Šiemet švenčiame 698-ąją pirmojo Vilniaus miesto vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose sukaktį! 1323 m. sausio 25 d. Vilniuje datuotas Gedimino laiškas Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno ir kitų miestų piliečiams liudija, kad tuo metu šiame mieste buvo svarbus valdovo dvaras. Minint  pirmojo Vilniaus paminėjimo sukaktį puiki proga prisiminti įdomią ir spalvingą miesto istoriją. Valdovų rūmų muziejaus pristatomoje virtualių renginių ir edukacijų programoje kviečiame praplėsti savo žinias apie senąjį Vilniaus miestą ir ankstyvąją jo istoriją.

Virtualios dirbtuvės ir paskaitos bus tiesiogiai transliuojamos numatytu laiku Valdovų rūmų muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

PROGRAMA

2020 m. sausio 23 d. (šeštadienis)

Virtualios kūrybinės dirbtuvės „Sapnuoju Vilnių“
12.00–12.30 val.

Kai už lango žvarbu, o muziejuje susitikti negalime, mažus ir didelius Valdovų rūmų muziejaus bičiulius kviečiame prisijungti prie virtualių kūrybinių dirbtuvių „Sapnuoju Vilnių“. Pasitelkę savo fantaziją ir išmonę bei istorines žinias, iš spalvoto popieriaus gaminsime ir susikurtame Šventaragio slėnyje apgyvendinsime legendos apie Vilniaus įkūrimą veikėjus. Popieriuje atgijęs didysis kunigaikštis Gediminas, geležinis vilkas, tauras ir krivis Lizdeika padės mums atkurti kelių šimtų metų senumo legendinius įvykius.

Jums reikės: spalvoto popieriaus, kartono, žirklių, klijų ir geros nuotaikos!

Virtuali paskaita „Vilniaus Ankstyvoji mūrinė pilis. Svarbiausi statiniai“
18.00–18.30 val.

Kviečiame susipažinti su Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorija. Tai seniausia žinoma mūro pilis dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Didžiausia šios pilies plėtra vyko XIV a. pradžioje (apie 1325–1327 m.), kai Lietuvą valdė didysis kunigaikštis Gediminas. Tuomet buvo pastatyti pilies vakarinės dalies vartų bokštai ir gynybinės sienos. XIV a. pabaigoje ši pilis buvo išplėsta į Vilniaus Žemutinę pilį. Tačiau dvidešimt metų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje trukę archeologiniai tyrimai atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statė dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Paskaitoje bus apžvelgiama Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorinė raida XIII a. pabaigoje – XIV a., pristatomi archeologinių tyrimų metu surasti svarbiausi jos statiniai ir jų rekonstrukcijos.

Paskaitą skaitys Valdovų rūmų muziejaus archeologas Egidijus Ožalas.


2020 m. sausio 24 d. (sekmadienis)

Virtuali paskaita „Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose: nuo Gedimino iki Aleksandro Jogailaičio“
16.00–16.30 val.

Vilniaus pilys istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtos 1323 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose. Nuo tada, kaip rodo istoriniai duomenys, šios pilys buvo Lietuvos politinis centras. 1387 m. Jogailos privilegija Vilniaus Žemutinė pilis tapo ir Lietuvos religiniu centru. Toje epochoje Vilniaus pilys išryškėjo ir kaip elitinės kultūros centras, ir kaip neįveikiama tvirtovė.

Apie šiuos aspektus konkrečiai ir apie ankstyvąją Vilniaus pilių istoriją paskaitoje pasakos Valdovų rūmų muziejaus istorikas Eimantas Gudas.


2020 m. sausio 25 d. (pirmadienis)

Pirmadienį kviesime pasitikrinti akies žvitrumą, žinias apie istorinį Vilnių, jo pastatus ir panoramą, sutelkti dėmesį į smulkiausias detales ir žaisti dažno nuo vaikystės pažįstamą žaidimą ieškant skirtumų tarp iš pirmo žvilgsnio identiškų paveikslėlių virtualiame žaidime „Surask 10 skirtumų XVI amžiaus Vilniaus miesto plane“ ir dalyvaujant virtualioje viktorinoje „10 klausimų apie Vilnių“.

Pirmadienį sekite naujienas muziejaus puslapyje – www.valdovurumai.lt ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ir žaiskite!

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist