Renginiai

Vienintelis Lietuvoje miestas mieste Grigiškės švenčia gimtadienį

Prie pat Vilniaus įsikūrusioms Grigiškėms – šiemet 95 metai. Tai – vienintelis Lietuvoje miestas, priklausantis kitam miestui. Nuo 2001 m. Grigiškės yra dalis Vilniaus miesto savivaldybės. Šį šeštadienį čia vyks vietovės įkūrimo 95-mečiui skirti renginiai.

Šventinį šeštadienį grigiškiečiai kviečiami praleisti aikštėje prie Vokės upės paplūdimio. Čia nuo ryto veiks sodinukų, tautodailės, maisto mugė. Gyventojai bus kviečiami dalyvauti įvairiose sporto rungtyse. Po vidudienio nuo Grigiškių gimnazijos pajudės iškilminga grigiškiečių eisena į Vokės paplūdimį, kur čia visų susirinkusiųjų lauks Grigiškių kultūros, švietimo įstaigų meno kolektyvų bei svečių – grupių „J. I.“ ir „Blac Biceps“ koncertas.

Grigiškės nuo Vilniaus centro į vakarus nutolusios 17 kilometrų. Miestelis įsikūręs prie autostrados Vilnius-Kaunas-Klaipėda, abipus Vokės upės. Miesto pavadinimas kilęs nuo pramonininko Grigorijaus Kureco vardo. Šis baltarusių tautybės pramonininkas 1923 m., tarp Neries ir Vokės upių nusipirkęs buvusį mišką, pastatė popieriaus ir kartono fabriką bei vandens jėgainę, kanalu sujungė Vokę ir Merkį. 1928-1930 m. Grigiškėse buvo iškastas 3 km ilgio kanalas, 5 km atstumu nuo Vokės žiočių pastatyta užtvanka, kita – Merkio pusėje, beveik visas jo aukštupio vanduo nukreiptas kanalu į Papio ežerą, iš kurio išteka Vokė. Didžioji dalis įrengimų, pagal G. Kureco sumanymą, buvo pagaminta vietoje ir Vilniaus įmonėse. Grigiškių savininkas stebino savo hidrotechniniais projektais bei to meto statybų mastais. 1928-1930 m. buvo pastatytas modernus technologinis įrenginys – 800 metro ilgio gelžbetoninis akvedukas.

 

1958 m. Grigiškės tapo miesto tipo gyvenviete, o 1996-aisiais gavo miesto teises ir herbą – popieriaus vandens ženklą ir jautį su kryžiumi, apie kurį apsivijęs žaltys. Iki 2001 m. Grigiškės priklausė Trakų rajonui.

1980-1985 m. Grigiškių fabrikas buvo didžiausia Lietuvos celiuliozės ir popieriaus įmonė. Šiandien ji – AB „Grigeo“ yra vienintelė Lietuvoje ir viena didžiausių popieriaus ir medienos pramonės įmonių grupių Baltijos šalyse.

Nūdienos Grigiškėse taip pat veikia Kultūros centras, Šventosios dvasios parapijos centras, netrukus duris atvers nauja bažnyčia, dvi gimnazijos, pradinė mokykla, trys ikimokyklinio ugdymo įstaigos ir kitos institucijos bei organizacijos. Grigiškės – viena iš Vilniaus miesto savivaldybės seniūnijų.

 

Valentina Gudienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button