Nekilnojamas turtas

Pernai Žvėryne nustatyta itin daug valstybinės žemės užėmimo atvejų

Reaguodami į gyventojų pranešimus ir skundus Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos specialistai aktyviai tikrina pateiktą informaciją dėl, kaip įtariama, užimtos valstybinės žemės. Vilniaus miesto Žvėryno mikrorajone pernai metais buvo atlikti 23 patikrinimai. Beveik visais atvejais patikrinimų metu buvo nustatyta pažeidimų.

Dalis nustatytų pažeidėjų kaltę pripažįsta, pažeidimus geranoriškai pašalina – buvo patrauktos tvoros, stovėjusios valstybinėje žemėje netoli Birutės g. 2C ir Birutės g. 4, Vilniuje. Tačiau yra ir tokių, kurie prašymus atlaisvinti valstybinę žemę piktybiškai ignoruoja, išsisukinėja ir kitaip ginasi, nepaisydami to, kad kaimynai mato, jog žeme yra naudojamasi.

Pavyzdžiui, NŽT ne kartą yra vykdžiusi žemės naudojimo valstybinę kontrolę adresu Birutės g. 18D Vilniuje, tačiau galimas pažeidėjas gynėsi, neprisiėmė atsakomybės. Siekiant atlaisvinti valstybinę žemę, teko įsikišti net savivaldybei. Ateityje gavus informacijos ir paaiškėjus, kad  greta minėto sklypo vėl pastebėti neteisėtai pasodinti želdiniai, NŽT specialistai nedelsiant pakartotinai organizuos žemės naudojimo valstybinę kontrolę. Pažeidėjui bus skirta administracinė nuobauda, o per nustatytą terminą nepašalinus pažeidimų bus kreipiamasi į teismą.

 

Vis dar nėra pašalinti pažeidimai šalia Birutės 18C sklypo, o sklypo savininkui dėl privalomųjų nurodymų pašalinti valstybinėje žemėje užfiksuotus vartus ir trinkeles nevykdymo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija yra iniciavusi bylos nagrinėjamą Vilniaus miesto apylinkės teisme.

Gavus informacijos ir atlikus žemės naudojimo patikrinimus Latvių g. 55 ir 62, Vilniuje, nustatyta, kad tvoros pastatytos už sklypų ribų, valstybinėje žemėje. Latvių g. 55 užimtas valstybinės žemės plotas sudaro 305 kv. m, Latvių g. 62 – 48 kv. m.

Kitoje Žvėryno vietoje – Vytauto g. 3, atlikus žemės naudojimo patikrinimą, paaiškėjo, kad čia užimtas valstybinės žemės plotas sudaro net 1053 kv. m. Be to, netoli Vytauto g. 5 buvo rastas valstybinėje žemėje pastatytas ūkinis pastatas, šiltnamis, pavėsinė ir tvora (užimtas valstybinės žemės plotas – 828 kv. m). Greta Vytauto g. 7 valstybinėje žemėje užfiksuota tvora su statiniais (užimtas bendras valstybinės žemės plotas – 901 kv. m).

 

Dėl visų šių ir kitų Žvėryne nustatytų atvejų NŽT Vilniaus miesto skyriuje atliekami administracinių nusižengimų tyrimai. Išaiškinus pažeidėjus bus skiriamos baudos ir prašoma atlaisvinti valstybinę žemę.

NŽT direktoriaus Laimono Čiako teigimu, NŽT dažnai nepagrįstai kaltinama neatliekanti operatyvaus valstybinės žemės atlaisvinimo, tačiau, anot NŽT vadovo, visuomenei nėra aiškios NŽT kompetencijos ribos, tyrimų eigos specifika.

Pavyzdžiui, aptikus nelegaliai valstybinėje žemėje pastatytą tvorą ar kitus statinius (pvz., pavėsinę, malkinę ir pan.), kuriems nereikalingi statybos leidimai, NŽT specialistai nustato pažeidėją ir jam skiria administracinę nuobaudą bei prašo atlaisvinti valstybinę žemę. To nepadarius, kreipiamasi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, kuri pagal jai priskirtą kompetenciją įpareigoja asmenį statinius nugriauti.

 

Kitu atveju, jei valstybinėje žemėje savavališkai pastatyta tvora ar kiti statiniai, kuriems reikia statybos leidimų, NŽT po patikrinimo nedelsdama perduoda informaciją Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, kuri nustato statytoją ir imasi priemonių dėl statinių pašalinimo.

Nenustačius statinių savininko (statytojo), informacija apie valstybinėje žemėje esančius neteisėtai pastatytus statinius perduodama savivaldybei, kuri inicijuoja statinių pripažinimo bešeimininkiais procesą.

Nustačius, kad valstybinė žemė yra neteisėtai užtverta želdinių tvora, NŽT nustato pažeidėją, skiria jam administracinę baudą ir liepia atlaisvinti valstybinę žemę (pašalinti želdinius). To nepadarius, teismui teikiamas ieškinys dėl įpareigojimo asmenį pašalinti jo padarytą pažeidimą.

 

Jei valstybinėje žemėje auga želdiniai, kurie trukdo prieiti prie valstybinės žemės, ir nėra aišku, kam jie priklauso, tuomet NŽT kreipiasi į savivaldybę, kuri pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą yra atsakinga už želdinių apsaugą ir tvarkymą.

2017 m. visoje Lietuvoje NŽT atliko daugiau nei 14 tūkst. planinių ir neplaninių valstybinės žemės naudojimo patikrinimų.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button