Karas Ukrainoje vis dar vyksta. Žmonės miršta ir yra laidojami kiekvieną dieną, tačiau mirtį, esančią visai čia pat, matome ir jaučiame vis mažiau.

Rytoj, antradienį, gegužės 24-ąją Vilniaus Lukiškių aikštėje 19 val. įvyks pirma masinė žuvusių karių ir civilių pagerbimo ceremonija – Lydėtuvės Ukrainos herojams. Tokia mėnesio diena renginiui pasirinkta neatsitiktinai – ji žymi Rusijos karo prieš Ukrainą pradžią. 

„Laidotuvės yra svarbus ritualas, suartinantis žmones, padedantis suvokti netektį ir ją išgyventi bei įprasminti. Deja, karo atveju net ir šis svarbus žmogiškas veiksmas iš mūsų atimamas. Pabūkime kartu ir išlydėkime tuos, kurie neturėjo laidotuvių“, – sako viena iš renginio organizatorių, VšĮ „Laimingas žmogus“ atstovė Elena Patamsė.

Lydėtuvių metu vyks humanistinė atsisveikinimo su karo aukomis ceremonija lietuvių ir ukrainiečių kalbomis. Ukrainiečių kalba ją ves karo pabėgėlė ukrainietė dainininkė Eliza Izmalkova, skambės ir jos atliekama liaudies daina „Kalina“.

„Yra toks faktas, kad žmonės prie visko pripranta. Prie karo, deja, žmonės taip pat pripranta. Nors tai yra toks antihumaniškas dalykas, kad prie jo negalima sau leisti priprasti. Ir negalima leisti pamiršti, kad iki šiol kiekvieną dieną, valandą miršta žmonės – paprasti žmonės, žmonės, kurie pasiruošę kovoti. Turime gerbti tuos žmones“, – renginio išvakarėse kalba E. Izmalkova.

Humanistinės atsisveikinimo ceremonijos metu ukrainiečių poeziją skaitys nuo karo su maža dukryte pabėgusi aktorė Kateryna Vyshneva. Pagalbos Ukrainai fondo „Vienas K paramos fondas“ įkūrėjas Oleg Šurajev uždegs atminimo ugnį už žuvusiuosius.

Taip pat bus kuriama simbolinė kapavietė „Atminimo akmenų sodas“, o ją statant gros aktorius Mindaugas Ancevičius. Paskui organizatorės kvies visus pokalbiui prie šilto gėrimo. Dalinantis istorijomis bus galima pasidalinti ir savo skausmu dėl karo tragedijos bei padėkoti vieni kitiems už bendrystę, susitelkimą, viltį, herojiškumą.

Lydėtuves Ukrainos herojams organizuoja VšĮ „Laimingas žmogus“, humanistines ceremonijas Lietuvoje rengianti jau penkerius metus. Humanistinė ceremonija – tai personalizuotas pasakojimas apie žmogaus gyvenimą, jo išmoktas pamokas ir patirtis. Apie tai, ką žmogus paliko kitiems. Tai saugi ir atvira erdvė visų tikėjimų ir religijų žmonėms.

„Pasitelkdami savo galingiausią ginklą – kūrybą – norime padėti siaubingas karo istorijas papildyti tomis, kurios teikia vilties ir paguodos. Kad nepažymėtas kapas nebūtų tik kauburėlis žemių, o taptų tarsi laikinu paminklu išgyvenusiems ir ateinančioms kartoms, pasakojančiu žuvusiųjų gyvenimus, jų aukų prasmę, jų neįsivaizduojamą atsidavimą savo šaliai ir žmonėms“, – priduria viena iš renginio organizatorių, VšĮ „Laimingas žmogus“ įkūrėja Urtė Žukaskaitė-Zabukė.

Planuojama, kad Lydėtuvės Ukrainos herojams vyks reguliariai – kiekvieno mėnesio 24-tą – karo pradžios dieną bei bus organizuojamos ir kituose Lietuvos miestuose. Gyventojai taip pat kviečiami statyti „Atminimo akmenų sodus“ visur, kur norisi pagerbti, prisiminti bei priminti kitiems apie Ukrainos karo herojus.

„Karas atima iš mūsų žmogiškumą. O gedėti ir laidoti artimuosius yra žmogiška. Ukrainos žmonių genocidas yra mūsų visų tragedija. Kviečiame visus, kuriuos palietė karas, susitelkti ir susigrąžinti nors šiek tiek užtikrintumo šiandiena. Bendrystėje padėkokime vieni kitiems už kovą, įsikvėpkime vilties, palaikykime ir drauge išreikškime didžiausią pagarbą Ukrainos karo aukoms“, – kviečia E. Patamsė.

Renginio data ir vieta: gegužės 24 d. 19 val., Lukiškių aikštė, Vilnius.

Lydėtuvių Ukrainos herojams programa:

19.00 val. Lydėtuvės: humanistinė atsisveikinimo su karo aukomis ceremonija, kurios metu pagerbiamas aukų atminimas bei įprasminamas mūsų visų bendras palaikymas Ukrainos karo herojams.

19.40 val. Kuriama simbolinė kapavietė „Atminimo akmenų sodas“. Visus atėjusius kviečiame atsinešti po akmenį ir sukurti akmenų bokštų sodą. Laikydami rankose akmenėlius sutelkime į juos visas matytas ir girdėtas karo istorijas. Istorijas visų karo aukų, kurios palietė ir pakeitė mūsų suvokimą. Visą savo skausmą, kurį išgyvename kartu. Tegul šis sodas auga tol, kol augs karo Ukrainoje aukų skaičius. Tegul šie nebylūs bokštai kalba ir primena mums: karas nesibaigė. Turime statyti, kurti, jungtis, kad jis pasibaigtų. Tegul paminklai karo aukoms kartu būna paminklais, simbolizuojančiais kovą, susitelkimą ir, galiausiai, iškovotą laisvę.

20.00 val. pokalbiai prie šilto gėrimo. Visus atėjusius kviesime puodeliui kavos ar arbatos bei šiltam pokalbiui.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

16 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist