Spalio 5 d., 11-19 val., Savičiaus gatvėje vyks istorinės Šv. Pranciškaus mugės atgaivinimas – tradicinių amatų šventė Savičiaus gatvėje.
Vienas pagrindinių viešos gatvės šventės organizavimo tikslų – skatinti Lietuvos meistrystės ir kultūros ekonominės vertės augimą, didinti tradicinių amatų žinomumą bei populiarumą. Mugė organizuojama siekiant vienyti Vilniuje veikiančias atviras dirbtuves, sertifikuotus amatininkus, taip pat kitas amatais užsiimančias įstaigas.
Vykdant amatų edukacinius renginius ir renkant istorinę medžiagą, susijusią su tradicinėmis mugėmis, Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos nariams ypač aktualu ir prasminga yra Vilniuje pristatyti seną amato tradiciją kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestietiškos kultūros išraišką. Todėl siekiama atgaivinti Šv. Pranciškaus amatų mugės tradicijas. Šv. Pranciškus yra gyvūnų, gamtosaugos globėjas, kurio diena tradiciškai yra minima spalio 4 d. Šv. Pranciškaus mugė anksčiau kaip tik ir vykdavo pirmąjį spalio savaitgalį Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios kiemeliuose. Jos metu būdavo pristatomi Vilniaus amatininkų cechų per metus nuveikti darbai – savotiška ataskaita (prof. Liberto Klimkos žodinė informacija).
Visą dieną, spalio 5 d., truksiančioje mugėje planuojama reprezentuoti tradicinius XV-XVII ir vėlesnių amžių kaimo ir miesto amatus, skiatyti pskaitas tradicinių amatų tema, šventės lankytojus kviesti pasiklausyti lietuviškos tradicinės muzikos, įsilieti į šokius. Tai edukacinio pobūdžio mugė, kurioje skatinamas ne tik dalyvių verslumas, bet ir lankytojų įsitraukimas. Pastarieji supažindinami su esamais ir primirštais amatais, pristatomi kiekvieno amato ypatumai, darbo technikos bei priemonės, galimybės pritaikyti senąjį amatą šių dienų pasaulyje.
RENGINIO PROGRAMA
Spalio 5 d., šeštadienis, 11-19 val.
Savičiaus g. 1, 13-15 val.
Juratės manufaktūra. Audimas staklėmis. Audimo iš lininių siūlų demonstravimas.
Savičiaus g. 4, 12-18 val.
Jurgos Gusarovienės Juvelyrika. Papuošalų valymas.
Kas tikrai naudinga Jums! Kaip prižiūrėti aukso, sidabro, platinos papuošalus. Visą dieną juvelyrė Jurga Gusarovienė lauks lankytojų su juvelyrikos papuošalais. Patikrinsime, ar tvirtai stovi brangakmeniai, nupoliruosime, išplausime papuošalus, brangakmenius.
Savičiaus g. 9, 11-19 val.
Gintaro galerija „Arza“. Gintaro apdirbimo demonstravimas.
Savičiaus g. 10, 11-19 val.
Senųjų amatų dirbtuvės.
Amatų demonstravimai
Ekokeramika iš kavos tirščių (Eko dizaino studija)
Fotografavimai penkiaminute (Atviros fotografijos dirbtuvės)
Siuvimo senovine siuvimo mašina demonstravimas (Gražina Kriaunevičienė)
Knygrišystės amato demonstravimas (Rimas Supranavičius, Sigitas Tamulis)
Senoviniai tekstilės gamybos amatai (Virginija Rimkutė)
Stiklo karolių gamybos demonstravimas (Daiva Jusiūtė-Tarailienė, Ūta Glass dirbtuvėlė)
Kapšiaus amato pristatymas (Martynas Švedas)
Paskaitos
– 12 val. Verpimo ir audimo įrankiai viduramžiais. Paskaitą skaito Virginija Rimkutė.
Kuo verpdavo ir ausdavo žmonės viduramžiais? Kokius įrankius naudojo?
Visus atsakymus ir daugiau sužinosite paskaitos metu.
– 14 val. Ką siuvinėjo šv. Klara Asyžietė ir jos amžininkai? Paskaitą skaito Agnė Zemkajutė.
Siuvinėtojų dangiškąja globėja laikoma šv. Klara iš Asyžiaus, kuri, kaip pasakojama, siuvinėjo liturginius rūbus šv. Pranciškui. Žinoma ir daugiau šventųjų bei kilmingų moterų, kurios savo darbais puošė bažnyčias. Bet tuo užsiėmė ne tik jos. Išlikę bažnytinio siuvinėjimo pavyzdžiai liudija gilią tradiciją, gyvavusią jau šv. Pranciškaus laikais. Paskaitoje bus kalbama apie tai, kas buvo viduramžių siuvinėjimų užsakovai ir meistrai, kiek skirtingų profesijų amatininkų reikėjo norint sukurti vieną daiktą, koks likimas laukė susidėvėjusių drabužių, o taip pat apie daugybę kitų su šiuo amatu susijusių įdomybių.
Lietuviška tradicinė muzika ir šokiai
17 val. Groja ir šokti moko „Tradicinių šokių klubas“.
Savičiaus g. 11, 10-17 val.
M. K. Čiurlionio namai.
11:00 Nemokama autorinė ekskursija po Vilniaus senamiestį „M. K. Čiurlionio Vilnius“.
13:00 Pianisto ROKO ZUBOVO koncertas „M. K. Čiurlionio kelias į Vilnių“.
14:00-15:00 Susitikimas su Stanislovu Žvirgždu. Susitikimas – pokalbis su parodos ir knygos „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ autoriumi, fotografu, fotografijos istoriku, nacionalinės premijos laureatu Stanislovu Žvirgždu.
Išsami informacija apie kiekvieną renginį: https://bit.ly/2kufC33
Savičiaus g. 13, 12:00-13:30
Ramintojos bažnyčia. Nemokama ekskursija po bažnyčią. Registracijos anketa čia