Vilniaus senasis teatras (VST), reaguodamas į geopolitines bei kultūrines aktualijas, keičiasi ir pats: ieško naujų raiškos būdų, seka besikeičiančią situaciją, koreguoja repertuarą, ieško galimybių kurti bei rodyti profesionalų ir kokybišką turinį žiūrovams.

Dabar VST repertuare yra daugiau nei 20 spektaklių. Teatro lankomumas grįžta į priešpandeminį lygį ir tuo pačiu ieško naujų galimybių: organizuojamos kultūrinės iniciatyvos, kurios teatrui leis įsitvirtinti kaip profesionaliam, daugiakultūriam, toleranciją skatinančiam, atviros visuomenės principais grįstam teatrui.

Vasario 24, 25 dienomis įvyks Jono Vaitkaus spektaklio premjera „Tėtis“ (pagal Floriano Zellerio pjesę „Tėvas“), kurią lydės paroda ir diskusija (pokalbių ciklo „Mažoji scena“ dalis) apie istorinę atmintį, demenciją etc. Planuojamos kitos premjeros.

Valstybės statistikos departamento duomenimis Lietuvos rusakalbiai ieško pasiekiamos informacijos ar pramogos jiems suprantama kalba, todėl mūsų teatras šiame procese vaidina labai svarbų ir reikšmingą vaidmenį. Puikiai suprantame ir autoritarinės Rusijos, Putino režimo norą rusų kultūrą išnaudoti kaip minkštąją galią, norą kultūrą paversti ginklu. Teatras, vadovaudamasis repertuarą peržiūrinčios darbo grupės rekomendacijomis, jau yra atsisakęs rodyti šiuos spektaklius: „Valia“ (pagal Vasilijaus Šukšino kūrinius), „Katės namai“ (pagal Samuilo Maršako kūrinį). Kol galutinai bus išsiaiškintos aplinkybės ir detalės laikinai stabdome rodyti spektaklius: „Utopija“ (rež. Michail Durnenkov), „Ledas“ (pagal Vladimiro Sorokino romaną), „Kalniukas“ (dramaturgas Aleksej Žitkovskij), „Prakeikta meilė“ (inscenizacijos aut. Marius Macevičius).

Peržiūrėtas ir kitas labai svarbus teatro repertuaro segmentas – spektakliai vaikams. Nuspręsta laikinai sustabdyti spektaklio „Caras Saltanas“ (pagal Aleksandro Puškino eiliuotą kūrinį „Pasaka apie carą Saltaną, apie jo sūnų šlovingą ir galingą karžygį Gvidoną Saltanovičių ir apie nuostabiąją Karalaitę Gulbę“) rodymą – kol paaiškės spektaklio kūrybinės grupės pozicija karo Ukrainoje atžvilgiu.

Pasigirdus abejonėms dėl spektaklį „Triušis Edvardas“ (pagal amerikiečių rašytojos Kate DiCamillo knygą) stačiusios režisierės Julianos Laikovos laikysenos, darbo grupė išanalizavusi aplinkybes nusprendė spektaklį repertuare palikti.

Spektaklis „Triušis Edvardas“ pastatytas pagal amerikiečių rašytojos Kate DiCamillo kūrinį „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“. Šią knygą JAV žurnalas „School Library Journal“ įtraukė į geriausių visų laikų knygų vaikams šimtuką. Šią medžiagą spektakliui pasirinko pats Vilniaus senasis teatras. Su režisiere teatras jau nebendradarbiauja, atlygis jai buvo vienkartinis (2019 metais) ir daugiau nėra mokamas.

 „Triušis Edvardas“ yra vienas pirmųjų vaikiškų spektaklių su titrais lietuvių kalba. Jis įvertintas ir vertinamas tiek žiūrovų, tiek kritikų.

VST artimiausiu metu pradės rodyti spektaklius vaikams ir lietuvių kalba (Agnės Sunklodaitės režisuotas spektaklis „Mano tėtis – skrajūnas“) – tai viena iš teatro strateginių krypčių.

Dėl repertuaro pakeitimo sprendimai buvo priimti vertinant režisierių ir kūrėjų pažiūras, dramaturgijos aktualumą, meninę vertę, kultūrinį ir vertybinį kontekstą. Repertuarą teatro sudaryta darbo grupė peržiūri reguliariai, rekomendacijas teikia ir nepriklausomi teatro ekspertai.

Jau nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios teatras aiškiai deklaravo savo nepritarimą agresijai bei išreiškė solidarumą su Ukraina ir kolegomis ukrainiečiais. Šiuo metu VST neinicijuoja naujų rusiško turinio spektaklių, paremtų rusiška literatūra. VST yra nutraukęs bendradarbiavimą bei nevykdo bendrų naujų projektų su Rusijoje kuriančiais autoriais ir nemato galimybės toliau tęsti darbą su kūrėjais, kurie neišreiškė aiškios pozicijos karo Ukrainoje atžvilgiu.

VST yra multikultūris teatras. Jame sėkmingai kuria nuo represijų pabėgę baltarusių aktoriai, pvz.: spektaklyje „Už ką?“ vaidina aktoriai iš Gardino, kurie dėl politinių pažiūrų po 2020-aisiais vykusių protestų buvo atleisti iš savo teatro. Vėliau jie paliko Baltarusiją, o gavę kūrybines stipendijas atvyko į Vilnių ir susibūrė į kolektyvą „Teatr Avgusta“.

 2022-aisiais pirmą kartą Lietuvoje vyko VST inicijuotas ukrainiečių dramaturgijos festivalis „Mes – Ukraina‘22“. Šiais metais teatro scenoje užgims naujas ukrainiečių režisieriaus Viktoro Marvino spektaklis, laimėjęs konkursinėje šio festivalio programoje. O režisieriaus Andriaus Darelos spektaklis „Spektaklis, kuris neįvyko“ (pagal spektaklį „Marusia Čuraj“, kuris dėl tragiškų aplinkybių negalėjo būti parodytas Mariupolio teatre) sėkmingai rodomas išskirtinėje aplinkoje – teatro rūsiuose.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

15 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist