Penktadienį ir šeštadienį visame krepšininkui A.Macijauskui Vilniaus senamiestyje, Arklių gatvėje, priklausančiame pastate šurmuliuos Etmonų Kalėdinė mugė, kurioje šiemet susivieniję prekiaus profesionalūs menininkai ir kūrybingos močiutės.

Vilniaus senamiesčio menininkai – juvelyrai, keramikai, tapytojai, grafikai, tekstilininkai, foto menininkai, drabužių kūrėjai, tatuiruočių meistrai – atvers savo dirbtuvių duris ir įsileis visus norinčius bendrauti tiesiogiai su kūrėjais, pamatyti jų kūrybines patalpas, darbo priemones, kūrybos procesą bei įsigyti kūrinių.

Močiutės įsikurs pirmame pastato aukšte, kur savo patalpas Etmonų Kalėdinei mugei užleido įsikūrusios maitinimo įstaigos. Su močiutėmis profesionalūs menininkai susivienijo siekdami mažinti pagyvenusių žmonių vienatvės problemą ir semtis įkvėpimo iš kuriančių senolių. Uždarame kiemelyje mugės lankytojai bus nemokamai vaišinami arbata.

„Parduotuvėse, butikuose ar tradicinėse mugėse niekada nežinai, ar pasieksi galutinį tašką – susitikimą su kūrėju. O čia menininkai parodys savo autorinius darbus, specialiai Kalėdinėms dovanoms apgalvotus kūrinius. Esame įsikūrę sostinės centre, priešais „Lėlės“ teatrą, ir vieninteliai rengiame tokią Kalėdinę mugę – jaukią, kur lankytojai susitinka tiesiogiai su kūrėjais, galima šiltai ir ramiai bendrauti, niekas nieko neperpardavinėja, visi patys kuria ir gamina bei parduoda be tarpininkavimo antkainių“, – pasakoja pagrindinė Etmonų Kalėdinės mugės organizatorė menininkė Solveiga Gutautė.

Pasak pernai metų mugės lankytojų atsiliepimų, Etmonų Kalėdinė mugė yra atgaiva visiems, kurie pavargo skubėti, pavargo nuo išpūstų kainų ir Kalėdinio šurmulio laikotarpiu pasiilgo paprastumo.

Etmonų Kalėdinės mugės menininkai

Šiemet, gruodžio 7-8 dienomis, Etmonų Kalėdinėje mugėje dalyvauja apie dvidešimt kūrybingų močiučių ir tiek pat profesionalių menininkų.

Mugės organizatorė, keramikė Solveiga Gutautė kuria sentimentalius baltiškus porcelianinius papuošalus, dekoruojamus auksu, platina, poglazūriniais dažais, ir akmens masės indus šiuolaikiniam žmogui, išsiilgusiam gamtos. Jos keramika tampa prasminga, su istorija, žadinanti jausmus.

Keramikės Mingailės Mikėnaitės kūryba atspindi dvi puses: šiuolaikišką, greitą, miestietišką, ryškų ritmą bei gamtišką, harmoningą, atsitiktinį gyvenimą. Ji kuria aiškių formų keramikos dirbinius su gamtinėmis faktūromis ar peizažais, kuriems pasitelkia naujausias technologijas ir netikėtas priemaišas.

Urtė Bimbaitė prekiaus autoriniais grafikos darbais, interjero aksesuarais, pliušiniais rankų darbo žaislais ir dekoruotais prieskonių, riešutų indeliais bei papuošalų dėželėmis.

„Atake“ kuria jaukius stiklo ir keramikos suvenyrus. Prekės ženklo POTS TAKE TIME menininkų svarbiausias keraminių dirbinių akcentas – spalvos ir glazūravimas, kurių dėka atsiskleidžia pigmentų ir oksidų magija, o susiliejusios spalvos pakeri peizažais. Dirbiniai tampa itin atsparūs smūgiams.

„Dalios odinė juvelyrika“ dirbtuvėse rasite Dalios Traškinaitės architektūrinio minimalizmo, gamtos ir subtilaus netikėtumo įkvėptus aksesuarus. Kiekvienas papuošalas – savitas kūrėjos ieškojimų rezultatas, kuris leidžia atrasti odinius papuošalus iš naujo.

Pirmą kartą bus galima viešai apžiūrėti GRETES.SHOP (menininkė Grėtė Švėgždaitė) kuriamus plaukų aksesuarus, siuvamus rankomis iš natūralaus šilko – plaukų gumytes, paprastas plaukų juostas, SPA juostas, turbanus ir kt.

Margarita Taurinskienė Etmonų Kalėdinėje mugėje prekiaus autoriniais tekstilės aksesuarais: tapytomis šilko skaromis, šaliais, veltais šalikais, kepurėmis ir papuošalais.

„FeltCraft“ meistrai kuria išskirtinius stilingus rankų darbo veltinio kūrinius-aksesuarus: riešines, galvos ir kaklo puošmenas, kuprines, kompiuterių dėklus ir pan.

Moteriški apatiniai – pagal tarpukario profesoriaus iškarpas

Etmonų Kalėdinėje mugėje prekiaus ir savo nišą atradęs „Butukas“, kuriantis tarpukario moterų apatinių drabužių kopijas, pritaikytas šiuolaikinei moteriai, pagamintas iš satino, šilko, batisto ir kitų natūralių, nėriniais dabintų audinių. Įdomu tai, kad šie išskirtiniai moteriški apatiniai kurti pagal originalias profesoriaus V.Jalovo, Lietuvos tarpukario siuvimo-kirpimo meistro, iškarpas.

Menininkų Mantės ir Ruslano duetas pristatys ir pasakos apie nugludintus rankų darbo sidabro papuošalus, apjuostus tamsios nakties, spindinčius kaip pilnatis.

Loreta Junevičienė šildys mugės lankytojus savo kūrybos riešinėmis. Joana Sinistra Etmonų Kalėdinei mugei ruošia įvairaus formato grafikos darbus, atvirukus bei skirtukus knygoms. Spalvotus grafikos darbus pirkėjai jau pamėgo interjerui pagyvinti bei perteikti linkėjimus ir teigiamas emocijas.

Joanna Magdalena ir prekės ženklas “Laukai” prekiauja augalais stikliniuose buteliuose, šventiniais vainikais, džiovintų levandų maišeliais ir puokštėmis.

“KaifStyle” įkūrėja Žavinta Kvedarė sukūrė švelnių ir šiltų megztinių, didelių ir jaukių šalikų, laukiančių apkabinimų.

Eglės Bacevičiūtės “Sakuota” juvelyrika daugiausiai skirta pirštams: sidabriniai žiedai su šiltu medienos prisilietimu yra patogūs nešioti, skatina žaisti ir užsiimti masažu.

Menininkė Jūratė Gliaudelytė žaidžia su aukštos kokybės natūraliais akmenėliais ir iš jų kuria autorinius papuošalus. Kruopščiai atrinkti akmenėliai neša gerą energiją, džiaugsmą ir naudą.

Fotomenininkė Gedimina Šalkauskaitė mugėje kvies lankytojų mėgiamoms nuotraukoms pritaikyti „Foto dalykų“ „paišdykavimus“ – foto montažus, koliažus, ansambliažus, kurių dėka nuotraukos pakyla nuo plokštumos ir atgyja.

„Rutusėlių“ kūrybinis duetas Rūta ir Linas Ambrasiūnai improvizuoja etniškumo tema: semiasi įkvėpimo iš tradicijos ir džiazuoja!

„Lapelio“ lininiai megztiniai šildo savo istorija: juos mezga trijų kartų kūrėjos: Benedikta Daukšaitė, jos mama ir močiutė.

Simona Vaškytė nupynė žaismingų Kalėdinių vainikų. Kalėdinių papuošimų namams paruošė ir Danutė Jankauskė bei kiti.

Etmonų Kalėdinė mugės močiutės

Šį savaitgalį išsipildys 85-erių metų Joanos Žutautienės svajonė – ji pirmą kartą pasirodys viešai, Etmonų Kalėdinėje mugėje prekiaudama savo megztomis kojinėmis. Moteris sunkiai vaikšto, tačiau puikiai valdo virbalus ir jai norisi parodyti savo dailiai mezgamas kojines, pažiūrėti kitų močiučių bei menininkų darbus, pabendrauti su Kalėdinės mugės lankytojais.

Garbaus amžiaus Joana, su giminaičių pagalba, atsiliepė į Vilniaus senamiesčio menininkų bendruomenės „Posesija“ kvietimą kūrybingiems senjorams jungtis prie menininkų ir drauge su jais prekiauti savo kūriniais Etmonų Kalėdinėje mugėje gruodžio 7-8 dienomis.

Į menininkų kvietimą atsiliepė ir daugiau močiučių, kurios su džiaugsmu priima šią menininkų dovaną – galimybę nemokamai prekiauti mugėje.

„Man taip džiaugsmingai ir stipriai dega širdis už jus, menininkus, ir visas dalyvausiančias močiutes! Prisimenu, kaip mama pasvajodavo „kad taip kas surinktų mus, panašias mezgėjas, į vieną vietą, ir kad pas mus ateitų žmonių! Kalėdų senis išgirdo jos svajones per jus! Stebuklai!“, – tokius laiškus pastarosiomis dienomis gauna menininkė Solveiga Gutautė, kuriai ir gimė idėja į pačių menininkų gruodžio 7-8 d. organizuojamą Etmonų Kalėdinę mugę šiemet pakviesti prekiauti ir visas kuriančias Lietuvos močiutes.

„Man tiesiog užvirė kraujas, kai pamačiau Jūsų skelbimus. Mano mamai, jau senjorei, tokia mugė yra jos svajonės išsipildymas. Ji mezga gražučius vaikiškus tapukus. Mezga, kad įprasmintų laiką. Ir tikrai būtų daug džiaugsmo su kažkuo pasidalinti savo grožiais. Ir būtų gera susitikti su kitomis močiutėmis, mugės lankytojais“, – rašo moteris, į mugę užregistravusi savo mamą.

„Nuostabus sumanymas. Nesvarbu, ar užsidirbsiu, jaučiuosi puikiai ir išdalindama savo darbelius, tačiau noriu prisidėti prie šios puikios idėjos įgyvendinimo“, – rašo kita į Etmonų Kalėdinę mugę užsiregistravusi močiutė.

Mugę organizuojanti menininkė Solveiga Gutautė savo kūryboje nuolat puoselėja moteriškumo temą ir su kūrybingomis močiutėmis daug kalbasi apie pagyvenusių žmonių vienatvės, nuobodulio problemą.

„Pažiūrėkite į gatvėse savo mezginiais, nėriniais prekiaujančias močiutes – kodėl jos skleidžia tokią šviesą, šilumą? Jos nepasiduoda vienatvės slėgimui ar nuoboduliui. Šios močiutės mums duoda žinią: mes esame kūrybingos asmenybės. Moterys yra kūrėjos – mūsų rankos turi veikti, kurti. Moterys žydi, kai geba savyje atrasti kūrėją. Tose savo megztomis kojinėmis prekiaujančiose močiutėse matome du svarbius dalykus: rūpestingumą, rūpinimąsi ir kūrėją – šie du dalykai yra arti vienas kito“, – užsidegusi kalba Etmonų Kalėdinės mugės organizatorė, keramikė S. Gutautė.

Kalėdinę mugę organizuojanti menininkė sako norinti padėti Lietuvos močiutėms susikurti orias Kalėdas: sudaryti sąlygas užsidirbti bei gauti kuo daugiau grįžtamojo ryšio, gerų žodžių.

Etmonų Kalėdinė mugė Vilniuje, Arklių g. 6, priešais „Lėlės“ teatrą, bus atvira visiems gruodžio 7 d., penktadienį, nuo 16 val. iki 20 val., ir šeštadienį nuo 14 val. iki vėlumos.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist