Po sprogusio daugiabučio Vilniuje senos statybos būstą parduoti bus vis sunkiau ir tai jau tokių daugiabučių eros pabaigos pradžia. Taip teigia dalis nekilnojamojo turto ekspertų. Antri gi sako, kad senos statybos būstas dar perkamas, tačiau tiek pasiūla, tiek paklausa tokių namų – išties menka.

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis papasakojo, kokia situacija yra su senos statybos būstais.

– Ar tikrai žmonės nenori pirkti butų senesnės statybos namuose? 

– Jeigu pažiūrėti į naujausią statistiką, pavyzdžiui, Vilniaus mikrorajone šių metų sausio mėnesį buvo įsigyta 600 butų, apie 200 butų buvo įsigyta būtent senos statybos namuose, kurie statyti nuo 1960 iki 1990 metų. Trečdalis butų buvo įsigyta senuose daugiabučiuose ir didžioji dalis iš jų yra tipiniai daugiabučiai, stambiaplokščiai arba mūriniai. 

– Ar sprogimas daugiabutyje nors kiek pakeitė skaičius, ar trečdalį butų vis tiek nusiperka senos statybos namuose ir tas įvykis neatbaidė žmonių?  

– Sudėtinga būtų pasakyti, ar pakeitė, nes žiūrint į šių metų ir praeitų metų duomenis, matome, kad toks būstas Vilniuje sudaro 30 procentų. 30 procentų butų įsigyjama senos statybos namuose ir sausio mėnesio duomenys tikrai nerodo sumažėjimo. Mūsų šalies, ypač Vilniaus, būsto fondo didžiąją dalį sudaro senos statybos daugiabučiai, statyti tarp 1960 ir 1990 metų. Tai yra įperkamas būstas, pats pigiausias būstas mieste, kurį gyventojai gali įpirkti.   

– Teigiate, kad tokiuose namuose pirkti butą yra pigiausia. Ar po įvykių Viršuliškėse, po sprogimo, nėra taip, kad žmonės dar labiau derasi, nori dar labiau numušti kainą ir dar pigiau nusipirkti? 

– Žiūrint į kainas, sudaromus sandorius, įsigyjamus butus, neatrodo, kad tas įvykis galėjo iš esmės pakeisti elgseną, tiek pardavėjo, tiek ir pirkėjo. Rinka dabar yra lėtėjančioje fazėje. Matome, kad šiek tiek pigesnių sandorių atsiranda, jų registruojama, pirkėjas sugeba nusiderėti šiek tiek į žemesnę pusę. Tai yra tokių sandorių, kurių anksčiau galbūt ir nebuvo.

Bet sumažėjimas yra simbolinis. Kainos laikosi stabiliai ir priklauso nuo individualaus atvejo. Jeigu pirkėjas mato, kad pastatas yra nelabai geros būklės, jis skaičiuoja, kad ateityje reikės papildomų investicijų. Gyventojai turės papildomai investuoti ir tada stengiasi derėtis su pardavėju.  

– Ar matyti, kad rinkoje atsiranda daugiau pasiūlymų? Gal žmonės baiminasi karo grėsmės ir išparduoda turtą? Dažnai girdėti, kad žmonės dairosi būsto Tenerifėje ar kitur, kur galėtų išvažiuoti, jeigu kiltų karo grėsmė. Tai gal rinkoje atsiranda daugiau pasiūlos?  

– Atsižvelgiant į tai, kad Vilnius yra pakankamai sparčiai augantis miestas, ir, mūsų duomenimis, vien praėjusiais metais plėtotojai pastatė arti 5 tūkstančių butų Vilniuje pardavimui. Tai yra nemažas skaičius. Yra natūrali kaita, nes dalis parduoda senesnės statybos butus, kraustosi į naujesnės statybos. Ypač, kai pastatoma daugiau naujesnės statybos butų, dažniausiai žmonės senos statybos būstą parduoda ir perka naują. Iš tos pusės matomas sujudimas, bet jeigu žiūrėti bendrai į skaičius rinkoje, bendrą pasiūlymų kiekį, tai didesnio augimo nepastebėjome. Vargu, ar pastarasis įvykis turėjo didesnės įtakos rinkai, nes tokių įvykių yra labai mažai, žiūrint net ir šalies mastu.  

– Kiek kainuotų apie 60 kvadratų, 3 kambarių butas senos statybos name? 

– Tokiuose daugiabučiuose populiariausi yra 2-3 kambarių butai. Prasčiausios būklės, kurie yra prastai įrengti, kuriuose galbūt reikėjo atlikti įrengimą, mažiausia kaina yra apie 1400 – 1500 eurų už kvadratinį metrą. Jeigu butas yra tvarkingas, jį galima įsigyti ir keltis gyventi, kainuos vidutiniškai apie 2 tūkstančius eurų už kvadratinį metrą. Jeigu butas yra pilnai naujai įrengtas, dažniausiai tokie butai gali būti parduodami ir po 2,5 tūkstančio už kvadratinį metrą.

2 kambarių butas gali kainuoti ir 120 tūkstančių eurų, o jeigu dar yra renovuotas pastatas, apskritai yra sandorių, kurie artėja prie 3 tūkstančių eurų už kvadratinį metrą. Tokie sandoriai labai reti, bet jeigu būstas gerai atrodo iš išorės, labai gerai įrengtas viduje, būna pirkėjų, kurie sumoka dideles sumas. 

Kopijuoti, platinti, skelbti LNK.lt turinį be LNK.lt raštiško sutikimo draudžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

26 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist