Ruošiantis piliečių asamblėjai, kuri pirmą kartą Vilniuje bus surengta jau šiais metais, kovo 4 d. 18–19 val. Nacionalinėje dailės galerijoje vyks diskusija „Svarstomoji demokratija Baltijos šalyse: piliečių asamblėjos“. Renginys vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Diskusijoje dalyvaus piliečių asamblėjų ekspertai iš Baltijos šalių ir Danijos. Piliečių asamblėjos – tai reprezentatyvios atsitiktinai atrinktų piliečių grupės, kurios mokosi, diskutuoja ir teikia rekomendacijas svarbiais politikos klausimais. Visame pasaulyje jos tampa vis populiaresnės kaip atsakas į politinę poliarizaciją, mažėjantį pasitikėjimą institucijomis ir sudėtingus politinius iššūkius.
Pastaraisiais metais Vidurio ir Rytų Europoje stebima visuomenės įtraukimo į sprendimų priėmimą banga – nuo 2016 m. regione įvyko daugiau nei 40 piliečių asamblėjų. Nuo klimato kaitos iki miestų planavimo – šie forumai suteikė vyriausybėms gerai informuotas, konsensuso pagrindu priimtas rekomendacijas, o piliečiams – didesnę įtaką formuojant viešąją politiką. Skandinavijoje Danija išsiskiria stipria svarstomosios demokratijos tradicija ir aktyviu piliečių įsitraukimu į sprendimų priėmimą. 2024 m. Rygoje surengta pirmoji klimato asamblėja, o Estija jau daugiau nei dešimtmetį eksperimentuoja su dalyvavimo procesais. Po truputį prie šio judėjimo jungiasi ir Lietuva – 2025 m. Vilniuje vyks pirmoji piliečių asamblėja.
Kokių pamokų Lietuva gali pasimokyti iš kaimyninių šalių patirties? Kaip piliečių asamblėjos gali sustiprinti demokratiją regione? Kokią reikšmę jos gali turėti sprendžiant didėjančias autoritarines grėsmes, visuomenės susiskaldymą ir politinį pasyvumą?
Į šiuos klausimus diskusijoje atsakymų ieškos ir patirtimi dalinsis asamblėjų ekspertai: Teele Pehk iš Estijos „DD Foundation“, Ingrida Strazdiņa iš Latvijos NVO „Green Liberty“, „We Do Democracy” įkūrėja Zakia Elvang iš Danijos, Vilniaus vyriausiosios architektės patarėja Beatričė Umbrasaitė iš Lietuvos, bei svarstomosios demokratijos tyrėja ir „DemocracyNext“ bendraįkūrėja Ieva Česnulaitytė.
Diskusiją moderuos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė.
Renginį organizuoja Vilniaus miesto savivaldybės administracija kartu su nevyriausybine organizacija „Democracy next“.