Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“ neseniai pristatė naują skaitmeninę erdvę, kuri padeda pažinti su kultūros paveldą. Lankytojai tai padaryti gali virtualiose ekskursijose, kultūros paveldo specialistų paskaitose bei diskusijose, atskiras turinys skirtas ir jauniausiems paveldo puoselėtojams. Virtualiuose „Herito“ namuose nuolat pildomas ir atnaujinamas turinys gali puikiu pasirinkimu turiningam laisvalaikiui namuose, todėl pristatome keletą „Neakivaizdinio Vilniaus“ rekomendacijų tiems, kas nori susipažinti su Vilniaus paveldo paslaptimis.

Virtualios veiklos suaugusiems

Virtuali ekskursija: Tarp Stiklių ir Dominikonų – Vainų rūmai

Vilniuje Dominikonų gatvėje esantys rūmai, XVII a. antrojoje pusėje priklausę didikams Vainoms-Jaseneckiams, miesto paveldo gerbėjams šiandien geriau žinomi vėlesnių savininkų – Pociejų – vardu. Sostinės XX a. pirmosios pusės istorijos tyrėjams tai yra pastatas, kuriame veikė Marijos ir Jurgio Šlapelių knygynas, o neretam vilniečiui rūmai lengvai atpažįstami buvusios „Vilniaus vandenų“ būstinės pavadinimu. Senojo pastato mūrai mena ne vieną didikų giminę – Bžostovskius, Radvilas, Umiastovskius. Ne vieno šimtmečio istorijos aidi ir XV a. gotikiniuose rūsiuose, ir po ilgo laiko vilniečiams ir miesto svečiams vėl atvirame rūmų kieme. Dabar tai Senatorių pasažas – senamiesčio širdyje kokybiškam maistui skirta erdvė, kurioje siekiama suvienyti atsakingai veikiančius Lietuvos ūkininkus bei amatininkus. Pasiklausyti jų pasakojimų ir susipažinti su atgaivintomis pastato istorinėmis funkcijomis bei pamatyti naujas jo pritaikymo galimybes kviečiame šioje ekskursijoje.

Virtuali ekskursija: Užupis: kita pusė

„Heritas“ ir Medinės miesto architektūros muziejus kviečia pasižvalgyti po medinį Užupį. Istoriškai senamiesčiui priskiriamoje vakarinėje priemiesčio dalyje, garsėjančioje Užupio konstitucija, Undinėle bei iš betoninio kiaušinio išsiritusiu Angelu, vyrauja mūras, tačiau pakilę Krivių ir Polocko gatvėmis galime rasti ir kitokio, medinio Užupio atgarsių. Mediniai priemiesčio namai ne kartą keitėsi: kito pastatų tūriai, planavimas, fasadai. Užupio medinės architektūros paveldo vizitinė kortelė – namas Polocko g. 52 – nėra išimtis. Šis pastatas ne kartą pertvarkytas, apie tai byloja skirtingais etapais dekoruoto interjero tinko sluoksniai. Namas ir šiandien keičiasi, jis tvarkomas ir rengiamas naujam gyvenimo etapui – jame įsikurs Medinės miesto architektūros muziejus.

Virtuali ekskursija: Gėlių (gatvės) sinagoga

Lietuvoje sinagogos kadaise sudarė vieną gausiausių sakralinių pastatų grupių. Vilniuje būta gerokai per 100 žydų maldos namų. Šiomis dienomis atnaujinama subtiliai į namų fasadų perimetrą įsiliejusi Gėlių gatvės sinagoga, dažniau vadinama tiesiog Gėlių sinagoga. Pasivaikščiojimas po Zavelio Germaizės ir Dovydo Levinsono sinagogą suteikia retą galimybę pamatyti pastatą procese – jau nebe apleistą ir nugyventą, bet dar ir nekvepiantį šviežiu dažų sluoksniu. Atidengti sienų dekoro elementai, gipsinės rozetės, žvaigždėtas kupolas, išsaugoti maldos metu naudoti įrašai, išlikę iki šių dienų, moterų galerijos pasakojimai ir vieta, kur buvo saugoma ir skaitoma Tora. Ši ekskursija – tai unikali galimybė pasivaikščioti ten, kur 1925 metais aidėjusio garsaus kantoriaus Mošės Kusevickio* balso klausydavo daugiau kaip 120 maldininkų.

Virtuali ekskursija: Ramintoja ir jos bendruomenė

Vilniaus Augustinų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia ypatinga ne tik tuo, kad yra vėliausiai pastatyta barokinė bažnyčia Vilniuje ir yra vienintelė Vilniuje vėlyvojo baroko stiliaus vienabokštė bažnyčia. Atkūrus Nepriklausomybę ji nebuvo restauruota, nebuvo atkurta jos autentiška, sovietmečiu pakeista planinė struktūra ir interjero detalės, taigi ekskursija šioje bažnyčioje gerokai skirsis nuo kitų apsilankymų Vilniaus šventovėse. Ekskursijoje ne tik pasakojama bažnyčios istorija ir atskleidžiamos jos architektūros subtilybės, suteikiama galimybė susipažinti ir su Ramintojos bendruomene, kuri jau keletą metų aktyviai prisideda prie bažnyčios atgimimo. Kuo gyvena bendruomenė, kaip ji prisideda prie paveldo išsaugojimo, su kokiais iššūkiais susiduria, kaip palaipsniui atgaivina senąją ir kuria naują Ramintoją? Bendruomenės ir jos paveldo santykis kviečia svarstyti, kas padeda visuomenei geriau suvokti paveldą ir skatina jį išsaugoti – išlikę pavieniai autentiški elementai, atkurta ir (arba) sukurta interjero ir eksterjero visuma ar tinkamas pritaikymas naujai paskirčiai atsižvelgiant į bendruomenės poreikius.

Jauniesiems paveldo saugotojams

Edukacinis užsiėmimas „Senieji žaidimai“

Vilniuje veikiančio, tačiau karantino metu uždaryto Žaislų muziejaus steigėja ir edukatorė Indrė pasakoja, kada ir kaip gimė pirmieji stalo žaidimai, ir kviečia tokį žaidimą pasigaminti ir žaisti patiems.

Edukacinė ekskursija „Senojo Vilniaus paslaptys“

Nuotaikinga virtuali ekskursija supažindina vaikus su įdomiausiais istorinio Vilniaus akcentais. „Gatvės gyvos vaikams“ gidė Ieva kviečia sužinoti, kur anksčiau stovėjo Vilniaus valdovus saugojusi gynybinė siena, kokias istorijas pasakoja unikalios Vilniaus universiteto bibliotekos durys, kaip pastatyti gotikinį pastatą.

Edukacinis užsiėmimas „Istorinio komikso kūrimas“

Grafinio miesto metraštininkai ir knygos „Atgal į Vilnių!“ autoriai Justinas ir Povilas pasakoja, kaip sukurti komiksą, istoriją perteikti vaizdais, viskam įpūsti nuotykių dvasios, o tikruosius miesto tyrinėtojus ir komiksų žanro mėgėjus ragina pačius imtis kūrybos.

Edukacinis užsiėmimas „Pavelduko kelionė po Vilnių“

Mažiesiems paveldo tyrinėtojams pristatoma UNESCO Pasaulio paveldo vietovė – Vilniaus senamiestis. Drauge su atgijusiu UNESCO Pasaulio paveldo ženkliuku – Pavelduku (Patrimonito) – vaikai gali pasiklausyti paslaptingų senojo Vilniaus legendų, kurias pasakoja Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros istorikė Daina. Dalyviai skaito Pavelduko kelionės po Vilnių prisiminimų knygelę ir geriau pažįsta miesto istoriją, gražiausias ir įdomiausias Vilniaus senamiesčio vietas.

Edukacinis užsiėmimas „Žvilgsnis į didikų rūmų gyvenimą“

Gyvo piešimo dirbtuvėse dailininkė Greta Alice kviečia pasivaikščioti po Radvilų rūmus Vilniuje ir susipažinti su jų įkūrėju ir šeimininku Jonušu Radvila. Ar norite pamatyti, kaip gyveno, atrodė, puošėsi didikai? Žaismingą pasakojimą lydi nuotaikingos iliustracijos, vaikai kviečiami aktyviai įsitraukti ir atlikti įvairias užduotis.

„Heritas“ – tai jau trečius metus iš eilės vykstanti savanoriška, pilietinė iniciatyva, skirta ne tik siauram kultūros paveldo specialistų ratui, tačiau ir plačiajai visuomenei, neabejingai paveldui.Kartą per metus organizuojamas kultūros paveldo festivalis suburia paveldo specialistų ir entuziastų bendruomenę, kuri kultūros paveldą bei seno pritaikymą naujam pristato per patirtį, prisilietimą ir pažinimą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist