Kasmet kovo 22-ąją minima Pasaulinė vandens diena, kurios tikslas – priminti apie švaraus vandens svarbą ir būtinybę jo išteklius naudoti atsakingai. Šia proga „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ kviečia miesto gyventojus ir svečius kartu paminėti Pasaulinę vandens dieną.
Vilniečiai turi unikalią galimybę naudoti švarų ir saugų gėlą požeminį vandenį, išgaunamą iš 40–250 m gylio gręžinių, kurį tiekia bendrovė „Vilniaus vandenys“. Kasdien juo naudojasi daugiau nei 600 tūkst. miesto ir rajono gyventojų bei svečių. Siekiant užtikrinti, kad mus pasiektų pats tyriausias ir sveikiausias vanduo, kasmet laboratorijose atliekama apie 20 tūkst. kokybės tyrimų.
Praėjusį sezoną vilniečius ir miesto svečius didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ su Vilniaus miesto savivaldybe kvietė nemokamai atsigaivinti geriamuoju vandeniu 48 lauko gertuvėse, įrengtose skirtingose sostinės vietose. Per šiltąjį sezoną miestiečiai ir miesto svečiai išgėrė rekordinį kiekį – net 853 tūkst. litrų vandens. Ši iniciatyva padėjo atsisakyti didelio kiekio plastikinių butelių, todėl į atmosferą nepateko apie 138 tonos šiltnamio efektą sukeliančių CO₂ dujų.
Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie gėlo vandens tausojimo kasdien. Pradėkite nuo mažų žingsnių – trumpinkite prausimosi laiką, su savimi visada turėkite gertuvę, šiltuoju metų laiku naudokitės mieste įrengtomis vandens stotelėmis.
Pasaulinės vandens dienos proga renginių metu vilniečių laukia pažintiniai žygiai miesto gamtoje, edukaciniai eksperimentai, įdomios diskusijos ir praktinės veiklos, skirtos atkreipti dėmesį į vandens tausojimą bei supažindinti su miesto upių ir kitų vandens telkinių ekosistemomis.
Programa
Žygis: medžiai senoliai ir Verkės upelio gamtinė aplinka 10:00-12:00 val.
Edukacinis žygis gamtoje padės geriau pažinti saugomas teritorijas ir jų gamtines vertybes. Išsiaiškinsime, kuo ypatingi medžiai senoliai, kodėl svarbu išsaugoti niūraspalvį auksavabalį, kaip atpažinti miško medžius rudenį ir žiemą. Po senomis liepomis išgirsta Verkių legenda primins, kas prieš daugelį metų nutiko čia augusioje šventoje ąžuolų giraitėje. Einant palei Verkės upelį stebėsime jo gamtinę aplinką: vandens sraunumą, prie drėgmės ir tėkmės prisitaikiusius augalus, kerpėmis apaugusius nuvirtusius medžius, apsamanojusius akmenis, netoliese gyvenančius paukščius.
Pradžia prie lankytojų centro (Žaliųjų Ežerų g. 53).
Registracija: https://bit.ly/Medžiaisenoliai
Žygis Ribiškių draustinyje 10:00-12:00; 13:00-15:00 val.
Leiskitės į 6 km žygį po unikalų Rasų-Ribiškių kalvyną – Lietuvoje neturintį atitikmens ledyno suformuotą kraštovaizdį. Takas vingiuoja ypatingu reljefu – kyla į kalvas, leidžiasi į slėnius, o visą kelią jus lydi paukščių čiulbėjimas. Čia atrasite įspūdingas erozines vėduokles, miškingas atragių juostas, šaltiniuotus pievų lopinėlius bei brandžių ąžuolynų fragmentus.
Pakeliui aplankysime Kaukysos upelį, menantį baltišką mitologiją, ir sustosime keliose stotelėse, kur sužinosime daugiau apie draustinio istoriją ir gamtinę įvairovę. Žygio pradžia ir pabaiga – prie Moravų g. 7 MAXIMA. Nors nedidelė trasos dalis eina šalia kelio, likusiame maršrute gamta užgožia miesto šurmulį – sunku patikėti, kad vis dar esi Vilniuje! Žygis nėra sudėtingas, tinka šeimoms su vaikais. Trukmė: apie 2–2,5 val.
Registracija: https://bit.ly/Ribiškiųdraustinyje
Žygis palei Vilnelę 11:00-13:00; 14:00-16:00 val.
Šiame žygyje susipažinsime su Vilnios upe, jos hidrografinėmis ir hidrologinėmis ypatybėmis, upės ir jos slėnio ekosistema, atrasime jos pakrantes ir šlaitus, grožėsimės išskirtiniu Pavilnių regioninio parko kraštovaizdžiu. Žygio metu turėsime sustojimo stoteles, kuriose pasikalbėsime ir apie kitas Vilniaus upes bei vandens telkinius, jų geografinį paplitimą.
Renkamės prie Kaukysos sporto aikštyno ir einame į maždaug 5 km žygį palei Vilnios upės link Pūčkorių atodangos.
Paplaujos paplūdimys (netoli Kaukysos sporto aikštyno Markučių rajone)
Registracija: https://bit.ly/Vilnelėsžygis
Hidroponinio daržo dirbtuvės: kokias paslaptis slepia netradicinis daržovių auginimas? 15:00-16:00 val.
Ar įmanoma savo daržą įsirengti tiesiog kambaryje ir auginti daržoves visus metus? Ar gali mano daržovių daržas atrodyti spalvingai ir būti inovatyvus? Ar augalai gali gyvuoti be žemės? O be vandens? Ar galima naudoti perdirbtus produktus, auginant daržoves?
Žaisime bingo žaidimą ir susipažinsime su hidroponikos raida ir panaudojimu daržovių ir kitų augalų auginime.
Miesto laboratorija, Antakalnio 17-13
Registracija: https://bit.ly/miestolab
Vandens eksperimentai 11:00-12:00; 12:30-13:30; 14:00-15:00; 15:30-16:30 val.
Šiose dirbtuvėse vaikai taps jaunaisiais mokslininkais ir tyrinės vandens savybes per smagius eksperimentus. Bandysime filtruoti vandenį smėliu ir akmenimis, išsiaiškinsime, kaip aliejus maišosi su vandeniu, stebėsime „šokančius“ popkornus ir sužinosime, kaip vanduo keliauja siūlu. Tai puiki proga smalsiems tyrinėtojams atrasti vandens paslaptis!
Hobiverse Užupio laboratorija, Krivių 12
Registracija: https://bit.ly/vandenseksperimentai