Vilniaus urbanistines erdves sugrįžta scenos menai – trečiasis šiuolaikinio gatvės teatro festivalis „SPOT“ liepos 9-12 dienomis lankytojams pasiūlys šešis skirtingus pasirodymus, kurių maršrutas nusidrieks nuo pat sostinės širdies iki užmiestyje supustytos žemyninės kopos.

Šalia Vilniaus dailės akademijos Vilnios krantus jungiantis Fluxus tiltas visas keturias festivalio dienas lankytojus pasitiks tapęs didžiule krentančio vandens instaliacija. Jos autorius – vizualiųjų menų kūrėjas Oskaras Gudas, praėjusiais metais vilniečius nustebinęs alternatyvia tekančio vandens egle Lukiškių kalėjime. Simetriškų krioklių duetas „Prakriti“ – technologinis žmogaus sukurtas mažas gamtos stebuklas, iliustruojantis, kad maži bendradarbystės ir bendrystės gestai gali rezonuoti daug didesniuose masteliuose.

Ketvirtadienį Savičiaus gatvėje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto kieme latvio ir lietuvės duetas „IevaKrish“ pakvies atsidurti užburiančiame judesio labirinte. Festivalyje pristatomas šokio menininkų darbas „Labrys“ – imersinis šokio spektaklis ir erdvinio garso instaliacija, kurios centre atsiduria patys kūrinio žiūrovai: atlikėjai juda aplink sėdinčią auditoriją, savo ruožtu auditorijos nariai sukasi aplink savo ašį, todėl visi spektaklio dalyviai jame veikia ir stebėdami, ir kurdami choreografiją. „Labrys“ savo architektūriška, matematiška prigimtimi konstruoja įsivaizduojamą labirintą, kuriame išryškėja žmogaus netobulumo ir trapumo samprata.

Festivalio lankytojai taip pat išvys unikalų garso performansą, kuriame įprastus muzikos instrumentus keičia kabeliai, balionai ir melodikos. Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ ir austrų kompozitorius Andreasas Trobollowitschas pristatys penkiolikai atlikėjų skirtą kūrinį „Santa Melodica Orkestras“, gimstantį skirtingu greičiu supant prie milžiniškų kabelių pritvirtintas melodikas. Šis neįprastas orkestras savo klausytojų „SPOT“ metu lauks dviejose skirtingose vietose – liepos 9-ąją muzikantai kūrinį atliks Nacionalinės dailės galerijos prieigose, o liepos 10 d. įsikurs vieno iš miesto simbolių – Gedimino pilies bokšto – viršuje.

Patyrinėti garsų pasaulį taip pat pakvies kompozitorė Agnė Matulevičiūtė ir muzikantas Edvinas Kopcevas – liepos 10 ir 12 dienomis festivalio dalyviai keliaus specialiai „SPOT“ sukurtų garsinių pasivaikščiojimų „SOUND(e)SCAPE“ maršrutais ir naudodamiesi garso įrašytuvais kurs savo unikalius garsovaizdžius. Garsinių pasivaikščiojimų kūrėjai dalyviams žada intensyvius ir besikeičiančius maršrutus, kurie padės per trumpą laiko tarpą susipažinti su kuo skirtingesniais aplinkos garsais ir susitelkti į klausos juslę. Garsus tyrinėti „SPOT“ lankytojai bus kviečiami tiek dienos metu, tiek naktį, o paskutinę festivalio dieną – ir važinėjantis dviračiais.

Liepos 10 dieną, šeštadienį, festivalis, pasak jo organizatorių pranešimo, pirmąsyk išsiplės už miesto ribų – Vilniaus rajone tarp miškų pasislėpusi Bartkuškio kopa taps Šeiko šokio teatro spektaklio „Užpustyti“ aikštele. Įspūdingas gamtos kūrinys – žemyninė kopa – leis žiūrovams mintimis ir pojūčiais nusikelti į Neringos kaimus bei susipažinti su ten gyvenusiomis ar trumpam stabtelėjusiomis ypatingomis asmenybėmis. Poetiškas šokio spektaklis lakoniškomis judesio, muzikos ir balso kalbomis perteiks čia gyvenusių žmonių likimus per šimtmečius kintančio kraštovaizdžio fone.

Nors didžioji dalis festivalio programos šiemet – išskirtinai lietuviška, liepos 11-12 d. Lukiškių kalėjimo vidiniame kieme įsikurs milžiniška danų kompanijos „DON GNU“ pusiausvyros lenta, sakoma Menų spaustuvės pranešime. Ant jos fizinio teatro pasirodymo „Balansuojantis žmogus“ metu susitiks skirtingų šalių bei meno disciplinų atstovai – specialiai Vilniaus miestui pritaikytas kūrinys sujungs užsienio ir vietos šokio bei cirko menininkų pajėgas, prie kurių prisijungs lietuvių muzikantai. „Balansuojantis žmogus“ – ne tik įspūdingas fizinio teatro spektaklis, bet ir proga susimąstyti apie tai, kaip svarbu sukurti pusiausvyrą tarp skirtingų kultūrų ir žmonių.

Festivalio „SPOT“ rengėjai primena, kad siekiant suvaldyti žiūrovų srautus ir užtikrinti saugią bei kokybišką patirtį, į didžiąją dalį renginių būtina užsiregistruoti iš anksto. Lankytojai taip pat kviečiami stengtis išlaikyti saugius atstumus, o esant galimybei pasirūpinti veidą dengiančiomis apsaugos priemonėmis.

Programa

LABRYS | IevaKrish (LT, LV)

Liepos 9 d. (ketvirtadienis) 18:00, 21:00

Imersinis judesio pasirodymas / garso instaliacija / erdvinis šokis | trukmė 60 min.

Vieta: Europos humanitarinio universiteto kiemas (Savičiaus g. 17)

„Labrys“ – imersinis šokio spektaklis, kurį pagal jo geometriškumą ir laiko eigą galima palyginti su labirintu – vieta, kurioje galima pasimesti, net jei išdėstymas iš pirmo žvilgsnio atrodo aiškus. „Labrys“ taip pat yra erdvinio garso instaliacija – judėjimo trajektorijos ir garsas primena gyvus pėdsakus, tuo pat metu atsirandančius ir nykstančius erdvėje. Spektaklyje „Labrys“, kaip ir ankstesniuose savo kūriniuose, „IevaKrish“ stengiasi surasti būdą, kaip meną patirti iš vidaus. Šį kartą atlikėjai juda aplink sėdinčią auditoriją, savo ruožtu auditorijos nariai sukasi aplink savo ašį, todėl visi spektaklio dalyviai jame veikia ir stebėdami, ir kurdami choreografiją.

SANTA MELODICA ORKESTRAS | Synaesthesis, Andreas Trobollowitsch (LT, AT)

Liepos 9 d. (ketvirtadienis) 19:00, 20:00, 21:00 (Nacionalinė dailės galerija), liepos 10 d. (penktadienis) 19:00, 20:00, 21:00 (Gedimino pilies bokštas)

Garso performansas | trukmė 20 min.

Vieta: Nacionalinė dailės galerija / Gedimino pilies bokštas

,,Santa Melodica Orkestras“ – tai garso performansas trylikai atlikėjų, melodikoms, kabeliams ir balionams. Grojimo metu, kiekvienas atlikėjas supa savo instrumentą individualiu, nuolat kintančiu greičiu. Kartu atlikėjai sukuria arpedžio efektą, kuris paverčia juos į nenutrūkstamai kintantį kinetinį organizmą.

SOUND(e)SCAPE | Agnė Matulevičiūtė, Edvinas Kopcevas (LT)

Liepos 10 d. 18:00 (dieninis pasivaikščiojimas), 23:00 (naktinis pasivaikščiojimas), liepos 12 d. 12:00 (dieninis pasivaikščiojimas), 15:00 (pasivaikščiojimas su dviračiais)

Interaktyvus garsinis pasivaikščiojimas | trukmė: 1,5-2 val.

Maršrutas: dieninis pasivaikščiojimas – V. Kudirkos aikštė – Vilniaus Sporto rūmai, naktinis pasivaikščiojimas – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka – Kūdrų parkas (Užupis), pasivaikščiojimas su dviračiais – Vingio parko tiltas (Žvėryno pusė) – Architektūros parkas (Kaukysos g.)

Žmogui natūralu savo prisiminimus kolekcionuoti vaizdo medžiagoje (fotografuoti). Telefone esanti fotokameros programėlė naudojama kur kas dažniau nei garso įrašytuvas. Tačiau garsinis prisiminimas gali būti lygiai toks pats ryškus kaip ir vaizdinis. Terminas kraštovaizdis paplitęs plačiai, tuo tarpu garsovaizdis – beveik negirdėtas. Garsovaizdis – tai muzikinių ir nemuzikinių garsų mišinys; aplinkos garsų visuma. Ši sąvoka garso meno ir muzikos pasaulyje plačiai naudojama, nes šie garsai supa individą kiekvieną dieną, daro įtaką emocijoms, nuotaikai, jausmams. Šio termino dėka kilo ir garso ekologijos mokslas, siejamas su triukšmo taršos (noise pollution) atsiradimu.

UŽPUSTYTI | Šeiko šokio teatras (Lietuva)

Liepos 11 d. (šeštadienis) 13:00, 16:00 ir 19:00

Istorinė ekskursija – šokio spektaklis | trukmė: 60 min.

Vieta: Bartkuškio žemyninė kopa (Vilniaus apskritis, Širvintų raj. sav.)

Šokio ir istorijos spektaklis „Užpustyti“ – tai poetinis pasakojimas apie Neringos kaimus ir čia gyvenusias ar trumpam stabtelėjusias įdomias asmenybes, kurių istorijos, kaip ir Neringos kaimai jau užpustyti vėjyje dūzgiančių smilčių. Spektaklis lakoniškomis judesio, muzikos ir balso kalbomis perteiks čia gyvenusių žmonių likimus per šimtmečius kintančio kraštovaizdžio fone. Spektaklio siužetas sudarytas iš paslaptingų fragmentų – išnykę kaimai, Liudviko Rėzos dainos, Pašto kelias Prūsija – Peterburgas, karalienės Luizės gestas, Tomo Manno buitis ir būtis, Simonos de Beauvoir ir Žano Polio Sartro pėdos, Nidos dailininkų kolonijos potėpiai. Šokio ir istorijos spektaklis „Užpustyti“ festivalyje bus rodomas ant žemyninės kopos ir jos apylinkėse, nuo kurio atsivers užpustytos istorijos puslapiai. Šokėjų kūnų ir kopų vaizdinys atlieps istorinį-poetinį-muzikinį pasakojimą, girdimą per ausines, ir atskleis Kuršių nerijos magiškąjį realizmą.

BALANSUOJANTIS ŽMOGUS: VILNIUS | DON GNU (DK, LT)          

Liepos 11 d. (šeštadienis) 18:00, liepos 12 d. (sekmadienis) 12:00

Fizinio teatro pasirodymas | trukmė 35 min.

Vieta: Lukiškių kalėjimo vidinis kiemas

„Balansuojantis žmogus: Vilnius“- unikalus spektaklis lauko erdvėje, pritaikytas specialiai Vilniaus miestui. Naudodama šiuolaikinio šokio ir naujojo cirko technikas, Danijos fizinio teatro kompanija DON GNU visus užkelia ant vienos pusiausvyros lentos. Ar galime sukurti pusiausvyrą tarp skirtingų kultūrų ir žmonių?

PRAKRITI | Oskaras Gudas (LT)

Liepos 9-12 d. (ketvirtadienis-sekmadienis) 16:00 – 00:00

Skulptūrinė instaliacija          

Vieta: Fluxus tiltas (šalia Vilniaus dailės akademijos)

Kiekvieną akimirką pasaulis kinta – nėra dviejų vienodų aušrų, kaip nėra dviejų vienodų sielų ar dviejų vienodai tekančių srovių. Ši nepamainoma ir nevaldoma kaita į Žemės veidą įnešą tą žavesį, tą grožį, kurį taip bando atkartoti visa kontroliuoti bandantis žmogus, o technologijos neretai bando atsiriboti nuo gamtos, nei būti jos bendražygiu. „Prakriti“ reiškia gamtą, šaltinį ir pirmapradę, apčiuopiamąją, materialią būseną, po kuria slypi išsilaisvinimas. Krioklys – tai natūrali auka gamtai (prakriti), upėms, upių srovėms ir jų akmenims. Simetriškų krioklių duetas – technologinis, žmogaus sukurtas mažas gamtos stebuklas, iliustruojantis, kad maži bendradarbystės ir bendrystės gestai gali rezonuoti daug didesniuose masteliuose.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist