Šiemet, birželio 7 dieną, Vilnius vėl įsižiebs vienai ypatingai nakčiai. „Kultūros nakties“ festivalis švenčia jau aštuonioliktąjį gimtadienį ir ne vienerius metus pritraukia per 150 000 lankytojų. Šiemet festivalio metu mieste pinsis muzika, šokis, teatras, vizualusis menas ir menas, kuris netelpa į jokias ribas.

Jau atviroje festivalio programoje – per 100 lankytojus kviečiančių renginių!

Festivalio svečiai – iš Kanados, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos

Kaip ir kiekvienais metais, Vilniaus „Kultūros naktis“ ne tik leidžia miestiečiams pažinti geriausius ir perspektyviausius miesto išugdytus talentus, bet ir pakviečia į Vilnių menininkus iš viso pasaulio.

„Šiemet „Kultūros naktyje“ pamatysime tris skirtingų žanrų užsienio projektus. Perkusijos ir gatvės teatro trupė iš Katalonijos „Sound de Secà“ pakvies į muzikines eitynes su pozityvumo užtaisu. „Stopgap“ šokio kompanijos iš Didžiosios Britanijos spektaklyje judesį stebėsime kaip įrankį, kuriuo siekiama keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas. O iš tolimos Kanados atvykęs daugelio šiuolaikinio meno festivalių prizininkas Martinas Messier pristatys darbus, kuriuose jis manipuliuoja elektros impulsais, garsu ir šviesa.“, – pasakoja užsienio programos vadovė Ada Paukštytė.

Martinas Messier iš Monrealio ir kompanija „14 lieux“ iš Kanados – eksperimentatoriai, elektroninio meno vizionieriai ir naujų šiuolaikinio meno galimybių tyrinėtojai – atliks net du pasirodymus Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose (Žirmūnų g. 1E). Pasirodymas „FIELD“ – manipuliacija žiūrovų akimis ir ausimis neapčiuopiamais elektros signalais ir elektromagnetinėmis bangomis, pasakojanti apie mus supančias nepastebimas jėgas – čia lauks akinantis žaibavimas ir elektros srovė. Pasirodyme „ELUSIVE MATTER“ matysite kaip minimalistiniame šviesos ir garso spektaklyje neapčiuopiama migla ir dūmai virsta ekranu erdvėms, architektūrinėms formoms ir slaptų svajonių migla.

Katedros aikštėje žiūrovus pasitiksiantys ir gatvėmis žygiuosiantys Katalonijos muzikantai „Sound de Secà“ privers miesto gatves bildėti į ritmą. Režisieriaus Genís Farran vadovaujami muzikantai atliks pasirodymą „POSSÊ“, išreiškiantį bendruomenę, grupę, šeimą. Tai šou, kviečiantis susigrąžinti gatvę į miestą ne kaip prasilenkimo, o kaip sambūrio erdvę. Kūrėjai vilioja praeivius į emocingą žaidimą, kupiną energijos ir džiaugsmo, kuriame pagrindine komunikacijos priemone tampa perkusija, dainavimas ir judesys.

Katedros aikštėje taip pat vyks „Stopgap Dance Company“ iš Didžiosios Britanijos šokio pasirodymas „FROCK“. Spektaklis gimė iš režisierės prisiminimų apie 80-uosius Anglijoje ir kartų skirtumų apmąstymą. Jei senelių karta pakluso lyties, amžiaus ir socialinio statuso primestiems vaidmenims, tai jų tėvų karta jau buvo daug drąsesnė ir klausianti. Tai įspūdinga ir žaisminga šešių šokėjų „kova“, kurioje vakar dienos tyrinėjimai sprogsta į „pankišką“ individualumo ir skirtybių šventę. „Stopgap“ šokio kompanija į meninius procesus įtraukia žmones su negalia, o judesį naudoja kaip įrankį keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas šokyje.

LATGA Autorių namai Vingrių skvere

Vingrių skvere festivalio lankytojai galės aptikti jau trečius metus iš eilės vykstančius „LATGA Autorių namus“. Tai unikalus renginys, kurį jau trečius metus iš eilės organizuoja Lietuvos autorių asociacija LATGA, vienijanti daugiau nei 6 tūkst. Lietuvos kūrėjų. Šio renginio metu didžiulėje sudėtingos konstrukcijos scenoje-name vienam vakarui apsigyvens Lietuvos muzikos, kino, teatro, literatūros ir vizualiojo meno kūrėjai. Jie atliks anksčiau sukurtus kūrinius arba realiu laiku kurs, improvizuos ir bendradarbiaus vieni su kitais, siekdami padovanoti žiūrovams netikėtas dermes, kūrybos džiaugsmą ir įvairiausių vaizdų bei garsų kupiną reginį. Tai – ypatinga galimybė pamatyti kaip menas gimsta čia ir dabar.

Šokio spektaklis „Keturi Viktorai“ Katedros aikštėje

Katedros aikštėje žiūrovų laukia išskirtinis šokio spektaklis „Keturi Viktorai“. Spektaklis yra įkvėptas olimpinių žaidynių dvasios – šokėjų akyse dega olimpinė ugnis, olimpiniai žiedai, šventės nuotaika, vienybės jausmas ir ambicija tapti nugalėtoju. Vietoje sporto, pagrindine ašimi pasirodyme taps šokis, per kurį bus perteikiamas žaismingas ir kūrybiškas požiūris į judesio žaidimus bei sportą apskritai. Šokio spektaklis kvies mąstyti apie pergalės prasmę ir vieningumo svarbą, mąstymą palydint ypatinga ir stebinančia judesio dinamika.

Skambantys Valdovų rūmai 2024!

Valdovų rūmų muziejus taip pat jau tradiciškai įsilies į „Kultūros nakties“ šventę, siūlydamas šešis nuostabius koncertus, kurie vyks Didžiojoje renesansinėje menėje ir Didžiajame kieme. Naktį pradės M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ talentai su koncertu „Dedikacija birželiui“. Vėliau Didžiajame kieme pasirodys Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras su projektu „Zappa – Lietuvos sūnus“. Svečius taip pat džiugins styginių kvartetas „Archi Quartett“ ir dainininkė Eglė Vakarinaitė su programa „Gražiausia filmų muzika“, žinoma džiazo dainininkė Veronika CHI CHI, Eurovizijos konkurso simpatijų sulaukusi grupė SHOWER ir dainingoji PETUNIJA, kurios pasirodymą užbaigs bendras kūrinys su kolega Konstantinu Lilu „NETAVOVASARA“.

Muzikos scena „Vasaros terasoje“

Taip pat jau tradicinė „Vasaros terasos“ muzikinė scena vėl kvies festivalio svečius mėgautis kokybiška muzika. Šių metų programa žada įtraukiančias ir energingas akimirkas. Vakaro muzikinę kelionę pradės NIKITA, po jos scenoje pasirodys XTET ir Kyla Vėjas!. Gros Nika Ganga, Abii, Akli ir nakties šėlsmą užbaigs GON.

Fortepijoninės muzikos naktis „Juodais baltais“ Lukiškių aikštėje

Kviesime ne tik šokti, bet ir klausytis, ieškant tobulo garso knibždančiame mieste – Lietuvos muzikos ir teatro akademija šiemet programoje „Juodais baltais“ pristato unikalų trijų dalių projektą, kuris vyks Lukiškių aikštėje. Nuo 19:00 val. prasidės pokalbių vakaras „Susikalbėjimai Didžiojoje. Mokytojai ir mokiniai“, kuriame dalyvaus žymūs Lietuvos pianistai ir jų mokiniai. O vėliau bus leista fortepijonui skambėti – prasidės fortepijoninės muzikos koncertas, kuriame gros jaunieji LMTA pianistai, o vidurnaktį pasirodys maestro Petras Geniušas su specialiu koncertu „Ką norėčiau papasakoti M. K. Čiurlioniui“.

Operinis dviejų pastatų dialogas

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatras, kartus su „Operomanija“ surengs ypatingą pasirodymą „Absorptio“ – šiuolaikinę operą, o kartu – kultūros komentarą apimantį tiek LNOBT pastatą (A. Vienuolio g. 1), tiek greta esantį ir su opera tiesiogiai nesusijusį pastatą, J. Lelevelio g. 4 „OPERA Social House“, ant kurio stogo įsikūrusi šiuolaikinė baro intervencija.

Į dviejų pastatų dialogą ir jo dramaturgiją klausytojai įtraukiami interaktyviai ir skirtingose vietose – pradžioje per ausinėse girdimą garso takelį, vėliau – per visa apimantį ir gyvai atliekamą kūrinio finalą. „Absorptio“ išreiškia impulsą komentuoti operos situaciją ir svarstyti (šiuolaikinės) operos vaidmenį šiandienėje kultūroje ir kultūros industrijoje.

Žingsnis į naują Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezoną

Belaukiant naujo, 85-tojo sezono spektaklių bilietų prekybos pradžios, LNDT kviečia aptarti besibaigiantį, ryškų ir įvairių reakcijų sulaukusį sezoną, prasidėjusį provokuojančia fraze „Neik į teatrą“, bei sužinoti šiek tiek daugiau apie tai, kas laukia rudenį.

Jau nuo ryto čia rasite įsikūrusį „Radio Vilnius“, kuris gyvai transliuos diskusijas apie karščiausius teatro įvykius, o vakare – prie Teatro sceninio įėjimo vyks „Radio Vilnius“ koncertas („Vilniaus Vandenys x Radio Vilnius: dj nevykele (LIVE)”. Po koncerto klausytojai kviečiami likti iki pat šeštadienio ryto, kai prekyboje pasirodys jau naujo sezono bilietai, ir sapnuoti naują sezoną su ansamblių „Synaesthesis“ ir „Melos“ atliekamu kompozitoriaus Dominyko Digimo 8 valandų trukmės kūriniu „Ką sapnavai?“.

Mistinis šokis muziejaus kieme

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme festivalis kvies pasinerti į mistišką ir šventinę atmosferą su šokio spektakliu „INSANE“ – Šeiko šokio teatro pasirodymu, parengtu kartu su prancūzų choreografu Albanu Richard’u. Tai choreografija įkvėpta tradicinėse kultūrose švenčių ir apeigų metu kviečiamų dvasių, monstrų ir šmėklų. Spektaklis nukels žiūrovus į ritualų pasaulį, kurio metu žmogus patiria mistišką būseną, bandydamas paveikti paslaptingąsias gamtos jėgas.

Viename balde – visa kūrybinė komanda

Kroatų pianistas Ivo Pogorelićius sakė, kad pianinas be pianisto tėra baldas. Tai namuose stūksantis, dažniausiai vazomis ir servizais apkrautas baldas, kurio tikrąjį koncertinį ir muzikinį potencialą, nepaisant jo gamintojo bei mechanikos, lemia aplink jį esantys žmonės. Šį baldą nutarė permąstyti lietuvių eksperimentatoriai, nuolat ieškantys naujų kūrybos formų, derinančių klasiką ir moderniausias raiškos priemones – Kosmos Theatre.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme lankytojai galės aptikti garso ir šviesų instaliaciją „Baldas“ iš „Koncerto ir instaliacijos fortepijonui ir baldui“ – vieno baldo kūne čia susitiks Julijos Bagdonavičiūtės atliekama muzika, Žilvino Vingelio režisūra bei Andriaus Šiurio, Domanto Pūro, Deivido Dzikevičiaus kūryba, skambesį, šviesas ir pianino kūną jungianti į konceptualią ir stebinančią instaliaciją.

