„Maskvos namų“ istorija artėja prie pabaigos – tikimasi, kad jau kitą mėnesį paaiškės, kada rusų „šnipų lizdu“ vadinamas pastatas bus nugriautas. Rygoje analogiški „Maskvos namai“ kelia daugiau problemų.
Sostinės centre esantys „Maskvos namai“ šiandien primena pastatą vaiduoklį.
„Čia buvo tokia naivi lietuvių viltis daryti verslus su Rusija. Tai yra įsteigti konsignacinius sandėlius Maskvoje, prieš tai, žinoma, gavus sklypą, tada prekiauti, vežti iš Lietuvos prekes, o iš ten jau po visą Rusiją jas sklaidyti ir taip toliau“, – nurodė Seimo narys (TS-LKD) Audronius Ažubalis.
Tačiau Rusijos tikslas, anot politiko, buvo visai kitoks.
„Kad tai bus dar vienas „šnipų lizdas“, kokių jau yra posovietinėse respublikose, Centrinėje Europoje keliose šalyse buvo pastatyti tokie namai“, – šnekėjo A. Ažubalis.
Latvijoje „Maskvos namai“ atidaryti 2004 m. Priešingai nei Vilniuje, Rygoje esančiame centre jau virė gyvenimas.
„Pačioje Rygoje yra žymiai didesnis procentas rusakalbių žmonių. Ten, kiek žinau, jie jautėsi labai gerai, buvo tokie šeimyniniai vos ne namai“, – teigė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas.
Tiek Lietuva, tiek Latvija „Maskvos namus“ įvardijo kaip galimą grėsmę nacionaliniam saugumui. Pernai latviai nusprendė pastatą parduoti. Dėl to rusai Latvijai iškėlė baudžiamąją bylą, kaltindami neteisėtu Rusijos turto konfiskavimu.
„Deja, susiduriame su tokiu brutaliu agresoriumi ir bandymu spausti tokias taikias demokratines valstybes, jų pareigūnus, kad jie nepriiminėtų teisingų sprendimų“, – pabrėžė Seimo narys (LSDP) Juozas Olekas.
Rusus, anot politikų, pykdo tai, kad už pastato pardavimą gautus pinigus – per 2 mln. eurų – Ryga planuoja paaukoti Ukrainai.
„Tikslai yra labai aiškūs – naudojama propagandai, bauginimui, gąsdinimui. Turtą turi, nori išlaikyti savo poziciją, kokia yra“, – aiškino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
Ar panašių veiksmų rusai gali imtis ir Lietuvoje? A. Ažubalis tuo abejoja. Maskva į centrą Rygoje investavo apie 7 mln. eurų, priešingai nei mūsų šalyje.
„Šiuo atveju čia tikriausiai jokio Maskvos turto nėra. Namų visą nuosavybę turėjo privati bendrovė – UAB“, – tvirtino A. Ažubalis.
Anot buvusio užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, Rusija dirba savo metodais, tad jos veiksmai neprognozuojami.
„Jie gali kažkokiomis priemonėmis keršyti, spausti mūsų interesus savo šalyje. Kiek čia teisėta, tai čia atskira kalba, nes nežinau, kada rusams rūpėjo tas teisėtumas“, – nurodė L. Linkevičius.
Politikai primena, kad patys rusai nemažai Lietuvos turto užsienyje neteisėtai konfiskavo.
„Lygiai taip pat Paryžiaus centre buvo puikūs pastatai Lietuvos Respublikos ambasados. Rusija nusavino po 1940 m., tai Lietuva šiandien irgi galėtų kreiptis dėl „Villa Lituania“ ir kitų pastatų“, – kalbėjo R. Motuzas.
Rusai skelbia, kad Rygoje esantis centras priklauso Maskvos gyventojams. Dėl turto konfiskavimo atsakingus Latvijos pareigūnus žada patraukti baudžiamojon atsakomybėn, įtraukti juos į ieškomų asmenų sąrašą.
„Čia toks nuoseklus jų veikimas. Prisiminkime, kaip mūsų Sausio 13-osios bylos tyrėjai, prokurorai, teisėjai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – šnekėjo J. Olekas.
Nors tai, kaip sako, labiau propagandiniai veiksmai, pro akis jų praleisti negalima.
„Jie tiesioginio poveikio neturi, niekas jiems mūsų piliečių neatsiųs pagal jų ieškinį, bet jeigu vyksti į tokius abejotinus kraštus, visko gali atsitikti. Pasiūlyčiau tą naudoti precedentą, kurį mes turėjome su Sausio 13-osios byla, priimant sprendimus europiniu lygiu, tarptautinių organizacijų lygiu, kad tie žmonės nepakliūtų“, – nurodė J. Olekas.
R. Motuzas sako, kad papildomų veiksmų gali tekti imtis. Lietuvoje yra daugiau nei 5 000 objektų, kurie priklauso Rusijos Federacijos piliečiams, o agresorius tai gali išnaudoti savo poreikiams.
„Apie 60 proc. tai yra butai. Vis dėlto tai yra problema, nes jie turi lengvatines sąlygas kelionėms, vizoms gauti ir panašiai“, – teigė R. Motuzas.
„Maskvos namai“ Lietuvoje pradėti statyti 2008-aisiais, galiausiai juos nuspręsta griauti. Tai turėjo būti padaryta dar 2023 metų pabaigoje. Statybos inspekcija yra paskelbusi konkursą dėl pastato griovimo darbų. Laimėtoją planuojama skelbti balandį. Pastatą rangovas turės nugriauti per trejus metus. Visi darbai gali kainuoti apie 2 mln. eurų.
Autorius: Gintarė Kavaliauskaitė I LNK.LT





