1990 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną – paskelbė Valstybės švente.

1253 m. liepos 6-ąją dieną buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.

1251 metais Mindaugui priėmus krikštą, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė popiežiaus Inocento IV Milane surašyta bule buvo paskelbta katalikiška Lietuvos karalyste. Tokiu būdu Lietuvos didysis kunigaikštis, vėliau Lietuvos karalius Mindaugas žengė žingsnį Lietuvos valstybės tarptautinio pripažinimo Europoje link. Vis dėlto karaliaus Mindaugo ir kunigaikštienės Mortos vainikavimas buvo dar reikšmingesnis pasiekimas Lietuvai, kada popiežiaus įsaku buvo įkurta Lietuvos vyskupija, o kartu ir Lietuvos valstybė.

Skelbiame renginių gidą, skirti valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai.

Pagrindiniai Liepos 6-osios renginiai

10.00 val.Valstybės apdovanojimų įteikimo ceremonija. Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose. Tiesioginė transliacija per LRT Plius

12.00 val.Valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija. Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba. Simono Daukanto aikštėje, Vilniuje.

12.30 val.„Dalinkimės istorija: Lietuva ir Ukraina. Edukacinės veiklos ir šventinė programa Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų parke

13.00 val.Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. Tiesioginė transliacija per LRT

14.00 val.Diskusija „Kas yra Ukraina?“ Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų  parke

16.00 val.Parodos „Sugrįžimas: dingusios 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys“ atidarymas. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.

20.55 valLietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kvietimas giedoti Tautišką giesmę

21.00 val.Tautiškos giesmės giedojimas Lietuvoje ir visame pasaulyje

21.00 val.A. Ponchielli opera „Lietuviai“ Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Didžiajame kieme

Teatralizuotas žaidimas „Mindaugo karūnacija“

Ar žinote, koks buvo karalius Mindaugas, kaip jam sekėsi kurti valstybę, ką jis mėgo, kur buvo jo garsioji pilis Voruta, kaip jam klostėsi santykiai su žmona Morta, kiek turėjo vaikų?

Ateikite! Jūsų laukia įdomūs istoriniai atradimai, teatralizuotas žaidimas „Mindaugo karūnacija“ bei kūrybinės dirbtuvės. Kas dar? Vietų skaičius ribotas, reikalinga išankstinė registracija čia.

KADA? 2022-07-06 12:00. KUR? Naujasis arsenalas Arsenalo g. 1

Nemokama ekskursija „Valstybingumo keliu“

Vivid Vilnius kviečia vilniečius ir miesto svečius liepos 6-ąją, pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, leistis į intriguojančią ir paslapčių kupiną kelionę per Lietuvos istoriją nemokamoje ekskursijoje „Valstybingumo keliu“! Ekskursijos metu keliausime laiku per aštuonis Lietuvos istorijos šimtmečius – nuo karaliaus Mindaugo iki Baltijos kelio. Sakoma, kad praeities pergalės įkvepia ateities žygdarbiams, tad pasisemkite įkvėpimo kartu su Vivid Vilnius nemokamoje ekskursijoje „Valstybingumo keliu“!

Kartu prisiminsime svarbiausius Lietuvos istorijos momentus, reikšmingiausius įvykius, didžiausius pasiekimus ir skaudžiausias netektis. Ekskursiją pradėsime nuo karaliaus Mindaugo paminklo, kur susipažinsime su Lietuvos valstybingumo ištakomis, pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus asmenybe bei to laikmečio realijomis. Ekskursijos metu įveiksime daug intriguojančių ir netikėtų Lietuvos istorijos vingių ir rasime daug atsakymų… Kaip nedidukė Lietuva – tarp Nemuno ir Neries – išsiplėtė iki didvalstybės nuo jūrų iki jūrų? Kas į Vilnių pakvietė pirmuosius “imigrantus”? Koks valdovas jau “matavosi” karūną… ir kas jam sutrukdė ja pasipuošti? Koks kunigaikštis pasistatė Valdovų rūmus ir kokie valdovai juose sprendė valstybės likimą? Kokio skandalo dėka Vilniuje atsirado universitetas? Kuo Rusijos imperatorienei Jekaterinai II neįtiko pirmoji rašytinė Europos Konstitucija? Kada sustiprėjo valstybės atkūrimo mintys? Kokios peripetijos gaubia 1918-ųjų Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto pasirašymą ir kur jį šiuo metu galima pamatyti? Kada ima kaltis nepriklausomybės daigai, pakvietę lietuvių Tautą į Dainuojančią revoliuciją?

Registracija: užpildžius registracijos formą.

KADA? 2022-07-06 10:00 ir 12:00. KUR? Pradžia – Mindaugo paminklas

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena Valstybės pažinimo centre

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną kviečiame švęsti Valstybės pažinimo centre, kuriame Jūsų lauks kūrybinės dirbtuvės, protmūšis „Surask Mindaugo karūną“, laidos apie Valstybės dieną peržiūra ir paveikslo „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas nr. 1“ atidarymas.

PROGRAMA:

12–18 val. Valstybės pažinimo centro nuolatinės ekspozicijos ir parodų „PERMAINŲ LAIKAS: teatras, muzika, kinas ir dailė 1985-1995“ bei „Šiuolaikinė lietuvių poezija: eilėraščiai mieste“ lankymas

12–18 val. Laida „Kas? Kaip? Kodėl? Apie valstybines šventes vaikams: Kovo 11“. Ar žinai, kaip gimė tavo valstybė? Kas karaliui Mindaugui padėjo sukurti šalį? Kodėl žemėlapyje atsirado Lietuva? Į šiuos bei daugybę kitų klausimų, susijusių su Valstybės diena, atsakymus rasite laidų ciklo „Kas? Kaip? Kodėl?“ pamokoje!

12–14 val. Kūrybinės dirbtuvės „Pasigamink karūną!“. Ar nors kartą svajojai tapti karaliumi ar karaliene? Liepos 6-ąją kviečiame tave į kūrybines dirbtuves, kuriose pasigaminsi svarbiausią karalystės, karaliaus valdžios ir valstybės simbolį – karūną!

13 val. Paveikslo „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas nr. 1“ atidarymas. 2021 m. Valstybės ir Tautiškos giesmės proga, jauni molekulinės biologijos srities tyrėjai Lietuvai ir jos žmonėms padovanojo neįprastą dovaną – DNR molekulėje, pasitelkus ateities technologijas, užkoduotą Lietuvos valstybės himną. Šiais metais jaunieji tyrėjai pasauliui pristato unikalų reiškinį, mokslo ir meno sintezės produktą: paveikslą „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas nr. 1“, kuriame užkoduoti Valstybės pažinimo centro lankytojų palinkėjimai Lietuvai, faktai apie Lietuvos istoriją bei dailininko M.K. Čiurlionio darbai.
Atidarymo renginyje dalyvauja LRPK kanclerė Agila Barzdienė, jaunieji tyrėjai Lukas Žemaitis, Ignas Galminas ir menininkas Tadas Sokolovas.

14 val. ir 16 val. protmūšis „Surask Mindaugo karūną“. Kviečiame į nuotaikingą protmūšį, kuriame sužinosite, kaip vadinama paslaptingoji Mindaugo pilis, kokia kalba kalbėjo Mindaugas ir… kur paslėpta karaliaus karūna! Trukmė: apie 1 val. Dalyvių amžius: nuo 1 klasės ir vyresni. Būtina išankstinė registracija čia.

Liepos 6-oji Lentvaryje

Liepos 6-oji – Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Lentvario kultūros rūmai kviečia šią dieną praleisti prasmingai ir dalyvauti renginiuose.

Valstybės dienai dedikuoti renginiai Lentvaryje tęsis net dvi dienas: kaip ir kiekvienais metais, liepos 6 d. 21:00 val., parodant lietuvių tautos vienybę, kviečiame drauge su visais pasaulio lietuviais giedoti Tautišką giesmę. Himno banga nuvilnys šalia Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios.

PROGRAMA

  • Liepos 6 d. šalia Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios
  • 20:50 val. patriotinių, lietuvių liaudies dainų giedojimas
  • 21:00 val. Tautiškos giesmės giedojimas
  • Liepos 7 d. Lentvario kultūros rūmuose
  • 19:00 val. dokumentinio filmo „Šuolis“ (režisierė Giedrė Žickytė) peržiūra

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos koncertas prie Nemenčinės piliakalnio

Liepos 6 d., trečiadienį, 20.30 val. Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras kviečia visus susirinkti prie Nemenčinės piliakalnio (Nemenčinės sen., Vilniaus r.) Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos koncerto proga ir giedoti „Tautišką giesmę“ kartu!

Renginio metu koncertuos ir publiką linksmins pop grupė „Lietuvaičiai“ ir solistas V. Dudoit su grupe „Bez słów“.

33 – ASIS BĖGIMAS „APLINK ŽALIUOSIUS EŽERUS”

Susitinkame Liepos 6 d., pagrindiniame Žaliųjų ežerų paplūdimyje! Jūsų laukia 11,7 km ilgio trasa gražiausiomis Žaliųjų ežerų vietovėmis.

PROGRAMA:

  • 9:00 – 10:30 val. numerių ir laiko fiksavimo daviklių išdavimas starto vietoje;
  • 11:00 val. startas –prie Žaliųjų ežerų paplūdimio.
Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

30 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Kokio atlyginimo (į rankas) pakaktų, kad būtų įmanoma gyventi sostinėje?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist