Birželio 4 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks premjera – Lietuvoje pirmą kartą nuskambės Jungtinėse Valstijose gyvenančio žydų kilmės kompozitoriaus Lee Kesselman kūrinys „Wagon of Shoes“, sukurtas pagal Vilniaus getą išgyvenusio poeto Abraomo Suckeverio (Avraham Sutzkaver) eiles. Kūrinį atliks operos solistas Rafailas Karpis, smuikininkas Borisas Kirzneris ir valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas). Koncertą papildys dar keletas Lee Kesselman kompozicijų bei žymūs žydų kompozitorių kūriniai.

„Wagon of Shoes“ premjera įvyko 2022 metų birželį Čikagoje. Kūrinį atliko operos solistas Rafailas Karpis ir Lietuvių bendruomenės Čikagoje choras „Dainava” (vadovas – Darius Polikaitis). Kompozitorius Lee Kesselman šį kūrinį parašė Lietuvos Respublikos konsulato Čikagoje bei Lietuvių bendruomenės Čikagoje choro „Dainava” užsakymu. Projekto idėjos vystyme dalyvavo ir tenoras Rafailas Karpis.

„Kai tarėmės ir galvojome apie ką galėtų būti šis kūrinys, drauge nusprendėme, kad jis turėtų prasidėti nuo Gedimino laiškų citavimo. Tai laiškai, kuriuose Lietuvos didysis kunigaikštis kviečia įvairių tautų žmones atvykti į savo sostinę Vilnių, čia įsikurti, užsiimti verslais bei garantuoja laisvę, saugų gyvenimą Lietuvoje ir savo protekciją. Po to mes cituojame Holokaustą išgyvenusio, vieno garsiausių Vilniaus jidiš kalba kūrusio poeto Abraomo Suckeverio (Avraham Sutzkever) eilėraštį „Wagon of Shoes“ (Batų vagonas). Eilėraštis pasakoja apie Holokausto laikotarpį. Poemoje matome pilną vagoną batų, kuris darda iš Vilniaus senamiesčio gatvelių į Berlyną, o batai tarsi pasakoja kažkada juos avėjusių žmonių istorijas leisdami suprasti, jog šeimininkai jų daugiau niekada neapsiaus. Vėliau seka paties A. Suckeverio prisiminimai, na, o kūrinio pabaigoje skamba taikos malda „Ose Shalom”“, – scenarijų pasakoja Rafailas Karpis.

„Žydiška muzika yra neatskiriama nuo Lietuvos kultūrinio paveldo, todėl manome, jog tai yra labai prasminga, drauge su tenoru Rafailu Karpiu, parengti šią įdomią ir temperamentingą programą. Lee Kesselman muzikinis pasakojimas prasidedantis Gedimino laiškais ir taip jautriai paliečiantis Holokausto tragediją – tai mūsų tautos istorijos dalis. Šiandien, kai pasaulyje vėl kyla antisemitizmo bangos, šis koncertas įgauna dar didesnę reikšmę“, – savo mintimis dalinasi valstybinio choro „Vilnius“ meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas.

Rafailo Karpio ir valstybinio choro „Vilnius“ koncertas įvyks birželio 4 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje ir yra įtrauktas į „Shalom Culture & Music Festival” programą. Festivalio atidarymas įvyko gegužės 14 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje ir tapo labai prasmingu Izraelio Nepriklausomybės 76-osioms metinėms skirtu akcentu.

„Net 4 mūsų organizuojamo žydiškos muzikos ir kultūros festivalio koncertai suplanuoti Šv. Kotrynos bažnyčioje. Šią koncertinę erdvę pasirinkome neatsitiktinai – visų pirma jos akustika labai tinka klasikinei muzikai, bet daug svarbiau yra tai, kad II pasaulinio karo metais šioje bažnyčioje tarnavę vienuoliai slėpė žydus bei išgelbėjo garsų dailininką Samuelį Baką“, – savo mintimis dalinasi festivalio sumanytojas, VšĮ „Prabudimo orkestras“ vadovas Tadas Daujotas.

„Shalom Culture & Music Festival“ vyks nuo gegužės iki spalio mėnesio ir aplankys net 11 Lietuvos miestų ir miestelių. Beveik pusę metų truksiančioje žydiškos muzikos ir kultūros festivalio programoje skambės klasikinė bei šiuolaikinių kompozitorių muzika, klezmerio melodijos, džiazo improvizacijos, vyks parodos bei meninės akcijos. Festivalyje dalyvaus muzikantai ir dainininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Vokietijos bei Izraelio. Šiais metais festivalio programoje planuojama surengti apie 20 koncertų, kurie vyks Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Palangos koncertų salėse, Senojoje Zapyškio bažnyčioje, Alytaus, Joniškio, Kėdainių, Pakruojo ir Žiežmarių sinagogose bei Telšių ješivoje.  

Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus m. savivaldybė, Kauno m. savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, Wix.com bei privatūs rėmėjai. Informacinis partneris LRT. Bilietus platina Bilietai.lt

Artimiausi festivalio koncertai:

  • Gegužės 30 d., 18:30 Rakija Klezmer Band koncertas Vilniaus aps. Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje (renginys nemokamas)
  • Birželio 4 d., 19:00 Rafailo Karpio ir valstybinio choro „Vilnius“ koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje
  • Birželio 7 d., 20:00 Bajano virtuozo iš Ukrainos Yevgenii Musijets koncertas Palangos kurhauze
  • Birželio 11 d., 18:00 Bajano virtuozo iš Ukrainos Yevgenii Musijets koncertas Alytaus sinagogoje
  • Rugpjūčio 27 d. 19:00 Luko Geniušo, Dalios Dėdinskaitės ir Gleb Pyšniak koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje
  • Rugpjūčio 31 d., 20:00 operos solisto Jorio Rubinovo koncertas Palangos kurhauze

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist