Vilniuje ketvirtadienį paminėtos Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją pasmerkusios Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) deklaracijos 80-osios metinės.

„Mes šiandien švenčiame ypatingą progą – simboliai daug reiškia politikoje, bet Sumnerio Welleso deklaracija buvo ne tik simbolis, bet ir didžiulė moralinė paspirtis, parama visais okupacijos metais ir tai padėjo pamatus šiandieninei strateginei partnerystei su JAV“, – sakė renginį atidaręs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sveikinimo kalboje pažymėjo, kad 1940 metų liepos 23 dieną JAV valstybės sekretoriaus Sumnerio Welleso (Samnerio Veleso) paskelbta deklaracija dėl Baltijos šalių aneksijos nepripažinimo „visam pasauliui buvo pasiųstas aiškus vertybinis signalas“.

„S. Welleso deklaracija pradėjo aneksijos nepripažinimo politiką. (…) Deklaracijos, kurią šiandien švenčiame, dvasia ilgus dešimtmečius tarsi angelas sargas lydėjo Lietuvą ilgame kelyje į valstybingumo ir nepriklausomybės atstatymą“, – renginyje prie nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos sakė prezidentas.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kreipdamasis į renginio dalyvius teigė, kad „šiuo dokumentu JAV ne tik kritiniu laikotarpiu parėmė Baltijos šalis, bet ir patvirtino jų valstybingumo tęstinumą okupacijos metais“.

„Ši diena jau tradiciška mums primenanti labai svarbų dalyką. Turi būti giliai mūsų sąmonėje, mūsų sąžinėje, mūsų tikrovėje: tai diena, kada galingiausia pasaulio valstybė buvo ir teisingiausia pasaulio valstybė ir atmetė melą ir smurtą, kuriuo trys nedidelės šalys prie Baltijos jūros buvo užgrobtos gobšios kaimynės Sovietų Sąjungos, taip tuomet vadinosi Rusija“, – sakė pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybė Vytautas Landsbergis.

„Šis pareiškimas JAV vardu buvo didžiulės ir gyvybingos reikšmės, jis drąsino žmones Lietuvoje ir kitose šalyse“, – pridūrė V. Landsbergis.

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas (Robertas Gilkristas) šventėje sakė, kad prieš 80 metų paskelbta deklaracija S. Wellesas į vos septynis sakinius sutalpino JAV pagrindines vertybes ir padėjo pagrindą tolesnei JAV užsienio politikai Baltijos šalių atžvilgiu.

„JAV niekada nepamiršo Lietuvos – jūsų vėliava plevėsavo Valstybės departamente Vašingtone, jūsų atstovybės tebedirbo, mūsų ryšiai stiprėjo, remdamiesi tikėjimu, kad vieną dieną jūsų laisvė ir suverenitetas bus atkurti“, – sakė JAV ambasadorius.

Renginyje taip pat buvo parodytas JAV valstybės sekretoriaus Mike’o Pompeo (Maiko Pompėjaus) vaizdo sveikinimas Baltijos šalims.

Anksčiau ketvirtadienį JAV valstybės sekretorius kartu su Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrais pasmerkė Rusijos bandymus perrašyti istoriją siekiant pateisinti Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją ir aneksiją.

„Mes griežtai prieštaraujame bet kokiems Rusijos bandymams perrašyti istoriją siekiant pateisinti 1940 metų okupaciją ir Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių aneksiją“, – rašoma bendrame pareiškime, paskelbtame minint 80-ąsias S. Welleso deklaracijos metines.

1940 metų liepos 23 dieną JAV valstybės sekretorius S. Wellesas paskelbė oficialų pareiškimą, kad JAV nepripažįsta Lietuvos, Latvijos ir Estijos aneksijos. Sovietinės okupacijos metu Vašingtone veikė Lietuvos ambasada.

Viena iš renginio organizatorių Lietuvos Užsienio reikalų ministerija sako, jog S. Welleso deklaracijos švente norima padėkoti NATO sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką.

Renginys prasidėjo Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV vėliavų pagerbimo ir himnų ceremonija. Jame dalyvavo prezidentas G. Nausėda, Seimo pirmininkas V. Pranckietis, pirmasis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę V. Landsbergis, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, JAV ambasadorius R. S. Gilchristas (Robertas Gilkristas), Seimo Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Taip pat prie M. Mažvydo bibliotekos vyksta Šaulių sąjungos, JAV ambasados ir karių, NATO pajėgumų integravimo vieneto ginkluotės ir informacinė ekspozicija, amerikietišku maistu prekiauja maisto vagonėliai, koncertas, amerikietiškų filmų peržiūra.

Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje atidaryta S. Welleso deklaracijos 80-mečiui skirtos istorinės archyvinių dokumentų ir fotonuotraukų paroda.

Šventę organizavo Užsienio reikalų ministerija, JAV ambasada, Krašto apsaugos ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. 

Autorė Milena Andrukaitytė

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Ar reikalingas dar vienas kino teatras Vilniuje?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist