Teatras

„Lėlė“ pradeda 63-ą sezoną

Vilniaus teatras „Lėlė“, kaip ir kiekvienais metais, vienas pirmųjų pradeda naują sezoną. Jau rugpjūčio 22, 23 d. 12 val. mažųjų žiūrovų lauks laiko patikrinti, teatro repertuaro klasika tapę spektakliai – Vitalijaus Mazūro „Raudonkepurė“ ir Rimo Driežio „Kiškių sukilimas“. 

63-as „Lėlės“ sezonas, pasak teatro vadovo Vilmanto Juškėno – teatro atsinaujinimo ir jį lydinčių iššūkių metas: „Nepaisant pandemijos grimasų ir suvaržymų, teatro veiklą apsunkinančių, užsitęsusių remonto darbų, „Lėlė“ nepasiduoda neramioms mintims, atvirkščiai – mūsų teatro kolektyvas šiandien kaip niekad anksčiau kupinas įvairiausių idėjų, pasiruošęs kurti,  dalintis su žiūrovais savo atradimais, ieškoti naujų kūrybinių priemonių, naujo bendravimo su publika būdų.“

Naująjį sezoną žiūrovų „Lėlėje“ lauks net penkios premjeros, skirtos vaikams. Rugsėjo pabaigoje planuojama  Šarūno Datenio režisuoto nuotykio-spektaklio antroji premjera „Čipolinas“, sukurta dar praeito sezono pabaigoje pagal italų rašytojo ir žurnalisto Gianni Rodari pasaką „Čipolino nuotykiai“. Visą vasarą žiūrovai galėjo stebėti virtualų šio spektaklio variantą, o dabar jie bus pakviesti į adaptuotą  gyvą susitikimą su aktoriais įvairiose teatro erdvėse. Šiame nuotykyje-ekskursijoje, kuriame pasakojama daržovių išsilaisvinimo nuo piktavalės valdžios istorija, vaikai pirmą kartą vaikščios po įvairiausių pasakos veikėjų apgyvendintus teatro užkaborius ir koridorius.

 

Iki naujų metų žiūrovams bus pristatytas Ainio Storpirščio režisuotas spektaklis „O Viešpatie, Lietuva!“ – antroji žiūrovų pamėgto spektaklio „O Viešpatie, Vilnius!“ dalis. „Kur geriausia vaikams atostogauti Lietuvoje? Ko reikia, kad atostogos pavyktų? Ir ką daryti, jei spektaklio herojaus tėtis jau seniai nebeatostogauja kartu su berniuku ir jo mama?“ Šiuos klausimus spektaklyje iškels ir atsakymų į klausimus apie šeimos tarpusavio santykių problemas ieškos atostogų stovyklų planuotojais virtusios Žiurkės – iš pirmosios diptiko dalies atkeliavę veikėjai. „O Viešpatie, Lietuva!“ bus kuriama remiantis visos Lietuvos kultūriniu kontekstu – įvairiais padavimais, sakmėmis, tikrais ir kūrėjų interpretuotais pasakojimais apie įvairias  geografines šalies vietoves, objektus, žymias mūsų šalies istorijos asmenybes.

Iki naujų metų žiūrovams taip pat bus pristatyta ir trečioji šio pusmečio premjera vaikams: pagal naują Nijolės Indriūnaitės pjesę „Debesys“,  Mažojoje scenojelėlių spektaklį kurs dailininkė ir režisierė Aušra Paukštienė. Šį pastatymą inspiravo dramaturgės autentiškų pokalbių su savo anūke užrašai, tapę idėjiniu pagrindu pjesei: čia, per keletą metų užrašinėtus senelės ir anūkės kasdienių pasikalbėjimų fragmentus, skleidžiasi pasaulio pažinimo tema, talpinanti tiek šmaikščius vaikiškos logikos paradoksus, neribotą fantaziją, tiek gyvenimišką vyresnio žmogaus išmintį. Spektaklio kūrėjos – A. Paukštienė kartu su N. Indriūnaite – Vilniaus „Lėlėje“ jau yra sukūrusios ne vieną jautrų, originalų, poetinį spektaklį vaikams („Baltos pasakos“, „Sniego karalienė“, „Gėlių istorijos“). 

Po Naujų metų numatomi dar du pastatymai vaikams. Spektaklio pagal garsiosios lenkų dramaturgės Martos Gusniowskos pjesę „Angelas, žirafa, stalelis. Be ryšio“ imsis pirmą kartą „Lėlėje“ kursiančios menininkės – režisierė Agnė Sunklodaitė ir scenografė Giedrė Brazytė. Pasak režisierės, M. Gusniowskos pjesė – tai kūrinys apie žmonių tarpusavio ryšio svarbą, apie tai, kad tikrai dideli ir geri dalykai nutinka tuomet, kai kuo nors rūpiniesi, o tikra laimė – žinoti, kad kažkam tu nuoširdžiai rūpi. 

 

Pagal lenkų autoriaus Konstanto Ildefonso Galčinskio pasaką „Kavos malūnėlis“ 2021 m. pavasarį spektaklį „Lėlėje“ statys lenkų režisierė Eva Piotrowska, „Lėlės“ teatro žiūrovams jau pažįstama iš spektaklio „Raudonoji knyga“. Šį kartą kūrybinę spektaklio grupę sudarys kviestiniai lėlių teatro menininkai iš Lenkijos. K.I Galčinskis – žinomas lenkų poetas, išgarsėjęs absurdo miniatiūrų ir humoreskų rinkiniu „Žaliojo žąsinėlio teatras“. 1934 m. autorius, gyvendamas Vilniuje, parašė nemažiau įspūdingą kūrinį – pasaką vaikams „Kavos malūnėlis“.

„Lėlė“, ieškodama naujų komunikacijos su žiūrovais formų, šį sezoną didelį dėmesį skirs naujų edukacinių programų kūrimui ir sklaidai tiek repertuare, tiek ir virtualių medijų priemonėse . Taip pat –  įvairioms rinkodaros ir įvaizdžio priemonėms, skatinančiomis publikos vaizduotės, kūrybiškumo, žinių apie lėlių teatrą gilinimą.  Jau nuo rugsėjo, po beveik dviejų metų pertraukos, žiūrovai vėl bus pakviesti į Gyvąjį lėlių muziejų, kuriame lauks atnaujinta ekspozicija, į viešą repertuarą bus įtrauktos kūrybinės dirbtuvės bei kiti edukaciniai renginiai, o iki naujų metu teatras vykdys edukacinių laidų projektą „Burtadaikčiai“, skirtą įvairių lėlių teatro formų ir žanrų pristatymui online

Siekiant praplėsti profesionalaus lėlių ir objektų teatro kūrėjų bendruomenę, atrasti talentus ir suteikti jauniems menininkams galimybę debiutuoti profesionalioje scenoje, po Naujų metų „Lėlė“ planuoja vykdyti naują kūrybinę programą „Šiuolaikinio lėlių teatro laboratorija“. Programa bus skirta įvairių meno sričių menininkų, ypač jaunosios kartos, integracijai į šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro kūrybinį pasaulį.

 

Šį sezoną, tradiciškai, tačiau kartu ir atsižvelgiant į pandemijos sąlygas, numatomos ir gastrolės po Lietuvos regionus. Galiausiai, šį sezoną Vilniaus „Lėlė“ pradeda ambicingus tęstinio bendradarbiavimo su tarptautiniais partneriais projektus.  2021 m. pavasarį planuojamos spektaklių „Doriano Grėjaus portretas“ (rež. Gintarė Radvilavičiūtė) ir „Karalius Ubu“ (rež. Neville Tranter) gastrolės į Taliną, kur pirmą kartą vyks Baltijos šalių vizualinio teatro vitrina. Festivalį organizuoja Valstybinis Talino NUQU teatras, projekto partneriai – Vilniaus teatras „Lėlė“ bei Tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui organizacijos ASSITEJ Latvijos nacionalinis centras. Nuo 2020 m. rudens numatomas ir dar vienas tarptautinis projektas, kuriame dalyvaus „Lėlės“ teatras – „Šiuolaikinio lėlių teatro kritikos platforma“ – skirta šiuolaikiniam lėlių teatrui populiarinti ir į šį lauką įtraukti profesionalus iš menotyros, vadybos ir edukacijos sričių. Projekto organizatoriai ir partneriai – Valstybinis Liublianos lėlių teatras, Kroatijos universitetas, Škotijos lėlininkų asociacija ir Vilniaus teatras „Lėlė“.

Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button