Maloniai kviečiame į Vilniaus žydų viešosios bibliotekos kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka organizuojamą renginį „Žydų kultūra Lietuvoje: praeities atspindžiai ir dabartis“, kūrybiškai sujungsiantį konferencijos, koncerto, paskaitų ir parodos formas, – įvykį, kuriame diskutuosime apie Lietuvos žydų kultūrą, gilinsimės į folklorą, domėsimės žydų raštijos istoriniu palikimu ir mėgausimės išskirtine šios tautos muzika.

Apie projektą

Renginys skirtas tęstinio šviečiamojo projekto „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose“ pradžiai paminėti. Vykdydama projektą, profesionalių lektorių, tyrėjų, bibliotekininkų ir muzikantų komanda ketina aplankyti Lietuvos miestus ir miestelius, siūlydama edukacinę-kultūrinę programą, skirtą iš istorinės perspektyvos apžvelgti, kokia buvo žydų įtaka Lietuvos socialinei, politinei ir kultūrinei raidai.

Lietuvos valstybės tapatumas, susidurdamas su šiuolaikinės globalizacijos iššūkiais, tarpsta ne tik kiekvienai politinei bendruomenei įprastos kultūrinės savikūros ir atsinaujinimo, tačiau ir nesibaigiančios istorinės savistabos ir kolektyvinės atminties formavimo procesuose.

Nūdien vyraujančioje istorinėje, o ypač kultūrinėje lietuvybės sampratoje vienos iš šių tautų reikšmė vis dar nėra pakankamai įvertinta dėl visą šalies raidą iš esmės pakeitusių dviejų totalitarinių režimų smūgių. Šioji tauta – tai žydų tauta.

Lietuvoje gyvenusių ir kūrusių žydų bendruomenių įnašas ne tik į valstybės kūrimą, bet ir kultūrinio tapatumo formavimą ilgą laiką buvo ryškus platesnei publikai dažnai neprieinamuose moksliniuose diskursuose. Tačiau pastaruoju metu situacija ėmė keistis iš esmės.

Itin svarbu nuodugniai nagrinėti kultūrinę Lietuvos žydų įtaką mūsų šalies raidai, šviesti apie jos istorinį reikšmingumą, o į šią veiklą įtraukti ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių Lietuvos miestų gyventojus, kurių daugelis nėra nei pakankamai informuoti, nei turintys sąlygų susipažinti su tuo, kas pamiršta. Projektas „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose“ yra skirtas šiai bendruomenių švietimo problemai spręsti.

PROGRAMA

Spalio 27 d.

17 val. – muzikinė įžanga; „Klezmer Klangen“ pasirodymas

17.15 val. – renginio atidarymas: Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vedėjo Žilvino Bieliausko pranešimas apie projektą ir aktualųjį žydų kultūrinį gyvenimą sostinėje

17.30 val. – lektorės, jidiš raštijos tyrinėtojos, Vilniaus universiteto Jidiš instituto direktoriaus pavaduotojos Rūtos Puišytės pranešimas „Vilnius – Lietuvos Jeruzalė: kodėl?“

17.45 val. – „Klezmer Klangen“ pasirodymas

18 val. – vertėjos, žydų štetlų istorijos tyrinėtojos, žydų kultūros ir istorijos almanacho „Brasta“ vyriausiosios redaktorės Dalijos Epštein pranešimas „Žydų tautosakos ypatumai“

18.15 val. – parodos „(Ne)provincija. Knygose išlikę atspindžiai: tarpukario Lietuvos miestų ir miestelių žydai“ atidarymas, Nacionalinės bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovės dr. Laros Lempertienės žodis

18.30 val. – renginio uždarymas; baigiamoji „Klezmer Klangen“ pasirodymo dalis

Projektą „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose“ kartu su partneriais vykdo Vilniaus žydų viešosios bibliotekos labdaros ir paramos fondas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist