Remiantis „CityNow“ NT analitikos platformos surinktais duomenimis, šių metų gegužės mėnesį Vilniuje buvo susitarta dėl 650 naujos statybos butų pardavimų.

Populiariausias – Šnipiškių rajonas

Daugiausiai susitarimų dėl naujų butų pardavimo gegužės mėnesį fiksuota į lyderio vietą grįžusiame Šnipiškių rajone. Toliau po beveik vienodą skaičių naujų susitarimų įsigyti naujus butus fiksavome Pilaitėje ir Markučiuose, kiek mažiau Viršuliškėse bei Vilkpėdėje, kurioje prasidėjo dar vieno naujo projekto pardavimai.

Butų pasirinkimas toliau mažėjo

Gegužę toliau stebėjome jau ilgesnio laikotarpio tendenciją, jog Vilniuje mažėja neparduotų butų sandėlis. Gegužės mėnesį rinkai buvo pasiūlyta mažiausiai naujų butų šiais metais: „CityNow“ fiksuotas sandėlio papildymas tik 252 nauji butai. Tai lėmė, jog pirmą kartą šiemet, pasiūla tapo mažesnė nei 3000 butų. 

Viena iš pasiūlos mažėjimo priežasčių, kad NT plėtojai dar nespėjo pilnai sureaguoti į padidėjusią paklausą ir atnaujinti per karantiną „įšaldytų“ planų ir rinkai pristatyti naujus projektus. Kita priežastis yra konkurencija dėl sklypų, tinkamų didesnių projektų vystymui. Plėtros kompanijos vis dar dažnai yra priverstos planuoti naujų projektų vystymą sklypuose, kurie įsigyti anksčiau, tačiau, kurių tolimesnę plėtrą stabdo valstybinės žemės nuomos sąlygų neaiškumo klausimai ir užsitęsęs naujojo Vilniaus Bendrojo plano patvirtinimas. Visgi tikėtina, kad pasiūlos šokas laikinas ir iki metų pabaigos Vilniaus rinką papildys eilė naujų projektų, nemaža dalis kurių jau yra pristatyti rinkai projektinių pasiūlymų stadijoje.

Pastebime, jog ir naujai gegužės mėn. startavusiuose projektuose (ar naujuose etapuose) išankstinių pardavimų procentas išlieka itin aukštas: 5 iš 6 naujų projektų jau parduota virš 40% butų, o dviejuose iš jų – daugiau nei 50%. Tai patvirtina pandemijos metu įsitvirtinusį pirkimą iš planų ir tai, kad tebeturime spekuliatyvinį pirkėjų norą pirma įsigyti mažesnius butus, kurie ateityje bus skirti nuomai. Kita vertus, Lietuvos banko duomenimis, didelė dalis investicinio būsto perkama iš nuosavų, o ne skolintų lėšų, todėl šis reiškinys dar nekelia problemų finansų rinkų tvarumui.

Kylančios kainos kelia iššūkius ir plėtotojams

Pastaruoju metu daug kalbama ne tik apie kylančias būsto kainas ir aktyvią rinką, bet ir infliacijos grėsmę bei žaliavų kainų šuolius. Atsigaunant pasaulio ekonomikai ir esant dideliam vartojimo skatinimui, greitai brangsta ir nemaža dalis svarbių statybinių medžiagų tokių kaip – poliesteris, plienas, mediena bei didėja konkurencija dėl darbo jėgos. 

Aktualu paminėti, kad žaliavų ir darbo jėgos rinkų kainos paliečia ir gyventojus, kurie nusprendžia šiuo metu įsirengti būstą. Pavyzdžiui, virtuvės baldams naudojama daug medienos, kurios kaina neprognozuojama, dėl nesistabilizuojančių kainų.

Neprognozuotai besikeičiančios žaliavų kainos gali apsunkinti mažiau patyrusių ar mažesnį finansinį buferį turinčių NT projektų vystytojų situaciją. Projektuose, kurie yra pradinėje stadijoje, gali būti peržiūrima kainodara, atsižvelgiant į padidėjusius kaštus, arba yra tikimybė, kad kai kuriuose projektuose bus nutrauktos preliminarios sutartys, kadangi plėtotojams gali būti pigiau išmokėti sutarties nutraukimo baudas, nei rizikuoti statyti „į minusą“.

Daugiau pirminės NT rinkos statistikos būsto pirkėjai ir NT profesionalai gali rasti CityNow platformos viešai pateikiamame „Pirminės rinkos statistikos“ skirsnyje.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

10 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar girdėjote kaukiančias perspėjimo sirenas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist