Stilius

Lituviško dizaino ikonos ir etalonai – išskirtiniame aukcione

Gegužės 8–10 dienomis, festivalio DIZAINO SAVAITĖ metu, pristatomas pirmasis festivalio istorijoje lietuviško dizaino aukcionas, kviečiantis gyvai apžiūrėti ir įsigyti tikrų Lietuvos dizaino ikonų, vienetinių, apdovanojimus pelniusių bei etalonais tapusių dizaino kūrinių.

Aukciono namuose – kultūros bare „Kablys“ – sujungus ilgametes Vilniaus aukciono tradicijas ir svarbiausius lietuviško dizaino pasiekimus, gegužę iškils speciali ekspozicija: istoriniai Lietuvos dizainerių darbai puikuosis greta šių dienų lietuviško dizaino atradimų.

Tarp aukciono eksponatų – P. Vitkausko supamoji kėdė „KU-DIR-KA“, restauruotas istorinis L. M. Kislauskaitės- Stapulionienės šezlongas, avangardiniai „Sedes Regia“ gaminiai. Taip pat – šalį garsinantys šiuolaikinių dizainerių darbai – R. Gražio, S. Tarvydo, V. Puzero, I. Marcinkevičienės, T. Jasiulio, L. Kvašytės, A. Rimšaitės, V. Gečo, studijų EMKO, „Kitaip“, „March“, „Zefyras“, „Old New“ ir kitų dizainerių kūrybos perliukai – visi jie čia.

 

„Idėja šiam renginiui gimė stebint minimalistinio šiuolaikinio dizaino interjero tendencijas, kuomet namų bei biurų interjeruose dominuojantis ramus interjeras išsiskiria viena ar kita unikalia detale, daiktu turinčiu istoriją ar prabangiu produktu, kuriuo didžiuojamasi. Tikime, kad ir lietuvišku dizainu verta pasididžiuoti, todėl kviečiame ne tik lietuviško dizaino gurmanus bei kolekcionierius sudalyvauti aukcione, tačiau ir tą visuomenės dalį, kuri domisi ar ieško deserto savo namų interjerui. Siekiame edukuoti bei skatinti lietuviško dizaino populiarinimą interjeruose. Taip pat, nepamirštame ir aktualios tvarumo temos – džiugu, jog aukcionui sulaukėme restauruotų kūrinių ar objektų su minimaliu gamybiniu broku, taip pratęsiant jų gyvenimą” – pasakoja Lietuvos dizaino forumo vykdančioji direktorė Gražina Bočkutė.


Vieta: „Kablys+Kultūra“, Kauno g. 5, Vilnius

Laikas: ekspozicijų lankymas gegužės 8 d. 17–21 val., gegužės 9 d. 11–15 val., gegužės 10 d. 11–18 val.

 

Aukcionas: gegužės 10 d. 20–22 val.

Afterparty: gegužės 10 d. nuo 23 val.

Registracija pirkėjamshttps://bit.ly/2TqDLHd

 

Aukciono dalyviai: 

1.Lauko baldas PANAMA BANANA

Dizainerė: Agota Rimšaitė
Medžiagos: vandeniui atspari impregnuota fanera, poliesterio virvės
Matmenys: 230 x 230 x 90 cm

 

 

Aukcionui siūlomas objektas yra vienetinis, nepardavinėjamas. Jis dalyvavo ne vienoje tarptautinėje dizaino parodoje (Budapešte, Mumbajuje, Milane, Barselonoje, Paryžiuje, Kanuose) bei laimėjo šiuos prizus: A‘Design Award (2017 m., aukso medalis), Publikos favoritas (Lietuvos dizaino prizas „Geras dizainas”, 2017 m.), TheCreativeAwards (2018 m., Produkto dizaino kategorijos laimėtojas).

Baldas turi dvi funkcijas – hamako ir futbolo vartų, o tai leidžia žmonėms išlikti fiziškai aktyviems poilsio metu. Pakeisti šias funkcijas yra labai paprasta – apsukus hamaką 90 laipsnių kampu gaunami modernūs futbolo vartai. Kitas jo privalumas – lengvas jo surinkimas ir išrinkimas, tereikia išimti dvi laikančias detales ir baldas susilenkia pusiau, neužimdamas daug vietos. „Panama Banana“ dizainas yra įkvėptas lengvų, švelnių pajūrio linijų.

 

2. Vaikiška kėdė EUREKA!

Dizainerė: Indra Marcinkevičienė
Studija: BESAIKO
Medžiagos: medis, nerūdijantis plienas, audinys, porolonas
Matmenys: h = 74, 32 x 34 cm

Ši vaikiška kėdutė yra edukacinio pobūdžio. Kėdės atlošas imituoja tikrus skaičiavimo skaitliukus, kuriais galima skaičiuoti. Panaudota 12 spalvų, kurios suteikia pozityvią nuotaiką. Kėdė sukurta įkvėpta didžio graikų išradėjo, matematiko Archimedo, kuris, ką nors atradęs, sušukdavo „Eureka!“ (todėl ir pavadinimas su šauktuku). Pirmoji kėdutės partija jau yra iškeliavusi į Japonijos mokyklas. Ši kėdutė yra limituotos – serijinės gamybos, tad nepraleiskite progos įsigyti jos dizaino aukcione!

3. Žaislas vaikams UPE

Dizainerė: Gintarė Černiauskaitė
Medžiagos: beržo mediena, lininė pakuotė, 95 detalės

Būtent šis, aukcione pristatomas pirmosios „Upe“ serijos modelis dalyvavo ir 2018 m. buvo apdovanotas tarptautiniu „Kids Design Award“ apdovanojimu kaip geriausias naujas produktas vaikams, pelnė pasaulio gamintojų dėmesį ir keliavo į Kiniją kaip etaloninis modelis. Konstruktorius vėliau buvo pritaikytas jaunesniems nei 3 m. vaikams, o artimiausiu metu pasirašius susitarimą dėl žaidimo masinės gamybos, šio modelio konstruktoriai nebebus parduodami, tad tai tikriausiai yra paskutinė galimybė įsigyti originalią „Upę“.

Tai edukacinis medinis konstruktorius, padedantis vaikui mokytis skaičiuoti, skaityti ir rašyti bet kokia kalba. Tai pirmasis žaidimas pasaulyje, kurio kiekviena raidė ar skaičius sudedami ar pastatomi iš atskirų detalių. Tokiu būdu vaikas skatinamas atpažinti ir sukonstruoti raides bei eksperimentuoti su šriftu, lavinamas vaiko kūrybiškumas, mokomasi spręsti iškilusias problemas. Tos pačios detalės taip pat gali būti naudojamos statant kelius, tiltus, pilis, dėliojant pasakų herojus bei begalę visko, ką tik įmanoma įsivaizduoti!

4. Spintelė MULTIFUNCTIONAL PILL

Dizaineris: Dalius Razauskas
Gamintojas: EMKO
Medžiagos: lakuota pušinė fanera, MDF plokštė
Matmenys: skersmuo: 112 cm, gylis: 30,5 cm

Aukcione siūloma spintelė jau turi savo kelionių istoriją – būtent šis vienetas eksponuotas tiek svarbiausiose pasaulio interjero dizaino parodose („Maison et Objet“ Paryžiuje, „Imm Cologne“ Kelne, ICFF Niujorke, Milano dizaino savaitėje), tiek drauge su Lietuvos dizaino forumu aplankė Jeruzalės dizaino savaitę (Izraelis), festivalį „Les Boreales“ (Kane, Prancūzija), Paryžiaus dizaino savaitę (Paryžius, Prancūzija)). „Multifunctional Pill“ savo vasarnamyje, vaikų kambaryje turi ir garsus supermodelis Claudia Schiffer.

Ant sienos kabinama apvali spintelė akimirksniu gali pavirsti visaverte darbo vieta, kosmetikos staliuku ar net baru. Lentynos sukurtos taip, kad jų padėtį galėtumėte keisti pagal poreikį. Baldas universaliai dera kiekviename interjere.

5. Šviestuvas PLISE

Dizaineris: Simonas Tarvydas / INDI
Medžiagos: repaper (speciali popieriaus perdirbimo technologija)
Matmenys: skersmuo: 55, h = 45 cm

Tai unikali galimybė įsigyti pirmąjį dizainerio Simono Tarvydo šviestuvą. Jį galima vadinti prototipu, kuris vos išvydęs dienos šviesą buvo apdovanotas Nacionalinio konkurso „Geras Dizainas“ (2017) prizu. Daugelio tarptautinių, Lietuvos šiuolaikinį dizainą reprezentuojančių parodų dalyvis. Būtent šis vienetas švietė technikos muziejaus lankytojams, pabuvojo Paryžiuje bei klausėsi prancūzų publikos liaupsių, aplankė Normandiją ir Kelną, švietė po prisikėlusios bažnyčios skliautais.

6. Šviestuvas KABO

Dizaineris: Simonas Tarvydas / INDI
Medžiagos: repaper (speciali popieriaus perdirbimo technologija)
Matmenys: skersmuo: 80, h = 40 cm

Perdirbto popieriaus Repaper šviestuvas „Kabo”– jau ne tik šviestuvas. Tai Lietuvos dizaino istorijos dalis. Jis – Lietuvos dizaino šimtmečio parodos Nacionalinėje dailės galerijoje 2018 m. „Daiktų istorijos“ dalyvis (aukcione pridedamas parodos katalogas, repr. p. 167), ne vienos tarptautinės parodos, kur visuomet sulaukdavo itin daug dėmesio, eksponatas.

7. Kuprinė iš kolekcijos KELIONĖ ‘83-‘13

Dizainerė: Liucija Kvašytė
Medžiagos: laminuotas neoprenas, brezentas
Matmenys: h = 43 cm (su gobtuvu h = 85 cm)

Dizaino aukcione dizainerė pristato 2013 m. kolekcijai „Kelionė ‚83-‘13“ sukurtą kuprinę, įprasminančią personifikuoto personažo, autorės tėčio – alpinisto įvaizdį. Joje nagrinėjami asmeniniai išgyvenimai, prisiminimų, autoriteto ir asmeninės laisvės klausimai, naudojant simbolinius praeities ir šiandienos įvaizdžius.

Ši kolekcija buvo pristatyta konkurse „Jaunojo dizainerio prizas“, kur laimėjo pagrindinį mados dizaino kategorijos prizą, taip pat festivalyje „Mados infekcija” Vilniuje, parodoje „Next in line“ Londone, Londono dizaino savaitėje, o konkurse „Habitus Baltija” Rygoje laimėjo pagrindinį prizą, taip pelnydama Vilniaus dailės akademijai tų metų geriausios menų mokyklos titulą.

8. Užrašomas džemperis COTTON TWITTER

Dizaineris: March Design Studio
Sudėtis: 55 % medvilnė, 45 % poliesteris
Dydis: M

Juodos ir pilkos spalvos džemperių kolekciją galima pamatyti dizaino parduotuvėse, tačiau šis geltonos spalvos džemperis yra vienintelis! Kaip jis atsirado? Natūralaus kūrybinio proceso metu. Kurdami kolekcijas, atsirinkdami spalvas visuomet prikaupiame pavyzdžių, kurie metams bėgant tampa vis labiau ekskliuzyviais egzemplioriais ir produktų atsiradimo istorijos dalimi.

Kaip kartą sakė poetas: „žodžiai, tarsi smurtas, nutraukia tylą”. Nutrauk tylą ir tu, kreida užrašyk savo žinutę ant „Cotton Twitter” džemperio ir skleisk žodį – savo žodį.

Užrašytas tekstas išlieka tol, kol jį išvalysite. Juodas kvadratas dengtas aukštos kokybės dažu, daugkartinio naudojimo, plaunamas. Džemperio minimalaus dizaino pakuotėje rasi kreidą.

9. Magnetinis veidrodis KEY KEEPER

Dizaineris: March Design Studio
Medžiagos: veidrodis, juodas MDF, neodimio magnetai,
Matmenys: 29,7 x 42 cm (A3 formatas)

Magnetinis veidrodis gali laikyti raktus, monetas ir kitus metalinius daiktus. Pakabink veidrodį šalia durų ant sienos, arba atremk į prieškambario staliuką, komodą. Dvigubas privalumas: prieš išeidamas pro duris nepamirši žvilgtelti į veidrodį, o raktai „ant akių” keliaus tiesiai į kišenę.

Savybės: magnetinės zonos daiktams laikyti, lengvai kabinamas, pakuotėje yra kabinimui tinkamas varžtas ir žiedas raktams, atsparus įbrėžimams. Konceptualūs raktų laikikliai kelis metus buvo serijinės gamybos produktas užsienio rinkai, tačiau šiuo metu gamybos procesas nutrauktas. Viso Lietuvoje magnetinių veidrodžių yra likę mažiau nei 10 vnt. Dalis jų turi mikro broką – įbrėžimą, atsiradusį gamybos metu. Ką laikome broku? Tai – 1mm įbrėžimas, kurį sunku įžiūrėti, jei nežinai, kad toks yra. Kadangi esame pamišę dėl kokybės, veidrodžiai turintys mikro broką negali pasiekti parduotuvių mūsų pačių nutarimu. Ekskliuzyvinis, beveik tobulas veidrodis paįvairins prieškambario interjerą ar kambario dekorą „magiškai” kabančiais daiktais.

Netobulo veidrodžio pasirinkimas padės išgelbėti jį nuo išmetimo, o tai reiškia švaresnę aplinką.

10. Supamoji kėdė KU-DIR-KA

Dizaineris: Paulius Vitkauskas
Medžiagos: dažyta fanera, sėdimoji dalis traukta dirbtine oda
Matmenys: 90 x 42 x 60 cm

Dešimtkojė kėdė sukurta dar tik antrąjį kursą studijuojančio studento Pauliaus Vitkausko, pirmą kartą buvo pristatyta geriausios kėdės parodoje -konkurse [neformate] (Litexpo, Baldai 2006), kur iškart laimėjo Grandprix. Baldas apkeliavo tarptautines dizaino parodas Londone, Paryžiuje, Niujorke, Tokijuje, Maskvoje, garsindamas Lietuvos vardą.

Šiai kėdei buvo suteiktas vardas žmogaus, kuris parašė Lietuvos himną ir pateko į visuotinę istoriją kaip vienas didžiausių mūsų tautos herojų. Pateisindama garsųjį vardą, kėdė „Ku-dir-ka” neatsiliko ir jau spėjo paviešėti žymiausiuose tarptautiniuose dizaino ir interjero žurnaluose. Įvesk į „Google“ „Ku-dir-ka” chair”, kad įsitikintum, jog turi reikalų su tikra lietuviško dizaino ikona, profesionalų pripažinta visame pasaulyje.

11. Kėdė ENVISIONED COMFORT

Dizaineriai: Vytautas Gečas, Marija Puipaitė
Medžiagos: buko mediena, žalvaris, 100% PES
Matmenys: 60 x 72 x 72 cm

Inspiracija šiam objektui buvo fantazavimas apie atsisėdimą, kuris suteiktų maksimalų malonumo ir saugumo jausmą, kokį tik gali suteikti materiali aplinka. Abu dizaineriai šioje kolaboracijoje sujungė savo skirtingas dizaino praktikas, vizualizuodami vienas kitam papasakotas fantazijas. Toks darbo pobūdis, pradedant nuo abstrakcijos, leidžia trumpam ištrinti informaciją (tai, ką mes žinome apie kasdieninius daiktus) ir atveria galimybę permąstyti ir perkurti juos iš naujo. Žiūrint į šiuos baldus, galima įžvelgti paralelę tarp fantaziją įrėminančio racionalaus mąstymo ir baldo konstrukcijos, kuri organišką formą paverčia ergonomišku objektu.

Objektas pirmą kartą pristatytas 2018 m. rudenį Eindhovene, „La Terrasse” parodoje pavadinimu Fantasy (kuratorius dizaineris Erez Nevi Pana) Nyderlandų dizaino savaitės metu. Tais pačiais metais kėdė pristatyta Milano baldų savaitėje, taip pat Paryžiaus baldų savaitėje ir Lietuvos dizaino šimtmečio parodoje „Daiktų istorijos“ Nacionalinėje dailės galerijoje 2018 m. bei Šiaurės šalių kultūros festivalio „Les Boreales” (Kanai, Prancūzija), jungtinėje lietuviško dizaino parodoje. Iki šiol tai yra vienetinis, netiražuotas, nesantis prekyboje baldas.

12. Holo baldas TABLETĖ

Dizaineris: Dalius Razauskas
Gamintojas: KITAIP
Medžiagos: Corian, faneruotės lentynos,
Matmenys: 65 x 30 cm

Apvali holo „Tabletės” forma tiesiog neleis apkrauti spintelės viršaus, bet galėsite pasidėti piniginę ir raktus, kuriems nukristi neleis sumaniai inkrustuotas magnetas. Spintelėje yra vietos kelioms poroms batelių, šlepetėms, batų priežiūros priemonėms, šukoms ir kvepalams. „Tabletė” pagaminta iš Corian su riešuto faneruotės vidumi, derinama su apvaliu veidrodžiu.

Šis baldas yra vienetinis dizainerio baldas, Parodos „Baldai” (Litexpo, 2015) eksponatas.

13. Kėdutės PIRST

Dizaineris: Dalius Razauskas
Gamintojas: KITAIP
Medžiagos: dažyta beržinė fanera, nerūdijantis plienas
Matmenys: 36,2 x 36,2 x 45 cm

Aukcione siūlomos kėdutės skirtos atsisėsti, taip sumažinant gravitacijos poveikį apatinėms galūnėms. Naudojant pastebėtas anticeliulitinis poveikis ir puiki oro apykaita. Parodoje Baldai 2011, vykusioje Litexpo parodų centre, dizaino konkurse buvo apdovanota diplomu už originalumą.

14. Staliukas EGLUTĖ

Dizainerė: Agnė Balkė
Gamintojas: KITAIP
Medžiagos: ąžuolo masyvas, dažytas MDF
Matmenys: 110,2 x 60,2 x 80 cm

Staliukas sukurtas stilizuojant lietuvių liaudies ornamentikos eglutės motyvą. Skirtas mėgstantiems tvarką ir norintiems harmonizuoti kūrybinę netvarką. Vietų daiktų ir smulkmenų pasidėjimui dėka, darbo vietą galima susikomplektuoti pagal savo poreikius. Staliukas bus subtilus akcentas švarių formų erdvėje arba puikiai įsilies į gyvybingą erdvę. Staliukas yra vienetinis, būtent šis vienetas yra apkeliavęs lietuviško dizaino parodų, konkursų ir laimėjęs nominacijų. Parodos „Baldai” (Litexpo, 2017, 2018) eksponatas.

15. Spintelė QUADRO

Dizaineris: Dalius Razauskas
Gamintojas: KITAIP
Medžiagos: juodas MDF, faneruotės lentynos, LED apšvietimas,
Matmenys: 96,1 x 98 x 31,6 cm

Ant sienos kabinama kvadratinė spintelė pagal vartotojo poreikius transformuojama į pilnai funkcionuojančią darbo vietą ar barą. Vidinių lentynų sistema vartotojui leidžia lengvai, nenaudojant įrankių, pritaikyti savo poreikiams: galima įtalpinti nešiojamą kompiuterį, standartinius segtuvus, katalogus ar kitas darbo priemones. Panaudotos medžiagos ir furnitūra užtikrina patikimą baldo transformaciją ir darbo stalviršio stabilumą. Atidarytos apatinės durelės tampa papildoma atrama darbo stalui. Spintelė Quadro puikiai tinka ir ten, kur nėra vietos stacionariam darbo stalui.

Parodos „Baldai” (Litexpo, 2017) dalyvis. Vienetinis dizainerio eksponatas.

16. Staliukas GOLDEN


Dizaineris: Dalius Razauskas 
Gamintojas: KITAIP
Medžiagos: dažytas MDF
Matmenys: 85 x 75 x 45 cm

Prabangus plačiai pritaikomas dvikojis baldas, tinkantis prieškambariui, voniai, miegamajam, idealus kaip kosmetinis staliukas. Pagamintas iš Corian medžiagos. Vienetinis baldas, netiražuotas, nesantis prekyboje.

17. Paltas OMBRE

Dizainerė: Viktorija Bugajenko
Studija: Zefyras
Medžiagos: neopreno atraižos, sintetinis pluoštas, mozaikos jungimas tarpusavyje,
Dydis: S/M
Matmenys: ilgis 110
Tiražas: 7/7

Prieš porą metų dizaino studija „Zefyras“ sukūrė pirmąjį drabužį iš atraižų, likusių po gamybos. Sulaukus didelio visuomenės susidomėjimo, tvarios mados technologija kuriami rūbai tapo Zefyro prekės ženklo simboliu. Visi kuriami produktai – unikalūs, kruopščiai kuriami it mozaikos iš atraižų. Šiuose drabužiuose labai daug kūrėjų energijos, nes viskas atliekama rankų darbo ir žmogaus minčių dėka. Aukcione dalyvaujantis „Ombre“ paltas įkūnija visas šias savybes, unikalumą ir tvarios mados filosofiją

18. Paltas THINK TWICE

Dizainerė: Viktorija Bugajenko
Studija: Zefyras
Medžiagos: natūralios odos atraižos, neoprenas, mocheros vilna, sintetinis pluoštas
Dydis: S/M, ilgis 110
Tiražas: 1/1

Šis paltas – tai paltų linijos „Think twice“ tęsinys. Tai spalvinga nebaigtinė paltų kolekcija, kuri kiekvienais metais pristato save naujai. Pirmą kartą buvo sukurta 2017 m. ir pelnė Gero dizaino apdovanojimuose pirmą vietą. Kiekvienas paltas yra visiškai unikalus ir išskirtinis savo charakteriu, nepaisant to, kad forma visų išlaikoma ta pati. Tai vienetiniai rūbai, kurti naudojant natūralios eko odos, sintetinių ir natūralių audinių atraižas. Paltai yra lengvi, paprastai sulankstomi, neužimantys daug vietos, neglamžūs. Ilgis kuria solidumo įspūdį, kuris kontrastuoja su spalvine palete – skanus, įsimenamas, šokiruojantis, įtraukiantis, nepaleidžiantis akių kontakto pasakojimas. Natūralios odos viršutinė dalis jaukiai apgaubia pečius lyg sava oda, suteikia jaukumo ir šilumos. Klasikinė forma suteikia paltui universalumo – paprastesnis derinimas su įvairaus stiliaus drabužiais. Paltai neturi šoninių siūlių, tad kuria kosminį įspūdį bei maskuoja siluetą.

19. Komoda OLD-NEW

Dizaineris, gamintojas: Ramūnas Gilys
Medžiagos: pušies masyvo skydas, faneruotas ąžuolo lukštu, frezuota ąžuolo lamelė, senoviniu būdu juodintas plienas, žalvaris, tonuota alyva,
Matmenys: 120 x 60 x 40 cm

Galima teigti, kad atgimsta toks reiškinys kaip „Meistro dirbtuvės”, atstovaujantis urbanistinės meistrystės tradicijai, kuri buvo nutrūkusi nuo tarpukario laikų. Komodos dizainas įkvėptas amžiaus vidurio modernizmo, jame galima įžvelgti tiek Paul McCobb lengvumą metalinėje kojų konstrukcijoje, tiek užuominą į rūstų bei monumentalų brutalizmą durelių faktūroje. Viską užbaigia žalvario akcentai, kurie su laiku oksiduosis ir fiksuos šeimininko pirštų prisilietimus. Lakoniškumas, dėmesys detalėms, skirtingų medžiagų dermė ir 100 procentų dizainerio-gamintojo Ramūno Gilio rankų darbas, furnitūra gaminta rankomis konkrečiai šiam baldui. Šis objektas yra vienetinis, turi numerį, parašą, pagaminimo metus… Tai daiktas ne nuo gamyklos konvejerio, o iš dizainerio dirbtuvių.

20. RESTAURUOTAS POILSIO KRĖSLAS

Dizainerė: Lygija Marija Kislauskaitė–Stapulionienė
Restauruotojas: Karolis Tigrūdis
Studija: SELLAMOUR
Medžiagos: medis (bukmedžio masyvas), dengtas tamsiai rudu beicu ir matiniu laku, audinys Nevotex (Stella Orange, 100 % poliesteris).
Matmenys: h = 88, 65 x 80, sėdėjimo aukštis 34-40, gylis 45 cm

Lygijos Marijos Stapulionienės (g. 1928) suprojektuota poilsio kėdė iš 1959 m. svetainės baldų komplekto – tikras lietuviško dizaino šedevras, atspindintis 7 dešimtmečio modernistinę stilistiką, taip pat vidinę autorės laisvę ir gebėjimą sukurti estetinę darną elementariomis priemonėmis, tiesiog remiantis tikslinga daikto konstrukcija.

Poilsio kėdė – vienas pirmųjų projektuotojos L. M. Stapulionienės, įgijusios inžinierės-architektės specialybę 1954 m. Kauno politechnikos institute, baldų. 1959–1960 m. L. M. Stapulionienė suprojektavo pirmuosius svetainės baldų komplektus. Vieno tokio komplekto dalis ir buvo „transformuojama poilsio kėdė“. Šis komplektas aprėpė visus svetainės apstatymui reikalingus baldus: talpią sekciją, kėdžių apsuptą trikampį staliuką laibomis kojomis, sofą-lovą (turinčią analogiškos formos ranktūrius) su spintele patalynei ir garsiąją poilsio kėdę. Su šiuo komplektu L. M. Stapulionienė debiutavo Maskvos baldų parodoje ir gavo paskatinamąją premiją.

21. RESTAURUOTAS ŠEZLONGAS

Dizainerė: Lygija Marija Kislauskaitė–Stapulionienė
Restauratorius: Darius Janušonis
Studija: NOA Vintage

Medžiagos: medis (bukmedžio ir beržo masyvas), dengtas tamsiai rudu beicu ir matiniu laku, porolonas, armuotas vatinas, audinys Nevotex (Stripe 503 Verde, iš Barok serijos).

Pagal 1960 metų modelį atkurtas Lygijos Marijos Stapulionienės šezlongas. Tikras lietuviško dizaino etalonas, ikoninis baldas. Atkurtas naudojant prabangias medžiagas bei audinius.

22. Sofa ME

Dizaineris: Darius Juškevičius
Gamintojas: Sedes Regia
Medžiagos: plienas, natūrali oda Silk, siuvinėjimas
Matmenys: 204 x 80 x 77 cm

Maison & Objet Paris, ICFF New York parodų dalyvis.

Vienas iš dviejų pirmųjų šio modelio egzempliorių. Daugiau tokių triviečių sofų su originaliu užrašu nebus gaminama dėl vėliau atsiradusios užrašo #metoo reikšmės.

23. Krėslas LIU

Dizaineris: Jonas Jurgaitis
Gamintojas: Sedes Regia
Medžiagos: natūrali oda Silk, riešutmedis
Matmenys: 65 x 99 x 80 cm

Maison & Objet Paris, ICFF New York, IFFS Singapore parodų eksponatas. 

24. Lava Unibody Fretless Drop

Dizaineris: Rapolas Gražys
Studija: Lava Drops
Medžiagos: Mediena: Sapele (raudonmedžio rūšis). Pirštlentė: juodmedis (ebony). Tiltelis: Duesenberg. Suktukai: Locking tuners. Matinis padengimas. Kontrolinis suktukas, garsas ir nuėmėjų išskaidymas. Skalė: 655 mm. Nuėmėjų perjungimas: 3 pozicijų su išskaidymu. Galinis tiltelis: grafitas. Garso nuėmėjai: 2 Lace Alumitones. Dėklas: pagamintas Italijoje pagal specialų Lava Drops užsakymą.
Matmenys: 31x 102 x 3,3 cm

Vienetinis kolekcinis instrumentas iš Rapolo Gražio sukurtos Lava Drops kolekcijos. Šis instrumentas yra pagamintas iš vientiso Sapele (raudonmedžio rūšies medienos) korpuso ir juodmedžio (ebony) medienos pirštlentės, apjungiant instrumento kūną ir grifą į vientisą skulptūrinį meno ir garso kūrinį. Ši technologija sustiprina natų vibraciją šiam beskirsniam instrumentui, kuriuo galima išgauti panašius į smuiko ar violončelės mikrotoninius skambesius. Grojimo metu jaučiama viso instrumento vibracija. Instrumento vizualinis ir ergonominis sprendimas paremtas lašo forma, kuri suteikia ergonominį komfortą grojimo metu, ypač sėdėjimo pozicijoje, bei taip pratęsia atlikėjo kūno ir instrumento vientisumą. Pagrindinė šio instrumento meno kūrinio idėja – atskleisti ir sužadinti muzikanto kūrybos gebėjimus, padėti atrasti personifikuotą grojimo stilių ir išgauti unikalų skambesį. Konkrečiai šiuo, aukcione pristatomu instrumentu grojo tokie žymus pasaulio atlikėjai kaip Dominic Miller (Stingo grupės gitaristas), PJ D’Atri, Davon Van Buren, Gregory Hilden ir kt. Šis instrumentas buvo pristatytas didžiausiose ir svarbiausiose pasaulio muzikinių inovacijų parodose, tokiose kaip: Holly Grail Guitar Show 2018 (Berlynas, Butikinės klasės rinktinių instrumentų pasaulinė paroda); Musik Messe 2016 (Frankfurtas, Vokietija, didžiausia Europoje muzikinių inovacijų paroda); Solidworks World 2016 (Dalasas, JAV, Technologijų ir inovacijų paroda), Big Boys Toys 2016 (JAE, Abu Dhabi, išskirtinių kūrinių paroda, į kurią Rapolas Gražys buvo asmeniškai pakviestas pristatyti Lietuvoje kuriamus Lava Drops kūrinius) ir daugelyje kitų. Pagaminta Lietuvoje. 

25. Fotelis ir staliukas LOFT

Dizaineris: Vytautas Puzeras
Studija: Puzero design
Medžiagos: natūralaus riešuto lukštas,
Matmenys: staliukas: h = 30, 30 x 78 , fotelis: h = 65, 99,5 x 78 cm

Unikalus, vienintelis parodinis „Loft” komplektas. Atrodo masyvus, bet lengvas vidumi; kietas, bet patogus. Pagavęs balansą – supasi. Sėdėk ant skulptūriškos ergonomikos, kuriai tinka loftiška atmosfera.

26. Sofa ACUSTO


Dizaineris: Vytautas Puzeras
Studija: Puzero design
Medžiagos: fanera, metalas, gobelenas
Matmenys: h = 135, 198 x 71,5 cm

Pirmoji, parodinė, vienetinė dizainerio sofa. Pabūk tyliau – išgirsk save, gurkštelk kavos, įkvėpk minčių…

27. Dulkių siurblys SATURNAS

Dizaineris: Vytautas Didžiulis
Gamintojas: Vilniaus elektrinio suvirinimo įrengimų gamykla

Veikiantis, su 5 antgaliais, instrukcija, originalioje pakuotėje

Bene garsiausias lietuviškos technikos ir modernumo pavyzdys – tai dulkių siurblys „Saturnas”, kurį nuo 1962 m. gamino Vilniaus elektrinio suvirinimo įrengimų gamykla. Sferinės rutulio formos, ryškių spalvų nešiojamas elektrinis siurblys visomis savo savybėmis taikliai atspindėjo tuometinę kosminio amžiaus estetiką.

Kaip vienas ryškiausių dizaino objektų sovietmečiu jis buvo demonstruojamas pasaulinėse ir vietinėse parodose, bet nėra pamirštas ir dabar. 2011 m. išleistoje knygoje „Pagaminta Rusijoje: neapdainuotos sovietinio dizaino ikonos” lietuviškas dulkių siurblys pateko tarp penkiasdešimties sovietinį dizainą reprezentojančių kultinių dizaino objektų. […] Nuo pat sukūrimo pradžios sklandė kūrybiškos „Saturno” formų panaudojimo istorijos. Specialiai patinuotos dulkių siurblio korpuso puselės tapdavo originalaus dizaino objektų komponentais. Taip pagaminti Kompozitorių namų šviestuvai, o skulptorius Teodoras Kazimieras Valaitis 7 dešimtmetyje iš tų pačių dalių sumontavo dekoratyvinę sienelę restoranui „Žirmūnai” Vilniuje.

28. Krėslas EGGY ir staliukas NORD

Dizaineris: Vytautas Puzeras

Studija: Puzero design
Medžiagos: Krėslas: nerūdijančio plieno bazė, gobelenas Gabriel Fame (martindale 200 000), Staliukas: milteliniu būdu dažytas plienas
Matmenys: krėslas h = 100, 84 x 84., staliukas h = 49, 39 x 50 cm

Pirmas prototipas, apkeliavęs daugybę parodų, įvertintas „Gero dizaino“ prizu.

29. Indas MOVING BOWL

Dizaineris: Tomas Jasiulis

Medžiagos: Corian
Matmenys: 58 x 47 x 10 cm

2011 m. organizuotam tarptautiniam konkursui „Corian on the top“ dizainerio Tomo Jasiulio sukurtas objektas „Moving bowl“ – tai judantis dubuo. Vienetinis objektas pagamintas iš gamintojo „Du Point“ unikalios Corian medžiagos. Panaudojimo paskirtis įvairi: dekoratyvinė, skirta buičiai, sudėti vaisius, įvairius daiktus. Objektas buvo pristatyas 2011 m. „Dizaino savaitės“ metu.

30. Sofa VENUS

Dizaineris: Jonas Jurgaitis

Studija: Sedes Regia
Medžiagos: natūrali oda Shine, tonuotas klevas
Matmenys: 278 x 92 x 88 cm

Maison & Objet Paris, ICFF New York, IFFS Singapore parodų eksponatas. 

31.Plytelė RICOCHET

Dizaineris: Tomas Jasiulis

Medžiagos: betonas
Matmenys: 26 x 15 x 2,5 cm

2012 m. sukurtos ir pagamintos betoninių plytelių kolekcijos „Ricochet“ prototipinis gaminys. Tai pirmasis 3D dizaino plytelės gaminys Lietuvoje. Pagaminta 100 vienetų, kurie panaudoti individualaus interjero projekte.

Dėl gamybos kaštų buvo nutarta atsisakyti tolimesnio produkto vystymo. Šiame aukcione pateikiamas vienas iš paskutinių likusių šio produkto pavyzdžių.

32. Staliukas RAŠ TAS

Dizaineris: Vytautas Puzeras

Studija: Puzero design
Medžiagos: nerūdijantis plienas, graviravimas lazeriu
Matmenys: h = 55, 50 x 50 cm

Vienas iš pačių pirmųjų serijos egzempliorių. Įkvėptas lietuviškų raštų, liudija mūsų kultūros gyvybingumą. Tai lietuviškas DNR kodas. Nemarus, nerūdijantis plienas gali būti tiek viduje, tiek lauke. Dalyvavo 100-mečio lietuviško dizaino parodoje Nacionalinėje dailės galerijoje 2018 m.

33. PLAKATŲ RINKINYS (12 vnt.)

XX a. 7–9 deš. 
Medžiagos: pop., poligraf.

Kombinatų „Dailė” gaminiai Dizaino skiltyje atsirado neatsitiktinai. Tai primiršti, bet naujai atrandami menkai nagrinėtos masinės produkcijos ir dizaino istorijos objektai, kurie kūrė ir formavo sovietmečio Lietuvos žmogaus gyvenamąją aplinką, vienaip ar kitaip formavo vartotojų skonį, diktavo tuometes mados kryptis. Jų dėka formuota visuomeninių pastatų ineterjerų ir eksterjerų, viešoji erdvė atspindėjo sovietinio laikotarpio dvasią. Marginaliais laikyti objektai reabilituojami ir atranda savo vietą muziejų fonduose, parodų salėse, knygose, kolekcininkų rinkiniuose. Be to, verta paminėti, jog kombinatuose kūrė etalonus masinei arba mažatiražei gamybai visa plejada žymių menininkų, kuriuos šiuolaikine terminologija būtų galima vadinti „dizaineriais”.

34. Valdemaro Manomaičio ir Vaclovo Miknevičiaus vazos

Valdemaras Manomaitis gimė 1912 m. rugsėjo 30 d. Šiauliuose, mirė 2000 m. rugsėjo 21 d. Kaune, lietuvių keramikas. 1937 m. baigė Kauno meno mokyklą, 1939 m. lankė J. Mikėno skulptūros studiją Kaune. 1941-1943 m. dirbo Kauno „Dailės“ kooperatyvo Keramikos ateljė, 1946–1982 m. Kauno „Dailės“ kombinate (iki 1962 m. meno vadovas, 1971–1982 m. keramikos mažojo tiražo gamybos vadovas). 5 d-metyje dėstė Kauno vid. dailės mokykloje. Nuo 1936 m. dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje (Paryžiuje, Niujorke, Berlyne, Milane ir kt.). Kūrė keramikos skulptūrėles, dekoratyvines lėkštes, vazas, indus, nutapė peizažų. Kūrybai būdinga apibendrintos formos, klasikinės proporcijos, dekoruota poglazūriniais ir antglazūriniais piešiniais (dažniausiai figūrinėmis kompozicijomis), faunos ir floros motyvais; turi secesijos bruožų.

Sukonstravo elektrines žiedimo stakles, retušavimo ir šlifavimo prietaisus, sukūrė reljefinės ir gilinto kontūro klišės odos technologijas. Masinei gamybai sukūrė odos dirbinių (albumų, papuošalų dėžučių, aprangos priedų ir kt.) etalonų, kuriuos dekoravo animalistiniais, antropomorfiniais, urbanistiniais ir tautodailės motyvais. 9 d-metyje daugiausia kūrė spiralės formos keramikos dekoratyvines vazas. 1937 m. pelnė Paryžiaus pasaulinės parodos aukso medalį. Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Šiaulių „Aušros“ muziejuje. 

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Almantas

Geras tas Lituviškas dizainas…

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button