Nekilnojamas turtas

Statybos inspekcija: dėl daugiabučio Šeškinėje statinio projektą tikrinusių institucijų padarytų pažeidimų spręs prokuratūra

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2022-07-07 sprendimu (Sprendimas) nutraukė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) inicijuotą bylą dėl daugiabučio namo adresu Gelvonų g. 1B, Vilnius išduoto statybą leidžiančio dokumento (SLD)  galiojimo panaikinimo. Statybos inspekcija, įvertinusi Sprendime konstatuotą procesinę kliūtį Statybos inspekcijai teisme šalinti pažeidimus, susijusius su minėtam pastatui išduotu SLD, 2022-08-17 Statybos įstatymo 27 straipsnio 24 dalyje nustatyta tvarka kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą (prokuratūra). Statybos inspekcija paprašė prokuratūros įvertinti Statybos inspekcijos nustatytus su viešuoju interesu  susijusius pažeidimus bei kreiptis į teismą viešajam interesui apginti ir SLD galiojimą panaikinti.

Primename, kad Statybos inspekcija minėtam pastatui išduoto SLD teisėtumą nagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kreipimosi pagrindu. Šiuo atveju išnagrinėjus SLD teisėtumą nustatyti šie su viešuoju interesu susiję pažeidimai:

  • statytojas prie prašymo gauti SLD nepateikė besiribojančio žemės sklypo savininko ar valdytojo – Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) kaip valstybinės žemės patikėtinio, rašytinio sutikimo statyti statinį neišlaikant atstumų;
  • susisiekimo komunikacijų (pėsčiųjų-dviračių takų) statybai  valstybinėje žemėje NŽT sutikimas nebuvo pateiktas;  
  • statytojas neatitiko keliamų reikalavimų, nes šilumos tinklų rekonstrukcijai nebuvo pateikta sutartis su šilumos tinklų savininku;
  • statytojas nepateikė rekonstruojamų šilumos tiekimo tinklų kadastro duomenų bylos.

Informuojame, kad Statybos inspekcija nusprendė neskųsti nauja teismų praktika dėl ieškovo ir atsakovo sutapties pagrįsto Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022-07-07 sprendimo  nutraukti įstaigos inicijuotą bylą dėl minėto SLD galiojimo panaikinimo, todėl šiuo metu jokių teisminių ginčų dėl nurodyto SLD teisėtumo tarp Statybos inspekcijos ir objekto statytojo nevyksta. Statytojo iniciatyva Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022-08-12 nutartimi laikinosios apsaugos priemonės yra panaikintos.

 

2022-08-17 vykusiame susitikime dalyvavusiems „Gelvonų terasos“ butų pirkėjams paaiškinta, kad pastato SLD teisėtumas tikrintas STT pasikreipimo pagrindu, tyrimas dėl SLD teisėtumo užsitęsė dėl laiku institucijų (Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir NŽT) neteiktos informacijos ir didelės tyrimo apimties. Tyrimo metu nustatyti viešojo intereso pažeidimai, todėl šiuo atveju, teismui nutraukus bylą, Statybos inspekcija pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 24 dalį privalo kreiptis į prokuratūrą. Gyventojai informuoti, kad Statybos inspekcijos veikla grindžiama objektyvumo, skaidrumo ir teisės viršenybės principais, todėl įstaiga neturi teisės nesikreipti į prokuratūrą esant nustatytiems ir nepašalintiems viešojo intereso pažeidimams. Atsižvelgiant į tai, kad statytojas iki šiol nėra pašalinęs dėl valstybinės žemės panaudojimo ir kitų nustatytų pažeidimų, sprendimą dėl projektui išduoto SLD ginčijimo ar neginčijimo turi priimti prokuratūra. Pareiškėjai informuoti, kad prokuratūrai suteikti platūs įgaliojimai vertinti ar pažeistas viešasis interesas ir  atitinkamai priimti sprendimą dėl viešojo intereso gynimo.

Taip pat informuojame, kad dėl teisinio reglamentavimo, kai Statybos inspekcija privalo išduoti SLD, kai statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai ir savivaldybės administracijos įgaliotas darbuotojas nenurodė atsisakymo išduoti SLD motyvų ir nepažymėjo, kad SLD neišduodamas, ydingumo ir skubaus keitimo poreikio kreiptasi į Aplinkos ministeriją. Dėl teisinio reglamentavimo  ydingumo jau yra pasisakiusi ir STT, o apie skubų reglamentavimo keitimo poreikį signalizuoja ir nauja teismų praktika, kadangi šiuo atveju vadovaujantis naujai suformuota teismų praktika Statybos inspekcija negali užtikrinti SLD  patikrinimo metu nustatytų pažeidimų pašalinimo.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
8 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button