Jau kitą savaitgalį, rugsėjo 4 d. Vilnių sudrebins spalvingiausias muzikos renginys – tarptautinis romų kultūros festivalis GYPSY FEST 2022 m. Renginio organizatorius, žinomas Lietuvos romas, ansamblio „Sare roma“ vadovas Ištvanas Kvik sako, kad socialinę misiją nešantis festivalis šiemet kviečia pamiršti apie tautų skirtybes ir prisiminti pagarbą vieni kitiems. 

Džiaugiasi besikeičiančia visuomene

GYPSY FEST – jau šeštus metus vykstantis ir vilniečių jau pamiltas renginys, kuris miestą nudažo spalvinga ir muzikalia teatralizuota eisena, o vakare džiugina griausmingu koncertu. I.Kvik sako, kad per visus šiuos metus stebi, kaip griūna vis daugiau su romais susijusių mitų. „Mano širdis tiesiog dainuoja matydama, kaip su kiekvienais metais gyventojai vis labiau domisi šiuo renginiu, kaip vis daugiau palaikymo sulaukiame, vis daugiau šypsenų matome gatvėje per mūsų teatralizuotą eiseną. Dažnai sakau, kad tai visos mūsų organizacinės komandos vaikas. Šiandien jam jau šešeri, jis jau vis drąsesniais žingsniais pažįsta pasaulį.

Kiekvienais metais renginiui vis daugiau dėmesio skiria ir žiniasklaida. Jis vis ryškesnis ir vis labiau pastebimas. Štai šiemet GYPSY FEST buvo atrinktas Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimams, kaip vienas iš trijų verčiausių projektų „Tautų dialogo” skatinimo kategorijoje. Apdovanojimų renginys buvo transliuojamas per LRT televiziją. Tai nepaprastai svarbus įvertinimas, o kartu ir tam tikras mūsų veiklos rezultatas. Įsivaizduokite, kad prieš gerą dešimtmetį romų renginys būtų nominuotas nacionaliniuose apdovanojimuose. Gal tuomet tai būtų buvę sunku įsivaizduoti, o šiandien tai vyksta ir tai džiugina mūsų širdis. Mums didelė garbė, kad galime prie to prisidėti. Šiemet norime paskleisti žinią, kad šiandien, kai pasaulyje gausu neramumų, nepamirštume mėgautis paprastomis akimirkomis ir liautumėmės ieškoti priešų tarpusavyje. Lietuva yra visų mūsų namai, mėgaukimės vieni kitų draugija, nepamirškime bendražmogiškųjų vertybių ir pagarbos vienas kitams. O muzika visame tame gali tapti vienijančia jėga, tarptautine kalba, kurią supranta visas pasaulis“, – sako I.Kvik. 

Pakvietė romanizuotis

Viena iš festivalio organizatorių ir idėjos autorių, Vaiva Poškaitė-Kovaliuk primena, kad šiemet festivalis vyks trimis etapais: „Rugsėjo 2-ąją surengsime konferenciją Seime, rugsėjo 4-ąją, sekmadienį, žygiuosime spalvingoje muzikalioje ir linksmoje eisenoje nuo Katedros aikštės iki Rotušės aikštės, kurioje surengsime gražų spalvingą nemokamą koncertą bei specialiai įrengtame mini romų kaimelyje vaišinsime praeivius. O vakare, nuo 19 val. „Compensa“ scenoje vyks įspūdingas Grand koncertas. Planuojama, jog koncerte pasirodys Lietuvos žvaigždės: Ištvanas Kvik, „Sare roma”, Irena Starošaitė ir Žilvinas Žvagulis, RONDO, „Du Donatai”, „Patruliai“, Laisva, Konsuela, Samanta Tina (Latvija). Pakviesti ir užsienio romų kolektyvai: „Ame Roma” (Latvija), „Olah Gipsy Beats” (Vengrija),  „Imperio” (Čekija), šokių ansamblis iš Estijos „Romano Kheliben”, Cyganskaja podkova (Ukraina).” Šiemet paruošėme specialią programą – lietuvių liaudies dainas aranžavome romų atlikimo stilistika, tad romai savaip atliks lietuvių dainas, o lietuviai – romų. Balzamas muzikos gurmanų ausims!

Festivalis GYPSY FEST yra socialinės pakraipos ir kasmet turi specialų šūkį. „2019-aisiais sakėme: „Romas – ne džinas!“ ir kvietėme susipažinti su romų tauta, nevengti, nesibaiminti romų. 2020-aisiais skelbėme – „Be etikečių!“, kviesdami neklijuoti prie žmonių ar tautos etikečių. 2021 sakėme – „Skirtingos tautybės – vienodos vertybės!“, norėdami priminti, kad išorė gali būti skirtinga, tačiau žmogiškosios vertybės yra visiems vienodos. O šiemet kviečiame – „Mėgaukis romanizacija!“, norėdami atkreipti dėmesį, kad šiais neramiais laikais ieškotume bendrystės ir pagarbos vieni kitiems“, – sako V.Poškaitė-Kovaliuk.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Tautinių mažumų departamentas, Vilniaus miesto savivaldybė, Aktyvių piliečių fondas. 

„GYPSY FEST 2022 Vilnius“ 4 d. programa:

12:30 val. teatrališka eisena nuo Katedros aikštės iki Rotušės aikštės.

13 val. sveikinimo kalbos, koncertas, vaišės ir mugė Vilniaus Rotušės aikštėje.

19 val. GRAND koncertas „Compensa“ koncertų salėje.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

11 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar pritariate, jog Vilniaus oro uostui būtų suteiktas M. K. Čiurlionio vardas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist