Lietuvos, o ypač Vilniaus, būstų rinkoje ką pasiūlyti klientams trūksta, o į butus, kuriuos nekilnojamojo turto (NT) pardavėjai pasiūlo, saugodami santaupas nuo infliacijos, investuoja pirkėjai. Vis tik komercinių patalpų rinkoje tokios paklausos ir pasiūlos disproporcijos NT ekspertai nepastebi, nors laisvų biurų nėra daug, o po pandemijos verslo centrų poreikis išliks.

NT paslaugų bendrovės „InReal“ duomenimis, Vilniuje šiuo metu plėtojami daugiau nei 30 verslo centrų, kai kurie jų jau baigiami, kitų įgyvendinimas dar tik prasidėjo. Kaune tokių NT projektų vykdoma apie 6, o Klaipėdoje, bendrovės investicijų ir analizės vadovo Tomo Sovijaus Kvainicko teigimu, „daugiau dominuoja planai nei kranai“.

Pasak eksperto, biurų poreikis auga kasmet, tačiau Vilniuje atotrūkis tarp paklausos ir pasiūlos nėra didelis, dabartinė plėtra atitinka vakansijos lygį: dar iki pandemijos sostinėje laisvos buvo mažiau nei 5 proc. visų siūlomų patalpų, tad kiekvienais metais plėtros planuojama vis daugiau. Kaune, plėtotojams pasiūlius naujų biurų plotų, šis atotrūkis taip pat mažėja. Klaipėdoje, anot T. S. Kvainicko, „kaip visada, – kiek didesnė stagnacija“.

„Jei pandemija nebūtų sujaukusi planų, (Vilniuje – ELTA) būtume sulaukę virš 10 verslo centrų per metus (įprastai – apie 5), tačiau dabar, tikėtina, bus įvairių persislinkimų. Kaune ilgą laiką nebuvo jokios plėtros, todėl susiformavo pasiūlos trūkumas, kurį plėtotojai patenkino 2017 – 2018 metais, ir jau turbūt laikas, kai plėtra vėl intensyvės. Klaipėda nesusitvarko su esama pasiūla, todėl ir ateities planai ganėtinai migloti“, – komercinių patalpų poreikį Lietuvos didžiausiuose miestuose apžvelgia T. S. Kvainickas.

T. S. Kvainicko teigimu, labiausiai paklausūs yra modernūs biurai. Visgi jis pastebi, kad šiuo metu komercinių patalpų nuoma brangsta, tad ir nuomos kainų A ir B klasės verslo centruose skirtumas mažėja. Dėl to nuomininkai dažniau renkasi modernesnes patalpas.

„Todėl tampa lengviau pasirinkti truputį brangesnį turtą, kuris konkurencinėje kovoje laimi prieš seniau statytus, šiokios tokios renovacijos reikalaujančius pastatus. Kita vertus, egzistuoja ir daug kainai jautrių nuomininkų, o modernūs verslo centrai nėra „guminiai“, tai nereikėtų įsivaizduoti, kad senesnių pastatų jau niekam nereikia“, – teigia T. S. Kvainickas.

Savo ruožtu NT plėtros bendrovės „Realco“ vadovo Juliaus Dovidonio teigimu, būstų rinkoje jaučiamas pastatytų butų deficitas, tačiau naujų komercinių patalpų rinkoje taip pat gali stigti, kadangi nėra daug projektų, kurie greitu metu bus pasiūlyti potencialiems nuomininkams.

„Kalbant apie būstus, šiuo metu didžioji problema tikrai yra pasiūlos trūkumas, kurį galima vadinti deficitu. Tuo tarpu su biurais yra tam tikra pulsacija ir, rodos, dabar bus toks tarpas, nes nėra tiek daug projektų, kurie įeidinės  į rinką“, – mano „Realco“ vadovas.

Pandemija katastrofos neatnešė

Kaip tikina T. S. Kvainickas, nors pandemijos metais darbuotojai įprato dirbti iš namų, biurų paklausos naujieji darbo įpročiai nesumažino taip, kaip tikėtasi. Ekspertas pastebi, kad didelė dalis įmonių pritaikė mišrų darbo modelį – darbuotojams leidžia dirbti tiek namuose, tiek biure, o dalis jų darbo erdves plečia.

„Katastrofos biurų rinkoje neįvyko, darbas iš namų netapo vieninteliu pasirinkimu, šiuo metu, manyčiau, dominuoja mišrus darbo modelis (…). Pandemija nesibaigė, todėl turbūt niekas dar neturi aiškaus paveikslo, kaip atrodys ateitis. Tai lemia, kad įmonės nepriima ypač drastiškų sprendimų dėl biurų mažinimo, nemažai įmonių vykdo patalpų plėtrą“, – sako jis. „InReal“ atstovas neabejoja – pandemiją rinka atlaikė sėkmingai, o biurų poreikis tikrai išliks.

„Pandemija ir karantinas nepadarė verslo centrų rinkai tokio neigiamo poveikio, kaip buvo tikimasi. Biurų nuomos sutartys paprastai yra ilgalaikės, ir nutraukti jas nėra taip paprasta. Išskirtinai nuotolinio darbo forma tinkama labai nedaugeliui verslų, kaip ir ne visiems darbuotojams patinka savo namų erdvę naudoti darbui. O taikant hibridinę darbo organizavimo formą, biuro vis tiek reikia“, – teigia T. S. Kvainickas.

Tuo tarpu J. Davidonis stebi grįžtančią biurų paklausą. Jis sutiko, jog pandemija išlieka svariu tolesnę rinkos nuotaiką lemsiančiu veiksniu.

„Paklausa gal ir buvo išsigandusi po pandemijos, bet matosi, kad ji grįžta. Nežinome kaip toliau rutuliosis pandemija, nes nuo jos tikrai daug priklauso. Jei jos nebūtų, manau, kad ir biurų sektoriuje būtų labai optimistiškos nuotaikos, kaip ir gyvenamajame“, – mano NT plėtotojas, pridūręs, kad pats verslas dar tik vertina, koks darbo modelis būtų optimaliausias ateityje.

„Dabar įmonės visaip galvoja, pabandė nuotolinį darbą – kai kam gavosi, kai kam nesigavo, kai kam jis tinka, kai kam visai netinka, nes neįmanoma išgauti efektyvumo“, – tikina J.Davidonis.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist