Renginiai

Pergalės Oršos mūšyje minėjimas Katedros aikštėje (nuotraukų galerija)

Vakar, Katedros aikštėje, aidint istorinių pabūklų šūviams ir skambant Lietuvos kariuomenės orkestro garsams, buvo prisiminta ir iškilmingai paminėta Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) karių ir sąjungininkų pergalė prieš Maskvos pajėgas mūšyje prie Oršos. 

Prieš daugiau nei 500 metų įvykęs mūšis pristabdė maskvėnų veržimasi į LDK gilumą ir leido Lietuvai prisistatyti vakarų pasaulyje kaip vakarietiškų vertybių gynybos priešakine pozicija rytuose.

1514 m. rugsėjo 8 d. įvykęs Oršos mūšis buvo reikšmingiausias 1512–1522 m. trukusiame kare tarp Lietuvos ir Maskvos karalystės. Oršos mūšyje Vasilijaus III sutelktą Maskvos kariuomenę sumušė jungtinė lietuvių ir lenkų kariuomenė, vadovaujama Didžiojo Lietuvos etmono Konstantino Ostrogiškio. Nors daugelis istorikų nesutaria dėl mūšyje dalyvavusių karių skaičiaus, tačiau esantys šaltiniai liudijo didelę jėgų persvarą Maskvos naudai. Karo istorikai pripažįsta, kad šiame mūšyje lemiamą įtaką LDK pergalei turėjo sumanus vadovavimas ir pasirinkta taktika bei netikėta ir taikli Lietuvių kariuomenės artilerijos ugnis bei lietuvių raiteliai.

 
Nuotrauka: Evaldo Čingos

Pasak šį mūšį tyrinėjusių istorikų, maskvėnai ilgai neatsigavo po triuškinančio pralaimėjimo. Laimėjus Oršos mūšį LDK teritorija buvo apsaugota nuo priešo įsiveržimą į valstybės gilumą. Maskvos karinė galia buvo stipriai nusilpninta. Nors Smolenskas ir buvo atsikovotas tik po kurio laiko, tačiau maskvėnai ilgą laiką negalėjo rengti žygių į LDK. Be to, po šio mūšio įsivyravo nuomonė, kad rusai atvirame lauke negali atsispirti lietuviams. Vakarų Europoje pradėjo formuotis Maskvos, kaip agresyvios ir civilizuotoms krikščionių šalims priešiškos valstybės, įvaizdis. Lietuvos kariuomenės ir jos sąjungininkų pergalė XVI a. Oršos mūšyje, neabejotinai, yra reikšminga pasaulinėje karo meno istorijoje.

Vilniečiai ir miesto svečiai, vakare atskubėję į Katedros aikštę, galėjo stebėti Lietuvos karių atliekamą vėliavos, kuri plevėsuoja virš Valdovų rūmų, perdavimo ceremoniją. Pergalei pažymėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos kariai atliko defile programą pagal grupės „The Roop“ dainą „On fire“, o Sausumos pajėgų Brigados Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai iššovė tris salves iš istorinio pabūklo.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
10 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button