Vilniuje, Lukiškių aikštėje, „Vilnius skaito“ skaitykloje, trečiadienį rengiamas pirmasis dokumentinio-literatūrinio projekto „Vilniaus sekretai“ susitikimas.

Projekto „Vilniaus sekretai“ vystytojų nuomone, Lietuvos sostinė, kaip ir daugelis kitų pasaulio sostinių, dėvi begalę kaukių, o koks jos veidas – tarsi ir neaišku. „Vilniaus sekretų“ projektas skirtas pasidairyti po Vilniaus pamušalus ir suteikti balsą plačiojo Vilniaus gyventojams – išgirsti ir išsaugoti jų istorijas bei miesto liudijimus.

Koks yra Markučių kvapas? Kokie sapnai sapnuojasi Pašilaičiuose? Jeigu Antakalnis būtų gyvūnas, koks gyvūnas jis būtų? O jeigu Žvėrynas turėtų lūpas, ką jis pasakytų? Ką vakarais veikia Karoliniškės? Kokie Naujininkai buvo vaikystėje ir kuo tapo suaugę? Kokiomis ligomis serga Senamiestis? Ko bijo Lazdynai ir ką slepia Neris?

„Vilniaus sekretų“ idėja gimė jaunai rašytojai, žurnalistei, Vilniaus gyventojai Linai Laurai Švedaitei 2019 m. liepos mėnesį lankantis dramaturgijos festivalio „Versmės“ seminare, kurį vedė režisierė, aktorė Naomi Yoeli (Izraelis). Jo metu ji patyrė, kiek daug įdomių ir prasmingų istorijų, liudijančių turtingą miesto praeitį ir dabartį bei nuolatinį jo virsmą, lieka nepapasakotos. Pasak projekto autorės, bet kokiu atveju miesto atmintį būtina turtinti ir plėsti, nes būtent atmintis veikia kaip kultūrinis ir socialinis saugiklis – galbūt išsaugotos šios istorijos pasitarnaus kitiems kūrėjams ar tyrinėtojams, atspindės šiandienos miesto visuomenės kontekstą, kurs naujas prasmes ir praturtins viešąjį miesto diskursą, o galbūt šis projektas suveiks kaip terapinė akimirka istorijų pasakotojams ir miestui.

L. L. Švedaitė turi nuojautą, kad apie Vilnių dar reikia kalbėti – paieškoti tų besislepiančių sekretų. „Vieta, kurioje gyvename, įauga į mūsų kasdienybę, įsiskverbia į mūsų sąmonę ir pasąmonę, formuoja net mūsų istorijos ar estetikos suvokimą, viena ar kita prasme pasiglemžia mūsų gyvenimą, kartais jį pakreipia ir mums nenorima linkme. Kiekvienas miestas turi savo pragyvenimo lygį, nuotaiką ar kvapą. Savo atminty nešiojamės momentus ar įspūdžius iš gatvių ir kitų viešų ar privačių miesto erdvių, kai kurie šių momentų jau yra tapę mitais, kai kurie dar net neišartikuliuoti – ir pradėjus visa tai pasakoti, veriasi itin turtingi miesto „požemiai“ ir žemėlapiai – įvairūs šešėliai, socialinės realijos, skausmai ir svajonės. O ir patys istorijų pasakotojai maloniai nustemba pamatę, kad jų istorijos miesto atminties kontekste turi išliekamąją vertę, kad jos yra tarsi ląstelės, sudarančios vieną sudėtingą organizmą“, – sako idėjos autorė.

Projektą vykdo asociacija „Slinktys“, o remia Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

Pajungus išmaniąsias technologijas, „Vilniaus sekretai“ taps mobiliosios programėlės medžiaga, patrauklia naujo ir intymaus santykio su miestu ieškantiems gyventojams ir svečiams (įsidiegę šią programėlę ir judėdami po miestą, jie girdės skirtingas konkrečioje vietoje nutikusias istorijas). Taip pat ilgainiui bus sukurtas ir virtualus istorijų žemėlapis ir interaktyvaus dizaino popierinis jo variantas.

Įvairiose Vilniaus erdvėse vyks „Vilniaus sekretų“ renginiai, kurių metu aktoriai įgarsins atrinktas vilniečių istorijas, o miesto tyrinėtojai ir kitų sričių specialistai dalinsis savo įžvalgomis apie miestą, sakoma asociacijos „Slinktys“ pranešime.

Pirmajame „Vilniaus sekretų“ susitikime Lukiškių aikštėje aktorius Paulius Čižinauskas skaitys pirmąsias vilniečių istorijas, džiazo muzikantė Ieva Baranauskaitė ir kompozitorius Boris Kulenovic (FR) gros muzikinį takelį. Literatūros kritikė, poetė Lina Buividavičiūtė apie Vilnių ir jo veidus kalbins psichiatrą, psichoterapeutą prof. dr. Eugenijų Laurinaitį.

Po renginio visą rugpjūčio mėnesį #Vilniusskaito skaitykloje bus galima rasti „Vilniaus sekretų“ stiklainį, kur galima bus įmesti savo užrašytą istoriją.

Valentina Gudienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Kaip vertinate naująją e. bilieto sistemą viešajame transporte?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.