Iš viešbučio terasos – žvilgsnis į eterio pasaulį

Išskirtinai elegantiškas Radisson Collection Astorija viešbutis Didžiojoje gatvėje kvies apsilankyti stogo terasoje, iš kurios bus galima pamatyti dar vieno eksperimentatoriaus kūrybą – Luko Gecevičiaus, žinomo meniniu slapyvardžiu Aetherways. Jo kuriamoje vizualinėje erdvėje susitinka virtualūs pasauliai ir jutiminė patirtis. Aetherways kuria pasaulį iš spalvotų užprogramuotų raštų – tai viską jungianti virtuali erdvinė materija, pavadinta „kultūriniu pluoštu“, eterio pasauliu. Menininkas kūrybai pasitelkia naujausias skaitmeninio, interaktyvaus meno technologijas, yra pristatęs savo kūrinius gausybėje tarptautinių festivalių ir parodų.

Šeimoms – žaidimai, dirbtuvės ir magiškas miškas

Šeimas lavinti savo vaizduotę, džiaugtis ir mokytis jau keturioliktus metus kvies Bernardinų sodas, vienai nakčiai virsiantis „Šeimų erdve – Magišku mišku“. Sodo erdvė bus skirta džiuginti visą šeimą, o ypač pačius mažiausius, kurie dar tik mokosi žengti pirmuosius žingsnius naujame gyvenimo etape bei pradeda pažinti pasaulį. Magiškasis miškas – pilnas nuostabių nuotykių! Čia bus galima šokti, šėlti, mokytis atsakingo ir ekologiško gyvenimo, imtis tapybos meno, tyrinėti magišką mišką bei jo gyventojus.

Magiškajame miške ne vien medžiai – jame išvysite ir grybų mišką – tai magišką ir pasakišką vietą, laukiančią visų: ir tų, kurie dar tiki pasaka, ir tų, kurie ją jau primiršę. Milžiniški grybai savo svečią privers pasijusti skruzdele, vabalu ar kitu mažyčiu miško gyventoju, o savo magišku švytėjimu užburs ir nuneš į šalį, kur svajonės ir pasakos yra tikrovė, o rūpesčiai ir rutina – tik tolimas sapnas.

Šių metų „Kultūros naktį“ praturtins ir mieste vykstančios „Dizaino savaitės ‘24“ renginiai. Abu festivaliai kviečia lankytojus pažinti jaunuosius menininkus – Vilniaus dailės akademija visuomenei pristatys visus (!)2024-siais VDA ginamus baigiamuosius bakalauro ir magistro projektus, atstovaujančius skirtingas studijų ir meno kryptis. Tai galimybė ne tik sužinoti, kuo šiandien gyvena ir kaip mąsto jaunieji kūrėjai, bet ir proga artimiau susipažinti su Vilniaus dailės akademija, jos studijų programomis, atrasti naujas erdves, išraiškos priemones, formas ir galimybes.

Parodos metu VDA plačiai atveria galerijų, auditorijų, laboratorijų, net ir rūsių duris. O bendradarbiaujant su Lietuvos dailininkų sąjunga, muziejais, bibliotekomis, kitomis galerijomis bei erdvėmis darbai pasklinda po visą miestą. Pagrindines ekspozicijas lankytojai ras trijuose VDA pastatuose – Maironio g. 6, Malūnų g. 5 ir Maironio g. 3, tačiau svečių lauks ir kitos erdvės: VDA galerijos („Artifex“, „Akademija“, „5 Malūnai“, „Kreatoriumas“, A. ir A. Tamošaičių galerija „Židinys“, VDA „Lauko ekspo“), LDS galerijos („Arka“, „Pamėnkalnio galerija“, „Dailininkų sąjungos galerija“, „Medūza“), galerijos „Atletika“ ir „Vartai“, M. Mažvydo biblioteka ir kitos erdvės.

Dizaino mėgėjus vakare kvies Energetikos ir technikos muziejus (Rinktinės g. 2) – ne tik aplankyti skirtingas muziejaus erdves, užpildytas meno, istorijos, mokslo, muzikos ir šokių, bet ir prisiliesti prie mokslo per mokslinius eksperimentus, o vakaro pabaigoje – pajudėti muzikos ritmu muziejaus stogo terasoje.

Pilna festivalio PROGRAMA – ČIA.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist