pastatą reiktų griauti ir jo vietoje statyti modernų terminalą, įžiebė susisiekimo ministras Marius Skuodis. Anot ministro, iki pandemijos Vilniaus oro uostas aptarnavo daugiau keleivių, nei yra pritaikytas, o atvykę keleiviai neturėtų matyti sutrupėjusių laiptų, skilinėjančių sienų ir griūnančio stogo.

 

Valentina Gudienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
23 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Soslan
Soslan
5 dienas (-ų)

KAUNO ORO UOSTAS pagrtndinį oro uostas Kauną 2022👈👈✈✈🛬🛬🛫🛫😉😉👌🏼👌🏼

Paulius
Paulius
7 dienas (-ų)

Na jei taurakalnio rumai nebuvo paveldas, tai koks cia ple paveldas? Kukuruzniku priimamasis servisas… matot tie paveldosaugininkai tures etatu mazinti jei isbrsukines tokius saugomus sedevrus…kaip menturos rumus giraites g ir panasias atgyvenas

Nereikalingas
Nereikalingas
8 dienas (-ų)

Jei ginama įstatymo, tai kokios čia diskusijos dar gali būti.

miestietis
miestietis
8 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Nereikalingas

Šimašiaus komanda praktiškai viešai deklaravo, kad įstatymai dzin, ir padarys taip, kaip nori (čia anksčiau, ne oro uosto kontekste). Priminsiu kaip buvo su Žaliojo tilto skulptūromis: komisija nubalsavo ir atsisakė panaikinti apsaugą, tada po manevrų buvo pakeista komisijos sudėtis, ir nauja komisija nubalsavo taip kaip reikia. Šiuo metu aplinkos minstras (kuriam pavaldus Kultūros Paveldo Departamentas) – Simonas Gentvilas, LR liberalų sąjudžio narys. Tos pačios partijos, kuri atvedė dabartinį merą į jo poziciją. Manau bendrą kalbą rasti įmanoma… Yra ir kitų pvz, kai įtakinga įmonė įsigyja sklypą ir nori statyti kur negalima. Tada “tikslinamos” senamiesčio vertingosios savybės, ir visai netikėtai tampa… Skaityti daugiau

Reikia turėt smegenų
Reikia turėt smegenų
8 dienas (-ų)

Griauti gal būt ir nereikėtų, juk galima protingai visa tai integruot į naują šiuolaikinius poreikius atitinkancia erdvę, nerealiai geras pavyzdys yra Lodzės, tik ten geležinkelio stotis, kai senas objektas nerealiai gerai integruotas į šiuolaikinę erdvę

Ddf
Ddf
8 dienas (-ų)

Kur cia pavelda mato?

matyt
matyt
8 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Ddf

matyt Kolegai reikėtų pasidomėti, ką reiškia žodis “paveldas” 

Marvel
Marvel
8 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Ddf

Durnas, ar apsimeti?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button