„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas prognozuoja, kad nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje rinkos aktyvumas gali nesugrįžti į įprastą ritmą mažiausiai pusę metų.

„Be abejonės, tam tikros inercijos bus, tai rodo tiek Kinijos, tiek kitų valstybių, anksčiau turėjusių pandemiją, patirtis. Bent du ketvirčius, galbūt net iki metų, aktyvumas NT rinkos nesugrįžta į prieškrizinį lygį, nes krizė sumažina dalies gyventojų pajamas, ir dalis pirkėjų atsisako idėjos pirkti NT. Turėjome nemažą pirkimo srautą būtent antro būsto, tai yra trumpalaikei nuomai. Patrauklumas tokio būsto žymiai krinta, nes turistų skaičius atsistatys į prieškrizinį lygį, matyt, tik po metų, gal net vėliau“, – Eltai sakė Ž. Mauricas.

Jo teigimu, NT rinkos atsistatymas priklausys nuo ekonominės raidos scenarijaus, kokius ilgalaikius padarinius ekonomikai turės krizė.

„Bent jau šiais metais manyčiau, kad aktyvumas (NT rinkos. – ELTA) išliks pakankamai žemas. Tačiau įdomu, kad kainos dažniausiai nesikoreguoja taip smarkiai į apačią. Kol yra lūkestis, kad tai yra tik laikinas iššūkis ir situacija pagerės, jei plėtotojai turi sukaupę pakankamai nemažus rezervus, tada jie neskuba mažinti kainų. Kainų dinamika didele dalimi priklausys nuo lūkesčių, kiek tikimasi, kad krizė truks, ir ar ji išsivystys iš pandeminės į realią ekonominę krizę“, – teigė ekonomistas.

„Aišku, kažkokios nuolaidos, akcijos bus. Kainų lygis, tikėtina, pakris kažkiek, bet nebūtinai tai bus toks kritimas, kaip paprastų krizių atveju. Jei Lietuvos ekonomika smuks 10 proc., tai NT kainos gali net mažiau sumažėti“, – tęsė jis.

Ž. Mauricas pabrėžė, kad šioje situacijoje labai svarbūs bus ir pirkėjų lūkesčiai, – jei jie matys, kad krizinė situacija tik laikina, turėdami platesnį pasirinkimą ar gavę nuolaidą, vis tiek gali ryžtis pirkti būstą dabar, o ne rizikuoti, kol ekonomika visiškai atsigaus ir baigsis galimos NT nuolaidos.

„Gera žinia ta, kad Honkongo, Taivano pavyzdžiai rodo, kad, praėjus epidemijos grėsmei ir ekonomikai atsistačius į vėžes, aktyvumas (rinkos. – ELTA) labai smarkiai išauga“, – sakė jis.

Anot Ž. Maurico, ekonomikai atsistačius, galima išvysti net ir sparčiau augančias NT kainas.

„Pasiūla žymiai krinta, nes plėtotojai dvejoja ar atideda naujų projektų plėtojimą, todėl dažniausiai paklausa atsigauna greičiau nei pasiūla. Kai ji atsigauna, pasiūla nespėja, ir tada karalius tampa plėtotojas, o ne pirkėjas. Tokiu būdu kaina pradeda kilti“, – Eltai teigė Ž. Mauricas.

„Jeigu įmonė turi sukaupusi tam tikrus rezervus juodai dienai, jei yra galimybės tai įmonei pakankamai lanksčiai prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, tai jos dažniausiai neskuba veltis į kainų karus“, – pridūrė jis.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius Eltai yra teigęs, kad būsto kainos kol kas yra nenukritusios.

„Yra sulėtėję pardavimai 3-4 kartus, sumažėjęs fizinių apžiūrų skaičius, bet kainos yra tokios, kokios buvo kovo pradžioje. Kai kurie vienetiniai atvejai yra, kur kompanijoms reikia greitų apyvartinių lėšų, joms reikia šiek tiek spartinti pardavimą, tai elementariausias būdas yra susimažinti šiek tiek kainą. Bet tai vienetiniai atvejai mažų plėtotojų, galbūt labiau žemės sklypų, kotedžų rinkoje“, – Eltai sakė LNTPA direktorius.

Pasak jo, klientai projektų plėtotojams jau dabar yra aukso vertės, nes niekas nežino, kokia situacija bus pasibaigus karantinui.

Lukas Blekaitis (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist