Spalio 6 dieną Keistuolių teatras pakvies į pirmąją šio sezono premjerą – komediją “12 naktis, arba Kaip norite” pagal V. Šekspyro pjesę. Spektaklio kūrėjai, teatro žiūrovams puikiai pažįstamai aktorei, dramaturgei ir režisierei Ievai Stundžytei “12 naktis, arba Kaip norite” – režisūrinis debiutas Keistuolių scenoje. Nemirtingojo V. Šekspyro komedijos centre atsiduria daugialypė ir subtili meilės tema, nutolstanti nuo banalaus jos suvokimo, – atsisakoma tradicijų sukonstruotų rėmų, o jauni ir jausmų valdomi personažai laužo nusistovėjusius meilės įvaizdžio stereotipus. I. Stundžytė įsitikinusi, jog kūrėjui nevertėtų daugžodžiauti apie savo spektaklius, nes jų prasmes žiūrovai turėtų atrakinti bei pažinti patys, tačiau mielai dalinasi mintimis apie kūrybą kolektyve bei nuovargį nuo dirbtinai sau kuriamų iššūkių.

Mintis pastatyti „12 naktį“ kilo dar studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje laikais – antrame kurse I. Stundžytei su kolegomis jų dėstytojas, režisierius Aidas Giniotis pasiūlė šią medžiagą kaip vieną iš klasikinių ištraukų, tačiau tąsyk ji taip ir liko neišplėtota iki spektaklio. „Visgi išliko labai ryškus prisiminimas ir stipraus tarpusavio susikalbėjimo su komanda pojūtis“, – prisimena teatro kūrėja. „Dėl to šią idėją ilgai nešiojausi su savimi, ir kai akademiją ruošėsi baigti aktorės Eglės Gabrėnaitės vadovaujamas kursas, pasiūliau „12 naktį“ kaip vieną iš diplominių spektaklių. Tuomet šią medžiagą, o kartu – save pačius vėl bandėme atrakinti jau su kitais žmonėmis, ir nuo to laiko ji mūsų daugiau nebeapleido“. Režisierė teigia, jog V. Šekspyro komedija ją patraukė tiek pačia istorija, tiek joje atsiskleidžiančia tapatybių kaita, kuri jai atrodo neatsiejama nuo aktorystės: „Kartais mėgstu sakyti, jog aktoriai kuria ne vaidmenis, o perkuria savo tapatybes. Savyje mes talpiname begalę asmenybės tipų ir neretai patys save jais nustebiname, kurdami skirtingus vaidmenis“. Visgi pati ryškiausia ir I. Stundžytę labiausiai patraukusi kūrinio tema – beribės, belytės, grynos bei tikros meilės idėja. „Gyvename laikais, kai socialinio teatro yra tiek daug, kad kartais pasidaro truputį neramu. Pati asmeniškai dabar stengiuosi vengti tokio teatro, kaip vengiu televizijos žinių. Norisi sukurti iliuziją, kuria galima būtų patikėti ir įgyvendinti ją realiame gyvenime“, – mintimis dalinasi kūrėja.

Nusprendus „12 naktį“ statyti Keistuolių teatre, su režisiere susivienijo ne tik anksčiau prie medžiagos prisilietę aktoriai – Aidas Giniotis, Judita Urnikytė, Justina Smieliauskaitė, Karolis Kasperavičius – bet ir į spektaklio komandą įsiliejantys su šia komedija iki tol nesusipažinę Danas Kamarauskas bei Aurimas Bačinskas. Žvelgiant į spektaklio aktorius matomi ryškūs kartų skirtumai, kuriuos I. Stundžytė laiko dideliu privalumu kūrybiniame procese. „Kiekviena karta turi savitą meilės, teatro, teatrinės raiškos įsivaizdavimą, o tą beribę meilę labiausiai ir norisi atrasti per skirtingas komandos patirtis. Jei aš kurčiau tik su savo bendraamžiais, tai būtų vienas dalykas, jei apie tai kalbėtų daug vyresni kūrėjai – visai kitas. Dar kitokį rezultatą pamatytume, jei apie meilę kalbėtų pirmo kurso studentai“, – svarsto teatro kūrėja. „Visa tai – labai skirtingos spalvos, kuriomis dalinamės tarpusavyje. Po vasaros esame vienas kito pasiilgę, kalbamės, analizuojame vieni kitus, dalinamės patirtimi, – kūrybinis procesas vyksta labai palengva“. Prie aktorių komandos šiame procese prisijungė ir kiti jauni bei talentingi kūrėjai – specialiai „12 nakčiai“ muziką, kurią režisierė apibūdina kaip ambient, techno, renesanso ir baroko mišinį, kuria kompozitorius Ignas Juzokas, o ekstravagantiškais, tamsaus stiliaus kostiumais rūpinasi Malvina Stankutė.

Anot I. Stundžytės, neretai menininkai renkasi kurti pagal tam tikrą medžiagą vien siekdami sukurti sau iššūkį. „Nesirinkau „12 nakties“, kad mesčiau egoistišką iššūkį sau. Per šią pjesę noriu prisijungti prie komandos, drauge sukurti tai, kas būtų brangu mums, o vėliau galėtų tapti brangu ir Keistuolių teatro žiūrovui. Atėjo laikas, kai norisi ne save spausti, o priešingai – daugiau sau leisti. Galbūt svarbiau nurimti bei atsigręžti į vienas kitą vietoje mėtymosi tuščiais iššūkiais, kurie išties nieko nekeičia. Kartais reikia tiesiog tyliai, ramiai ir su meile kurti nesitikint, kad įvyks greitas ir apčiuopiamas pokytis“, – įsitikinusi režisierė. Paklausta, kokiems žiūrovams labiausiai linkėtų pamatyti spektaklį, ji neabejoja – visiems nusivylusiems, nebetikintiems ir tiems, kuriuose jau užgimė cinizmo gaidelė. Pasak kūrėjos, „12 naktis“ neabejotinai turėtų sudominti V. Šekspyro gerbėjus – ypač tuos, kurie tebeprisimena anksčiau Keistuolių teatre rodytą spektaklį „Juokdario mirtis, arba Kas nužudė Šekspyrą, – ir žiūrovus, besidominčius kolektyvine kūryba. Visgi labiausiai teatro salėje režisierė norėtų išvysti tuos, kurie yra nusivylę teatru ir mano, jog tai tėra tuščias menininkų švaistymasis asmeniniais iššūkiais. „Pati norėčiau, kad į šitą spektaklį ateitų net mano tėvai. Noriu sukurti kažką iš tiesų gryno bei švaraus“, – sako I. Stundžytė.

Patys bent vienam vakarui patirti visas meilės spalvas bei iš naujo patikėti teatro misija žiūrovai galės jau visai netrukus – „12 naktis, arba Kaip norite“ premjera Keistuolių teatre įvyks spalio 6 dieną.

 

Autorė: Agnė Vidugirytė

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist