Gegužės mėnesį Vilniaus mieste buvo parduoti 93 butai – 14 butų daugiau nei balandį, tačiau atšauktų sandorių (atsisakytų pirkimų) skaičius taip pat paaugo. Balandį buvo nutraukti 28 butų pirkimo sandoriai (skaičiuojant suminius pardavimus kiekviename projekte, t.y. jei parduoti 3 butai, o atšaukti 4, skaičiuojama, kad projekte atsisakyta vieno buto), tuo tarpu gegužę – net 45.

„2020-ųjų gegužė buvo išties įdomus mėnuo pirminei būsto rinkai. Nors suminiai rezultatai yra labai panašūs kaip ir balandžio mėnesį, tačiau reikšmingai pasikeitė rodiklių dedamosios. Visų pirma, atšaukimai susikoncentravo pavieniuose projektuose. Naujų projektų įvedimas į rinka paskutiniais mėnesiais egzistuoja tik Vilniuje, tad formaliai sostinėje būsto sandėlis auga ir toliau. Kita vertus, dalis plėtotojų pristabdė naujų, jau paskelbtų ir „iš brėžinių“ parduodamų projektų vystymą, tad realus būsto pasirinkimas mažėja“, – teigia „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas. Pasak jo, kol kas anksti koreguoti sandėlio rodiklius dėl tokių pristabdytų projektų, nes jų paruošiamieji darbai atlikti, tereikia pradėti statyti, tad sandėlio dydis ateityje priklausys nuo bendros ekonominės situacijos. Vis dėlto jau dabar aišku, kad pasiūlos kiekio kreivė bus kiek plokštesnė, nes rinkai atsigavus, kurį laiką bus siūlomi ne nauji, o laikinai pristabdyti projektai.

„Teigti, kad rinka atsigavo dar tikrai anksti, tačiau ryškėja pirkėjų aktyvumo tendencija. Per gegužę Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje nupirkta ~20 proc. daugiau naujų butų nei balandį, tačiau atšaukta net 2 kartus daugiau. Belieka laukti, kuri kryptis išlaikys savo pagreitį, pardavimai, ar atšaukimai. Išryškėja ir kita, anksčiau prognozuota tendencija – pirkėjai tapo išrankesni, ir dalis projektų susidūrė su didesniais iššūkiais, tuo tarpu patrauklesni būstai savo paklausą išlaikė ir karantino laikotarpiu. Atsižvelgiant į tai, kad atšaukimų padaugėjo tarp jau baigtų statyti projektų, galima daryti prielaidą, kad dalis gyventojų susiduria ir su finansavimo problema, t.y. siūlomos paskolų sąlygos tampa daliai pirkėjų nepriimtinos ar tiesiog „neįkandamos“, tad jie tampa priversti ieškoti dialogo su vystytojais dėl galimybės atšaukti preliminarias pirkimo – pardavimo sutartis“, – sako T.S. Kvainickas.

Esminių pokyčių kainose nepastebima, daugiau dėmesio skiriama netiesioginėms nuolaidoms, galimybei atšaukti preliminarias sutartis, paskolų įmokų garantijoms bei kt. Pagrindiniais veiksniais išlieka karantino ribojimai, vakcinos sukūrimo bei paplitimo data, fiskalinio skatinimo efektyvumas. Mažinant karantino ribojimus didėja antrosios pandemijos bangos tikimybė ir jau patirto ribojimų ciklo pasikartojimas, tačiau be ekonominio aktyvumo rinkai atsigauti nepavyks.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist