Ypatingą vietą ne tik Amerikos, bet ir viso pasaulio muzikos erdvėje užimantis kompozitorius Johnas Adamsas šiais metais švenčia 70 metų jubiliejų. Ta proga spalio 28 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje rengiamas ypatingas koncertas. Pripažinti mūsų scenos meistrai – Juozo Domarko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras bei Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninis duetas – atliks pasaulinę šlovę Johnui Adamsui atnešusius kūrinius „Harmonielehre“ ir „Grand Pianola Music“. Taip pat nuskambės garsusis J. Adamso fokstrotas orkestrui „The Chairman Dances“ („Pirmininkas šoka“) iš kompozitorių išgarsinusios operos „Niksonas Kinijoje“.

Johnas Adamsas (g. 1947) – ne tik kompozitorius, bet ir dirigentas, mąstytojas – užima vieną svarbiausių vietų Amerikos muzikos pasaulyje. Jis yra pelnęs keturias „Grammy“ statulėles. Jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus Adamso muzika lyg kelrodė žvaigždė kreipia šiuolaikinės muzikos kūrybą nuo sausoko akademizmo link emociškai paveikios kalbos.

Gimęs ir užaugęs Masačiusetso valstijoje, Adamsas pradžioje mokėsi groti klarnetu, grojo bendruomenės orkestruose ir pučiamųjų grupėse. Vėliau studijavo kompoziciją Harvardo universitete, nuoat lankėsi Bostono simfoninio orkestro koncertuose. 1971 m. jis persikėlė į Šiaurės Kaliforniją ir iki šiol gyvena prie San Francisko įlankos. Čia dešimt metų dėstė San Francisko konservatorijoje, 1982–1985 m. buvo San Francisko simfoninio orkestro kompozitorius ir inicijavo koncertų seriją „Naujoji ir neįprasta muzika“ („New and Unusual Music“): tuo metu buvo sukurti pasaulinę šlovę J. Adamsui atnešę ir Vilniuje skambėsiantys opusai „Grand Pianola Music“ (1982) ir „Harmonielehre“ (1985). Jų pirmasis atlikėjas buvo San Francisko simfoninis orkestras. 2003–2007 m. Johnas Adamsas buvo pagrindinis Niujorko „Carnegie Hall“ kompozitorius, čia inicijavo festivalį „In Your Ear“. 2016–2017 m. jis priėmė Berlyno filharmonijos orkestro pasiūlymą tapti reziduojančiu kompozitoriumi.

1985 m. prasidėjo Adamso bendradarbiavimas su poete Alice Goodman ir režisieriumi Peteriu Sellarsu. Šią meninę draugystę vainikavo dvi įspūdingos operos „Niksonas Kinijoje“ (1987, pelnė „Grammy“ apdovanojimą) ir „Klinghoferio mirtis“ (1991), kurios pribloškė publiką ir dėl to, jog buvo kuriamos pagal tikrus nesenos istorijos įvykius. Iki šiol šie sceniniai veikalai yra tarp dažniausiai statomų šiuolaikinės muzikos kūrinių visame pasaulyje. O visai netrukus, šių metų lapkritį, San Francisko operos teatre įvyks naujausios Adamso operos „Merginos iš Auksinių Vakarų“ („Girls of the Golden West“) premjera.

Johnas Adamsas yra ir pripažintas dirigentas, kurį kviečia žymiausi pasaulio orkestrai, o jo diriguojamą repertuarą sudaro muzika nuo W. A. Mozarto iki Philipo Glasso ir Duke’o Ellingtono.  Adamsas plačiai vertinamas ir kaip provokuojantis rašytojas. Jis yra nuolatinis „The New York Times“ knygų recenzentas, rašo žurnalams ir laikraščiams. Jo atsiminimų ir komentarų apie Amerikos muzikinį gyvenimą knyga „Hallelujah Junction“ pelnė Šiaurės Kalifornijos knygų apdovanojimą už kūrybiškumą, o „The New York Times“ leidinį pavadino „ryškiausia metų knyga“. Adamsas yra Harvardo, Jeilio, Šiaurės vakarų, Kembridžo universitetų bei Džulijardo mokyklos garbės daktaras. Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris jam įteikė Gubernatoriaus apdovanojimą už nuopelnus menui. 1997 m. jis buvo išrinktas į ryškiausių Amerikos menininkų tarybą „American Academy of Arts and Letters“. Tais pačiais metais žurnalas „Musical America“ jį titulavo Metų kompozitoriumi.

Vilniuje pristatomas Johno Adamso koncertas glaudžiai susijęs ir su Lietuvos muzikine kultūra. 1985 m. sukurtą „Harmonielehre“ („Harmonijos mokymas“), kurį „The Guardian“ vadina vienu iš svarbiausių ir rafinuočiausių 20 a. pabaigos simfoninių kūrinių, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras griežė 1988 m. vykdamas savo paskutinių gastrolių buvusioje SSRS. Tarptautiniame šiuolaikinės muzikos festivalyje Sankt Peterburge nuskambėjo europinė šio kūrinio premjera: Juozo Domarko vadovaujamas Nacionalinis simfoninis orkestras turėjo unikalią galimybę dirbti su pačiu Johnu Adamsu, tuomet atvykusiu į Sankt Peterburgą. Vėliau „Harmonielehre“ LNSO grojo ne kartą. Pasak Juozo Domarko: „Tai – tarsi muzikinė biblija, be galo sunki muzika, etaloninis orkestro galimybių įrodymas.“

Dviejų dalių koncertas „Grand Pianola Music“ („Muzika didžiajai pianolai“, 1982) Lietuvoje jau skambėjo 2015 m. Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijonų dueto dėka. Ambicingas programas rengiantys atlikėjai po dviejų metų vėl sugrįžta prie šio monumentalaus XX a. minimalistinės muzikos šedevro. 1982 m. parašyto kūrinio idėja Adamsui kilo bevažiuojant Amerikos greitkeliu – pro šalį skriejantys du juodi limuzinai jo vaizduotėje netikėtai transformavosi į milžiniškus „Steinway“ fortepijonus, o oras netikėtai prisipildė automobilių variklių skleidžiamomis B-dur ir Es-dur trigarsių harmonijomis. Partitūrą paįvairina ir trys moteriški balsai. Koncerte Vilniuje dainuos Brigita Stanislauskaitė, Lina Valionienė ir Milda Zapolskaitė.

Šiame koncerte pirmą kartą Lietuvoje nuskambės ir garsusis J. Adamso fokstrotas orkestrui „The Chairman Dances“ („Pirmininkas šoka“) iš bene žinomiausios jo operos „Niksonas Kinijoje“, kur pagal libretą Mao (Kinijos komunistų partijos pirmininkas) nužengia iš savo portreto ir su žmona sušoka fokstrotą.

Legendinio JAV kompozitoriaus Johno Adamso 70-mečiui skirtas koncertas – spalio 28 d. Nacionalinėje filharmonijoje, kurios kasose bei „bilietai.lt“ sistemoje galima įsigyti bilietus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist