Kovo 22 d. Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10) įvyks jau LVI Vilniaus aukcionas, kurio rinkinį sudaro 175 lotai – tapybos ir grafikos kūriniai, skulptūros, kartografija ir kitos kolekcinės lituanistinės vertybės. Tradiciškai, aukciono kolekcija suskirstyta į temines rubrikas ir šį kartą jos yra tokios: Lietuvos dailėLitvakų dailė, Išeivijos dailė, Lietuvos grafika, In focus: Petras Repšys, Varia Lituanica, Knygos, Varia.

LVI Vilniaus aukciono kūrinių spalvos, istorijos, paslaptys bei elegancija kvies pasinerti į šviesesnę pavasario nuotaiką, kurioje gamtos darna susipina su žmogaus polėkiu kurti grožį.

Aukcionas startuoja nuo rubrikos Lietuvos dailė. Svarbiausi rubrikos akcentai – Vilniaus piešimo mokyklos absolventų darbai. Konstantino Gorskio 1905 metais sukurtas  „Merginos su šiaudine skrybėlaite portretas“.  Kūriniui būdingi realizmo, neoromantizmo bruožai, švelnus koloritas. Panašia stilistika dvelkia ir Liucijos Balzukevičiūtės tarpukariu kurti gamtos peizažai.

Nuotrauka: Organizatorių

Kolekcijoje pristatomi gerai žinomų autorių darbai: Adomo Galdiko, Kazio Šimonio, Leonardo Kazoko, Stepono Varašiaus, Jono Vaičio. Dydžiu, jėga ir ekspresija išsiskiria Jono Švažo bei Jono Čeponio tapyba, taip pat netikėta ir įspūdinga Vincento Gečo drobė „Žiemos miegas“. Šalia matome ir Stasio Eidrigevičiaus, Algio Skačkausko, Rimvydo Jankausko–Kampo, Kęstučio Grigaliūno darbus.

Rubrikoje Litvakų dailė – lyriniai, o kartais ir dramatiški Makso Bando siužetai, Neemijos Arbit Blato portretinės studijos. Naujas rubrikos vardas – Moshe Raviv-Vorobeichic, geriau žinomas kaip Moi Ver. Šis menininkas susiformavo Vilniaus piešimo mokykloje, vėliau (1927 m.) studijavo Bauhauso architektūros ir taikomosios dailės mokykloje Dessau kartu su Paul Klee. Aukcione pristatomas šio autoriaus „Galilėjos peizažas“.

Vytauto Kasiulio gerbėjus kviečiame atkreipti dėmesį į rubrikoje Išeivijos dailėpristatomus viduriniojo laikotarpio dailininko tapybos darbus. Ryškių spalvų paletės priešingybė – Kazio Varnelio minimalistinė monochrominė „Optinė iliuzija“, sukurta 1968 m.

Rubriką Lietuvos grafika šį kartą savo pop-artiniais akcentais praturtina Kęstučio Grigaliūno estampai, Nijolės Valadkevičiūtės mišrios technikos monotipijos iš ciklo „12 ženklų“, taip pat tapytojų Povilo Ričardo Vaitiekūno ir Algirdo Petrulio šilkografijos bei stilizuotai gamtos stichiją fiksuojantys Birutės Stančikaitės ofortai.

Artėjančio aukciono fokusas nukreiptas į skulptoriaus, grafiko, tapytojo Petro Repšio kūrybą. In focus: Petras Repšys kolekciją sudaro lino raižinių serijos, kongrevai, iliustruojantys Vilniaus Onos bažnyčios legendą, exlibrisai, Vilniaus urbanistiniam peizažui skirti ofortai.  

LVI Vilniaus aukciono įdomybių skrynia – tai rubrika Varia Lituanica. Joje – skulptorių Vytauto Mačiuikos („Mergaitės galvutė”), Jadvygos Mozūraitės–Klemkienės („Ateitis”), Danieliaus Sodeikos („Staigmena”) kūriniai. Pirmą sykį pristatomos Mildos Drazdauskaitės fotografijos, taip pat Vito Luckaus fotomontažas. Lituanistinių daikčiukų mėgėjai galės į pasaulį pažvelgti pro teatrinius Vilniuje, Rubino optikoje gamintus žiūronus, taip pat į teatrą pasiimti sidabrinę secesinę delninukę. Tačiau tikra rubrikos intriga  – tai  XVII a. pab. – XVIII a. sandūroje kurta italų dailininkui Giusseppe’i Rossi atributuojama tapyba, sukurta Pažaislio fundatorių Pacų užsakymu (Rossi dekoravo Pažaislio ansamblį).  Du paveikslai vaizduoja laiko ir derliaus alegorijas su jose inkorporuotomis, kaip manoma, LDK kanclerio Kristupo Zigmanto Paco (1621–1684) ir jo žmonos Klaros Izabelės Laskaris Pacienės portretais.

Kolekcinių archyvinių leidinių entuziastams aukciono ekspozicijoje pristatysime  dailininko Jono Vaičio asmeninio archyvo artefaktus, gausų tarpukario knygų vaikams rinkinį, lietuvišką periodiką. Išskirtinis, unikalus leidinys (Lietuvoje žinomas tik vienas jo egzempliorius) – XVIII a. vid. leidėjo Johanno Jakobo Kantero Lenkijos karalystės ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės žemėlapių pilnas ir nepriekaištingos būklės atlasas.

LVI Vilniaus aukcionas įvyks kovo 22 d. 18 val. Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius). 

Aukciono ekspoziciją galima apžiūrėti kovo 20–21 d. nuo 10 iki 18 val. bei kovo 22 d. nuo 10 iki 14 val. 

Aukciono popierinį katalogą galima įsigyti galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius), o kūrinius peržiūrėti galima ir internetiniame puslapyje: www.menorinka.lt

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Kaip vertinate Vilniaus gatvėse greitai pasirodysiantį e. kontrolės automobilį?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist