Pastatų priežiūros specialistai Lietuvoje perspėja, kad Užupio tragedija, kai griuvo namo siena, gali pasikartoti dar ne vieną kartą, praneša Namų administratorių asociacija. Anot jos, dažniausiai tai susiję su netinkamai vykdomu namų administravimu, kuomet jį pradeda vykdyti patys gyventojai, arba visišku administravimo įmonių paslaugų atsisakymu.

„Savarankiškai daugiabučius pradėję prižiūrėti gyventojai kartais taip nugyvena pastatus, kad šie ima tiesiog griūti ir kelia realų pavojų žmonių gyvybėms, o tokių atvejų, kai namus nutaria prižiūrėti patys gyventojai, deja, daugėja“, – sako Vilniaus daugiabučių namų administratorių asociacijos vadovas Sigitas Čirba.

Anot jo, geriausias to pavyzdys yra sausio viduryje sostinės Užupio rajone nugriuvęs namas, kuris dar 2021 metais atsisakė administravimo įmonės paslaugų ir įsteigė bendriją, kuri ir tapo faktiniu namo prižiūrėtoju.

„Turime analogišką situaciją kaip ir prieš kelis metus Lazdynuose. Tąsyk griuvo 15 aukštų daugiabučio namo balkonai ir tik laimingo atsitiktinumo dėka per šį kraupų incidentą niekas iš žmonių nenukentėjo. Tiesa, pastatui buvo padaryta didžiulė žala. Kaip ir pirmuoju atveju, šis namas buvo atsisakęs specializuotų namo priežiūros specialistų paslaugų, o įsteigęs bendriją, tvarkėsi savarankiškai“, – primena asociacijos vadovas.

Anot Sigito Čirbos, neatmetama, kad panašūs incidentai gali kartotis ir tik laiko klausimas, kada tai vėl nutiks.

„Visada sveikinu gyventojų iniciatyvą būti tikrais savo turto šeimininkais ir aktyviai dalyvauti namo priežiūros klausimuose. Tačiau tuo turi rūpintis pastatų charakteristikas išmanantys žmonės, o ne bet kas. Žinau atvejų, kai bendrijų pirmininkais išrenkami medikai, humanitarai ar menininkai, kurie, sutikime, neturi žinių, kaip reikia prižiūrėti daugiabučius, kad jie nekeltų grėsmės. Gerai, jei minėti pirmininkai samdo kvalifikuotus techninės priežiūros specialistus, tačiau dažnai būna taip, jog noras taupyti ir viskuo rūpintis pačiam smogia kitu galu. Daugiabučiai ne tik nugyvenami, bet, kaip ir matome, ima tiesiog griūti. Tokia tendencija grėsminga“, – kalbėjo S. Čirba.

Asociacijos vadovo teigimu, pastatų administravimo įmonėse darbuojasi dešimtys ar net šimtai savo srities specialistų, kurie nuolatos vykdo kvalifikuotą daugiabučių namų priežiūrą, o ne vienas ar keli, kas nutinka tais atvejais, kai namą administruoti pradeda patys gyventojai.

„Aš suprantu dalies gyventojų norą už būsto priežiūrą mokėti mažiau, tačiau pernelyg susiveržus diržus turime tai, ką turime. Juk šiandien geriausias pirmininkas yra tas, kuris už būsto priežiūrą iš gyventojų renka centus, nors realiai kalbėti apie visapusišką namo priežiūra už tokius pinigus – tai savęs apgaudinėjimas. Šioje srityje stebuklų nebūna, nes namo priežiūra kainuoja, į ją reikia nuolat investuoti, nes priešingu atveju anksčiau ar vėliau laukia bėdos, didelės bėdos“, – akcentavo S. Čirba.

Jis pažymi, kad keičiant ar renkantis namo administratorių gyventojai būtinai įvertintų įmonės pajėgumus, specialistų kvalifikaciją, mokumą, esamus klientus.

ELTA (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

23 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist