Gruodžio 6-7 dienomis Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyks Sostinės kalėdinė knygų mugė, kurioje bus galima ne tik įsigyti knygų, bet ir dalyvauti susitikimuose su rašytojais, knygų pristatymuose. Mugę organizuoja Lietuvos mažųjų ir vidutinių leidyklų asociacija. Su jos vadove bei leidyklos „Žara“ direktorė Ramute Žandariene kalbamės apie šios mugės išskirtinumus.

Šiemet mugė pirmą kartą vyks A. Mickevičiaus bibliotekoje – kokių dar naujovių numatoma septintą kartą rengiamoje mugėje?

Šiais metais didžiausia naujovė yra pasikeitusi mugės vieta. Manome, kad ji bus patogesnė mugės lankytojams – atėjusieji ne tik galės nusipirkti norimą knygą, bet, jeigu neturės tokios galimybės ar norimos knygos neras, turės galimybę pasinaudoti bibliotekos fondais. Panašios knygų mugės spalio – gruodžio mėnesiais vyksta įvairių Lietuvos miestų viešosiose bibliotekose. Tad ir Vilniuje mugė keliasi į biblioteką. Tikimės, kad šis vietos pakeitimas bus sėkmingas ir mugės organizatoriams, ir mugės dalyviams, ir lankytojams, o ši vieta taps tradicinė.

Kodėl mugei pasirinktas gruodžio mėnuo? Gal čia slypi mintis, kad knyga yra geriausia dovana per Kalėdas?

Tai yra septintoji Sostinės kalėdinė knygų mugė, tradiciškai ji vyksta pirmą gruodžio savaitgalį. Kadangi šiais metais gruodžio 1 d. buvo sekmadienis, todėl buvo nuspręsta mugę rengti gruodžio 6-7 d. Jūs teisingai pastebėjote, kad pasirinktas laikas gruodžio pradžia, kada visi ieškome dovanų savo artimiesiems, draugams, o geriausia dovana per Kalėdas – knyga. Juk knyga ne tik praplečia mūsų akiratį, lavina mąstymą, vaizduotę, bet yra ir puiki laisvalaikio praleidimo forma. Apie knygą, apie skaitymo naudą galima kalbėti ir kalbėti. Tyrimai rodo, kad skaitantys žmonės gyvena ilgiau.

Mugę organizuoja Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacija – kiek ir kokių leidyklų ji vienija? Kaip sekasi mažiems leidėjams rinkoje konkuruoti su didžiaisiais?

Šiuo metu asociacija vienija daugiau kaip 30 mažų ir vidutinių Lietuvos leidėjų. Asociacijos nario pagrindinė veikla turi būti knygų leidyba, jis turi būti išleidęs per metus nuo 2 iki 70 leidinių (įskaitant ir knygų kartojimus) ir, žinoma, norintis aktyviai dalyvauti asociacijos veikloje.

Šiuo metu mažesniems leidėjams nėra lengva išlikti, sakyčiau, monopolizuotoje knygų rinkoje. Leidėjus neramina šio laiko tendencija, kai vis mažiau knygoms tenka vietos ir taip jau mažėjančiuose plotu knygynuose. Knygynų lentynas užima vadinamosios „palydinčios prekės“ – ne tik kanceliarinės prekės, bet ir žaislai, saldumynai, kosmetikos priemonės… Knygų asortimentas knygynuose labai skurdėja ir tai netenkina dalies skaitytojų. Renginių metu skaitytojai skundžiasi, kad mažėja galimybė įsigyti knygą knygyne. Žinoma, kad šį poreikį didžia dalimi patenkina internetiniai knygynai, bet juose negali pavartyti knygos, pajausti spaustuvės dažų kvapo… Yra ir bus skaitytojų, kurie norės ateiti į knygyną, fiziškai pavartyti knygą ir ją iš karto įsigyti. O tose sumažėjusiose knygynų lentynose labai sunkiai suranda vietą mažesnių leidyklų knygos, todėl ir konkuruoti nėra lengva.

Mažų ir vidutinių leidyklų išleidžiamų knygų profilis labai įvairus – tai ir vaikiška literatūra, grožinė, mokslo populiarinimo, meninės knygos, poezija. Leidžiama daug nekomercinės, didelės  meninės ir kultūrinės vertės leidinių.

Mugę lydi daug renginių – kokius iš jų išskirtumėte kaip įdomiausius?

Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiais, mugės metu vyks knygų pristatymai susitikimai. Kadangi 2019 metai buvo paskelbti vietovardžių metais, norėčiau išskirti susitikimą su Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docente dr. Filomena Kavoliute ir jo knygos „Gražioji ir graudžioji mūsų vietovardžių istorija“ pristatymą gruodžio 7 d. šeštadienį 17 val. Mažuosius skaitytojus leidykla „Lieparas“ pakvies į susitikimą su rašytoja Liudmila Petkevičiūte ir naujos knygos „Saulės spalvų poringės: geltona“ pristatymą, kurioje pateikiami lietuvių kalbos lobiai, parodomas kalbos grožis. Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas suburs visus joniškiečius bei visus besidominčius Joniškio kraštu ir pakvies į Ritos Urnėžiūtės, Giedrės Lastauskienės knygos „Joniškio gimnazijos istorija. 1919–2019“ pristatymas. Renginio metu skambės joniškietės dainininkės Sofijos Jonaitytės dainos. Grožinės literatūros mėgėjus į renginius kvies leidykla „Gelmės“ pristatydama naujas Jacko Londono, J. M. G. Le Clezio knygas. Naujus leidinius pristatys „Homo Liber“, „Charibdės“ leidyklos.

Kodėl verta apsilankyti Sostinės kalėdinėje knygų mugėje gruodžio 6-7 dienomis?

Į mugę kviečiame visus – ir apsisprendusius ateiti, ir dar dvejojančius. Bus puiki galimybė dalyvauti renginiuose, įsigyti knygų leidyklų kainomis, pabendrauti su leidėjais. Daugelio mugėje parduodamų knygų nerasite knygynų tinkluose. Kadangi šiais metais mugė vyksta Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, kiekvienas lankytojas turės galimybę pajusti knygos dvasią, žmonių, atsidavusių Knygai šilumą ir geranoriškumą.

Įėjimas į mugę ir renginius nemokamas. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje gruodžio 6 dieną mugė vyks 11-19 valandomis, o gruodžio 7 dieną – 11-18 val. Mugėje dalyvauja šios leidyklos: Algarvė, Charibdė, Eglės leidykla, Gelmės, Homo liber, Lieparas, Margi raštai, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, Raidynėlis, R. Paknio leidykla, Žara, Prancūziškas knygynas.

Renginių programa

Gruodžio 6 d., penktadienis, 11.00–19.00 val.

15.00 val. Pauliaus Širono poetinės prozos knygos „Laiškai Sodininkui“ pri­statymas. Dalyvauja autorius Paulius Šironas, arfininkė Viktorija Smailytė, leidėjas Vilius Gužauskis. Leidykla „Homo Liber“. Didžioji salė, 2 a.

16.00 val. Knygos „Joniškio gimnazijos istorija. 1919–2019“ pristatymas. Dalyvauja knygos autorės Rita Urnėžiūtė, Giedrė Lastauskienė, dainininkė Sofija Jonaitytė. Renginį veda Juozas Šalkauskas. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Didžioji salė.

Gruodžio 7 d., šeštadienis, 11.00–18.00 val.

13.00 val. Jack London knygos „Protėvių šauksmas“ pristatymas. Dalyvauja rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė, vertėja Virginija Traškevičiūtė ir redaktorė Kristina Noreikienė. Leidykla „Gelmės“. Adomo Mickevičiaus skaitykla, 3 a.

14.00 val. J. M. G. Le Clezio knygos „Audra“ pristatymas. Dalyvauja rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė, vertėja Jonė Ramunytė ir redaktorė Donata Linčiuvienė. Leidykla „Gelmės“. Adomo Mickevičiaus skaitykla, 3 a.

14.00 val. Lietuvių kalbos lobiai saulės poringėm ringuoja. Kaip, kodėl ir iš ko randasi knygos. Rašytoja Liudmila Petkevičiūtė – apie savo kūrybą, tikslus ir ką tik išėjusią knygą „Saulės spalvų poringės: GELTONA“. Leidykla „Lieparas“. Vaikų biblioteka (Po skliautu).

15.00 val. Er Minijos knygos „Mano gobelenai“ pristatymas. Kaip tapti poetu?! Dalyvauja poetė, pranešėja Gražina Mališauskienė. Leidykla „Charibdė“. Vaikų biblioteka (Po skliautu).

16.00 val. Inezos Juzefos Janonės prozos rinktinės „Dvigulė lova“ pristatymas. Dalyvauja autorė Ineza J. Janonė, redaktorė Onutė Gudžiūnienė, leidėjas Vilius Gužauskis. Leidykla „Homo Liber“. Vaikų biblioteka (Po skliautu).

17.00 val. Renginys skirtas vietovardžių metams. „Gražioji ir graudžioji mūsų vietovardžių istorija“. Dalyvauja Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė. Vaikų biblioteka (Po skliautu).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist