Celofano persiriję paukščiai, karų dėl vandens išvakarės, vasara susikeitusi vietomis su žiema, mirusias koralų kolonijas keičiantys atspausdinti 3D rifai, nuo žemės miestus šluojantys tornadai ir t. t. ir pan. – ar dar neįgriso gąsdinančios, su ekologija susijusios žinios? Menininkių trio –  Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir  Lina Lapelytė – siūlo pailsėti nuo šio apokaliptinio srauto ir  „išeiti atostogų“ į Nacionalinę dailės galeriją (NDG), kuri spalio 1 d. taps kaitrios saulės nutviekstu, smėlėtu paplūdimiu.

Tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ įvyks neeilinė, naujojo menininkių darbo premjera – šiuolaikinė opera „Saulė ir jūra“. „Auksiniu scenos kryžiumi“, Jaunojo menininko premija už savo debiutinę operą  „Geros dienos!“ įvertintos ir ketverius metus su dainuojančiomis kasininkėmis po pasaulį gastroliavusios kūrėjos, šįkart iš šaltos, mechanizuotos prekybos centro erdvės persikelia į šurmuliuojantį, gyvą pliažą.

Darbo uniformų nesuvaržyti, įdegę, ant spalvotų rankšluosčių tysantys vasarotojai kuria nerūpestingų atostogų paveikslą. Įvairaus amžiaus poilsiautojai ne tik savo išraiškingais kūnais, bet ir dainuojamomis istorijomis perteikia gerai atpažįstamą pliažo situaciją. Tačiau ši iš pirmo žvilgsnio realistinė, džiugi atmosfera slepia gilesnes nuojautas: „Kiek paradoksalus turinio ir formos neatitikimas suteikia galimybę ekologines temas kvestionuoti netikėtu kampu“, – pasakoja kūrinio režisierė ir scenografė Rugilė Barzdžiukaitė. Nestandartinėje lokacijoje – NDG laiptinėje – rodomą šiuolaikinės operos spektaklį publika stebės iš viršaus, lyg saulė žiūrėtų į savo kasdieniais malonumais užsiėmusius gyvūnus. Opera bus rodoma penkis kartus iš eilės, tad į vieną seansą telpantys 60 žiūrovų turės išskirtinę galimybę į save pažvelgti iš kosminės perspektyvos.

„Saulės ir jūros“ libretas sukurtas gilinantis į klimato kaitos temą, tačiau, kaip teigia rašytoja Vaiva Grainytė, jai rūpėjo mokslinius faktus perteikti asmeninės istorijos forma, o grėsmingas situacijas „sudžiovinti iki voveruškos dydžio“ – atskleisti lengvai, per žaismingas užuominas, poetinius paradoksus. Minimalistinė Linos Lapelytės muzika atostogų karščio nualintus kūnus panardina į ramių, pagavių melodijų tėkmę, kurios, pasak kompozitorės, primena neišbaigtų popdainų garso takelį.

Rinkdamos spektaklio vasarotojų komandą atlikėjos naršė folkloro kolektyvus, bažnytinius chorus, testavo dainuojančias šeimas, lankėsi sporto klubuose, senjorų susibūrimuose, kol surado tinkamiausius žmones, savo balsinėmis ir fizinėmis duotybėmis kuriančius išskirtinius charakterius. „Saulėje ir jūroje“ dainuoja ir veikia profesionalūs solistai bei talentingi dainininkai-mėgėjai.

Ne vieną tarptautinį įvertinimą pelniusios menininkės nuo kitų metų yra pakviestos į Staatsschauspiel teatrą Drezdene kurti vokišką „Saulės ir jūros“ versiją, tad Lietuvos žiūrovai dabar turi išskirtinę galimybę pamatyti pirmąjį, originalųjį, operos variantą.

Šiuolaikinė opera „Saulė ir jūra“: spalio 1 d.  12:00; 13:30, 15:00; 16:30; 18:00, Nacionalinė dailės galerija. Bilietus platina Tiketa.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist