Lietuvos nacionaliniame dramos teatre spalio 18, 19, 20 dienomis vyksta dokumentinio spektaklio pagal Ukrainos moterų pasakojimus „Liudijimai“ premjeriniai rodymai. Po premjeros Vilniuje, spektaklis bus parodytas Anykščiuose (lapkričio 15 d.), Ignalinoje (gruodžio 6 d.) ir Šalčininkuose (gruodžio 9 d.). Mintis kurti tokio pobūdžio spektaklį kilo režisieriui Oskarui Koršunovui: bendram darbui jis subūrė aktores, kurios savanoriškai susitiko su į Lietuvą atvykusiomis ukrainietėmis ir išklausė jų istorijas.

Kiekvienas spektaklyje skambantis pasakojimas yra atvira ir sukrečianti išpažintis: nuo paprastų gyvenimiškų detalių prieinama prie karo realybės, kurios žmogus, jame nebuvęs, tiesiog negali įsivaizduoti.

Pasak režisieriaus Oskaro Koršunovo, kuris prieš premjerą pats lankėsi Ukrainoje, „Liudijimai“ susiję su karo pradžia, nes istorijos daugiausiai buvo rinktos karo pradžioje: „Tai pasakojimas apie tą netikėtumą, šoką, kurį išgyveno žmonės. Apie paprastų žmonių poelgius, kurie lėmė tai, kad jie liko gyvi. Kaip jie bėgo, slėpėsi, kaip bandė gelbėti savo vaikus, kaip moteris, beveik nemokanti vairuoti, sugebėjo iš Mariupolio atvažiuoti iki Lietuvos…“

Viešojoje erdvėje be paliovos girdime naujienas apie karą, vyksta nuolatinė informacinė kova, kuriamos melagienos, pasitaiko įvairių manipuliacijų, todėl, anot kūrėjų, bet koks tikras liudijimas yra aukso vertės. „Jos labai norėjo, kad tos istorijos būtų paviešintos, kad jas išgirstų kuo daugiau žmonių ir pasaulis sužinotų tiesą“, – sako „Liudijimų“ kūrėjai.

Tokių istorijų, kokios pateikiamos „Liudijimuose“ neįmanoma surasti jokiose žiniasklaidos priemonėse, nes tai yra moters pasipasakojimas kitai moteriai, ukrainietės išpažintis Lietuvos aktorei, pasiryžusiai suteikti istorijai balsą.

„Kai karo pradžioje visi patyrėme šoką, atrodė, kad teatre neįmanoma nieko daryti. Tuo metu buvo galvojama, ar apskritai kultūra turi kokią nors vertę, ar teatre galima statyti klasiką. Bet Ukrainos teatrai šiandien kaip tik stato klasiką, ir žiūrovai eina jos žiūrėti. Teatruose statomos ir komedijos. Tokio teatro poreikis didžiulis. O karo pradžioje kilo klausimas, kaip po Aušvico: ar kultūra beturi prasmę? Panašus klausimas kilo ir po Bučos. Toje situacijoje man atrodė, kad vienintelis įmanomas dalykas – būtent toks teatro liudijimas. Susitikti su žmonėmis, dažniausiai moterimis, atvykusiomis iš karo zonos, ir kalbėtis, tiesiogiai perteikti jų patirtis kaip liudijimus…

Čia yra labai svarbu asmeniškas išgyvenimas. Tai, ką mums pateikia medijos, yra abstraktūs namai, abstraktūs vaizdai – kažkieno namai, kažkieno ašaros… Bet kai kalbama apie savo namą, apie savo išsiskyrimą su artimu žmogumi, tai veikia visai kitaip“, – sako „Liudijimų“ režisierius.

Spektakliui muziką sukūrė Antanas Jasenka, vaizdo projekcijas – Artis Dzerve, šviesas – Vilius Vilutis. Tekstus suredagavo Živilė Zablackaitė, kostiumus parinko Karolina Fiodorovaitė, spektaklio režisierius-asistentas – Antanas Obcarskas. Ukrainiečių istorijas liudija Vaiva Mainelytė, Rasa Samuolytė, Jurga Kalvaitytė, Jūratė Vilūnaitė, Neringa Bulotaitė, Diana Anevičiūtė, Jovita Balčiūnaitė.

„Liudijimai“ artimiausiu metu bus rodomi Anykščiuose (lapkričio 15 d.), Ignalinoje (gruodžio 6 d.) ir Šalčininkuose (gruodžio 9 d.) ir Vilniuje, LNDT (gruodžio 16, 17 d.).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kitas pranešimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Kuris restoranas/kavinėnusipelno 2022-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.