Rugpjūčio 31 d. 18 val. Lukiškių aikštėje Vilniuje bus minima Laisvės diena – prieš 29 metus, rugpjūčio 31 d. iš Lietuvos Respublikos teritorijos buvo išvesta okupacinė kariuomenė. Krašto apsaugos ministerijos organizuojamame renginyje dalyvaus aukščiausi šalies vadovai, sveikinimo žodį tars ir Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.

„Okupacinės kariuomenės išvedimas buvo ne momentinis veiksmas – tai galingos technikos, daugybės žmonių perkėlimas į kitą valstybę – be prievartos, nesukeliant pasipriešinimo. Tai buvo ilga ir sudėtinga procedūra. Tačiau tai buvo Lietuvos sėkmės istorija. Pasėjusi kelią kitoms sėkmės istorijoms, kurias mes šiandien turime ne tik galimybę, bet svarbiausia laisvę kurti kiekvienas.

Švęsdami laisvės dieną, nenutylėkime savo pergalių, pasidžiaukime laisvos Lietuvos sėkmės istorijomis ir didžiuokimės savo tautos atkaklumu siekti net ir to, kas kartais atrodo neįmanoma. Tikiu, kad mūsų tauta, prisimindama praeities kovas už mūsų nepriklausomybę ir vedama laisvės idėjos gali daugiau nei pati įsivaizduoja“, – sako ministras A. Anušauskas.

Lukiškių aikštėje vyksiančiame renginyje – Lietuvos vėliavos pakėlimo ceremonija, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa su dedikuotomis salvėmis, muzikos kūriniai, „Locked N’ Loaded“ ir tinklalaidės „Patrulio bazė“ komandos rengiama diskusija. Taip pat – Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių ir karo istorijos klubo „Partizanas“ parengta artefaktų ir trofėjų iš karo mūšio lauko Ukrainoje ekspozicija, virtuali istorinė archyvinių kadrų paroda apie Rusijos kariuomenės išvedimą iš Lietuvos, Lietuvos karinės fotografijos ekspozicija

1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, vienas pirmųjų buvo iškeltas okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos klausimas. Tuo metu Lietuvos teritorijoje buvo dislokuotos maždaug penkios okupacinės kariuomenės divizijos ir apie 34,6 tūkst. karių1000 tankų, apie 180 lėktuvų, 1901 šarvuotis. Lietuvos iniciatyva pradėtos derybos su sovietų valdžia nesulaukė geranoriško atsako. Sovietai dar neketino pripažinti Lietuvos valstybingumo ir Lietuvos žmonių siekio gyventi savo nepriklausomoje šalyje. 1991 m. sausio mėnesį Sovietinė valdžia bandė nuslopinti Lietuvos nepriklausomybę panaudodama karinę jėgą.

Žlugus Sovietų Sąjungai ir sovietinę kariuomenę, dislokuotą Lietuvos teritorijoje, į savo jurisdikciją perėmus Rusijai, derybos buvo atnaujintos. 1992 m. sausio 31 d. įvyko pirmosios derybos ir rugsėjo 8 d. Maskvoje buvo pasirašytas Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos grafikas. Išvedimas buvo pradėtas rugsėjo 8 d. ir vyko keturiais etapais. Procesas nebuvo sklandus. Rusijos pusė, bandydama išsiderėti įvairių Lietuvos pusei nepriimtinų nuolaidų, ne kartą skelbė, kad kariuomenės išvedimas yra stabdomas. Lietuvos Respublikos vyriausybė užėmė tvirtą poziciją. Uždraudus į Rusijos karinius dalinius Lietuvoje įvesti naujokus, tai buvo daroma nelegaliai tiek geležinkelių, tiek oro transportu. Rusijos kariuomenė sistemingai pažeidinėjo Lietuvos įstatymus. Siekiant, kad Rusijos karinės pajėgos nebūtų papildomos naujokais, Lietuvos kariuomenei ir savanoriams teko blokuoti jos dalinius.

Visus nesklandumus, kilusius išvedant Rusijos kariuomenę, Lietuvos Vyriausybei pavyko išspręsti derybų keliu, pasinaudojant įvairiais politiniais kanalais. Galiausiai 1993 m. rugpjūčio 31 d., kaip ir buvo numatyta patvirtintame išvedimo grafike, Rusijos kariuomenės išvedimas iš Lietuvos teritorijos buvo baigtas.

Lietuva pademonstravo, kad galima pasiekti sprendimą išvesti okupacinę kariuomenę išskirtinai derybomis, tvirtai laikantis principinių pozicijų. Kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta vieneriais metais anksčiau nei iš Vokietijos, Latvijos ir Estijos.

Renginio programa:

17.30 val. Karinė eisena Gedimino prospektu. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir trys Lietuvos kariuomenės orkestrai iš Katedros aikštės žygiuoja į Lukiškių aikštę ir neša didelę Lietuvos trispalvę.

18.00 val. Lietuvos vėliavos pakėlimo ceremonija Lukiškių aikštėje

18.25 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa su dedikuotomis salvėmis

18.30 val. Muzikos kūriniai Laisvės dienai. Groja Lietuvos kariuomenės, Karinių oro pajėgų ir Karinių jūrų pajėgų orkestrai, grupė „Žalvarinis“.

Apie 19.00 val. „Locked N’ Loaded“ ir tinklalaidės „Patrulio bazė“ komandos rengiama atvira diskusija apie okupacinės kariuomenės išvedimą iš Lietuvos.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist