Šiandien, rugsėjo 5 d.,  Vilniuje ir regionuose vyks Europos žydų kultūros dienų renginiai. Pirmąjį rugsėjo sekmadienį Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia visuomenę į renginius ir susitikimus, tradiciškai atverdama bendruomenės ir Sinagogos duris vilniečiams ir miesto svečiams. „Žydiško paveldo Vilniuje turime labai daug, tačiau, būkime atviri, ne visą jį pažįstame, ne visą jį dar pajutome širdimi. Todėl labai kviečiu į renginius, atrasti savo miestą, ir pagerbti tuos žmonės, kurie jį kūrė ir kuria“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius

Europos žydų kultūros dienos yra skirtos visuomenei geriau susipažinti su žydų bendruomene ir kultūra. „Ši šventė tampa proga atverti žydų bendruomenės duris svečiams, pakviesti visus norinčius apsilankyti Sinagogoje ir kitose auditorijose vyksiančiose edukacijose, paskaitose ir koncertuose. Ypač laukiame „Beigelių krautuvėlėje“, kur visą dieną kvepės beigeliais ir šventinėmis chalomis – juk  Europos žydų kultūros dienos šiemet vyksta  Roš ha Šana, žydų naujųjų, 5782-ųjų metų, išvakarėse“, – sako Dovilė Rūkaitė, Lietuvos žydų bendruomenės projektų vadovė, pabrėždama, kad Roš ha Šana – bene svarbiausia žydų šventė: jos metu tradiciškai žydų šeimoje kepamos saldžios apvalios chalos, obuoliai mirkomi meduje bei prie šventinio stalo linkima saldžių ir laimingų metų.

Europos žydų kultūros dienos vyksta jau 22 metus. Šių metų tema – DIALOGAI, kuriais siekiama skleisti ir skatinti teigiamus pasakojimus, pabrėžiančius Europos žydų indėlį į pliuralistiškesnę ir įtraukesnę Europą. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, jau šeštą kartą organizuojanti Europos žydų kultūros dienas Lietuvoje, džiaugiasi, kad Lietuva kasmet vis išradingiau ir įdomiau pažymi šią šventę, į renginių organizavimą įsitraukia daugiau regionų, o visuomenės susidomėjimas žydų kultūra ir paveldu auga. Atliepdama dialogų temą, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia į #ŽydiškusPašnekesius: šešių dialogų ciklą, atskleisiantį įvairius žydų kultūros aspektus, litvakų indėlį į Lietuvos istoriją, kultūrą, demokratiją ir gyvybingą paveldą.  Visi dialogai vyks skirtingose Lietuvos vietose esančiuose svarbiuose žydų kultūros paveldo objektuose ir bus transliuojami gyvai internetu. Pirmasis dialogas vyks Roš ha Šana – žydų naujųjų, 5782-ųjų metų išvakarėse, o paskutinysis planuojamas lapkričio mėnesį. Pasak Dovilės Rūkaitės, kadangi  dialogų ciklas sutaps su žydų didžiųjų švenčių laikotarpiu, lygiagrečiai bus atspindėtos ir šių švenčių tradicijos ir reikšmė, o šešių dialogų ciklą simboliškai užbaigs virtuali šabo ceremonija.

Pirmasis #ŽydiškasPašnekesys vyks rugsėjo 5 d., Europos žydų kultūros dienų kontekste, ir bus skirtas Vilniui ir miestą kūrusiam tarpkultūriniam dialogui aptarti. Diskusiją, pavadintą „Mano Vilnius…žydiškas, rusiškas, lenkiškas”, moderuos žurnalistas Arkadijus Vinokuras, dalyvaus Lietuvos žydų (litvakų), romų, lenkų, rusų ir kitų bendruomenių atstovai.

Antrasis#ŽydiškasPašnekesys rugsėjo 17 d. planuojamas Žasliuose, kur bus kalbama apie žydų paveldo įveiklinimą ir vietos bendruomenės santykį su sinagoga bei iš naujo atrandama žydų kultūra ir tradicijomis.

„#ŽydiškasPašnekesys – pirmas toks renginys Europos žydų kultūros dienų kontekste, skirtas kartu su visuomene apžvelgti Vilnių ir Lietuvą, kaip daugiakultūrinį fenomeną, prieškarinėje Europoje bei bandyti išgirsti to laikmečio atgarsius šiandien. Užduotis nėra lengva, kai XXI amžiaus triukšmas, liedamasis per kraštus, užgožia kultūringą pokalbį, kuriame lygiomis galimybėmis atsispindi įvairių bendruomenių balsas“,  – sako Dovilė Rūkaitė.

Dėl pandemijos 2021 m. vis dar kupini organizacinių iššūkių, todėl visi Europos žydų kultūros dienų renginiai Lietuvoje bus prieinami virtualiai, bus sudarytos galimybės ne tik klausytis diskusijų, bet ir aktyviai dalyvauti žydiškuose pašnekiuose kartu su plačiąja Lietuvos visuomenę ir kviestiniais pranešėjais. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia į visus renginius registruotis, o atvykus turėti Galimybių Pasą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

15 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist