Šiandien Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO iškilmingai atidaryta keturias dienas truksianti 23-ioji Vilniaus knygų mugė. Šių metų mugė rašo simbolines 700 eilučių laisvei, tad būtent laisvės tema ir tapo vienu svarbiausių Vilniaus knygų mugės atidarymo akcentu. „Virš miesto mėlyna, virš miesto – geltona“, – skambėjo atidarymo dainoje, kurią atliko dainų autorius ir atlikėjas Domantas Razauskas.

Mugės atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana Nausėdiene, Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Rimvydas Stankevičius, visi laisvės knygoje įrašę po savo simbolinę eilutę ir vertėjas, poetas, garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ apdovanotas Marius Burokas.

„Tik laisvi kuriame istoriją, o ne tampame ja“ – tokį užrašą simbolinėje laisvės knygoje paliko Lietuvos Respublikos prezidentas G. Nausėda, per atidarymo ceremoniją prisiminęs lygiai prieš metus vykusius įvykius Ukrainoje, savo vizitą Kyjive ir Briuselyje. „Kai kas sako, kad knygų šventės nereikia politizuoti, tačiau tai, kas vyksta Ukrainoje, nebėra politika, tai – didžiulis neteisingumas, kuris vyksta mūsų akivaizdoje. Mes, laisvi žmonės, tam neliksime abejingi. Kaip nebuvome abejingi prieš karui kylant, kaip nebuvome abejingi pirmosiomis Rusijos įsiveržimo į Ukrainą dienomis. Neliksime abejingi, kol karas baigsis ir teisingumas triumfuos“, – kalbėjo prezidentas G. Nausėda.

Savo kalboje prezidentas pabrėžė, kad knyga yra galingas ginklas. Tik gėrį ir šviesą skleidžianti knyga yra nenugalima. „Tikiu gražia knygos ir gražia Lietuvos ateitimi“, – savo sveikinimo kalbą Vilniaus knygų mugės dalyviams ir svečiams baigė prezidentas G. Nausėda. 

Antroji simbolinė Vilniaus knygų mugės atidarymo eilutė teko Lietuvos Respublikos kultūros ministrui S. Kairiui. „Tie, kurie įkvėpė laisvės – jos niekada neatiduos!” – jis užrašė simbolinėje knygoje. Savo sveikinimo kalboje ministras prisiminė prieš metus vykusį Vilniaus knygų mugės atidarymą, kuris sutapo su Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžia. „Nors akys matė vaizdus iš bombarduojamo Kyjivo, protas nesugebėjo priimti beprotybės, kuri vyko ir tebevyksta. Vis dėlto, Knygų mugė įvyko, ji tapo mūsų atsparumo ir ryžto išbandymu, mes turėjome ir tebeturime stiprybės judėti pirmyn, mums nereikia priminti, kad karas nesibaigė“.

Dėkodamas kultūros bendruomenei, kuri neliko abejinga, rašytojams, vertėjams, apžvalgininkams ir leidėjams kultūros ministras S. Kairys įteikė aukščiausią Kultūros ministerijos apdovanojimą – garbės ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“ poetui, vertėjui, apžvalgininkui M. Burokui. Apdovanojimas jam skirtas už aukščiausią profesinę meistrystę ir žmogišką jautrumą kasdien pateikiant nuoseklią, patikimą ir aiškią informaciją apie karą Ukrainoje, verčiant ukrainiečių poetų kūrybą į lietuvių kalbą, kartu su literatų bendruomene telkiant paramos priemones kovojantiems kariams ir karo sąlygomis gyvenantiems ukrainiečių rašytojams.

Savo trumpoje padėkos kalboje M. Burokas perskaitė ukrainiečių poeto Arturo Dronio eilėraštį „Pirmasis laiškas korintiečiams“.

Vilniaus miesto meras R. Šimašius, į Vilniaus knygų mugės atidarymo sceną užlipęs aštuntąjį kartą, laisvės knygoje užrašė: „Laisvą miestą kuria laisvi žmonės“. Jis prisiminė prieš metus mugės atidaryme nuskambėjusius žodžius apie obelų sodą, kurį reikia sodinti nepaisant to, kad karas vyksta. „Metai buvo nepaprasti, galime ne tik daug kuo piktintis ir baisėtis, bet ir pasidžiaugti, kad kai kas atmerkė akis, kad daugybė žmonių surėmė pečius ir kad patyrėme, jog priešas nėra toks stiprus, kaip atrodė, o mūsų draugai yra daug stipresni nei manėme“, –  kalbėjo Vilniaus miesto meras. Jis teigė, kad Vilniaus knygų mugė yra svarbi miesto tradicija, kurianti laisvės ir pagarbos atmosferą.

„Laisvė – tai atsakomybė, inspiruota meilės!” – tokią savo eilutę užrašė šių metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Rimvydas Stankevičius. Sveikindamas Ukrainą, jau lygiai metus krauju savo laisvę ginančią ir Vilnių, gyvuojantį jau 700 metų, ir Lietuvą su prieš 32 metus atkurta nepriklausomybe, poetas nuoširdžiai sveikino visus, kurie pasinaudojo savo laisve pas knygas ateiti, o ne neateiti. „Knyga yra pats galingiausias laisvės ginklas – kuo labiau apsiskaitęs, kuo intelektualesnis, kuo gilesnis žmogus – tuo sunkiau yra jį pavergti“, – kalbėjo poetas.

Atidarymą vedė poetas, dainų autorius ir atlikėjas Domantas Razauskas, kartu su multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu pristatęs savo dainą „Geležinis lietus“. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist