Rugsėjo 17-18 dienomis Vilniuje ir Kaune įvyko seminarai apie Naujasias realybes – virtualiąją, papildytą ir maišytą – bei kaip šias technologijas taikyti kultūros ir turizmo lauke. Užsienio ir Lietuvos pranešėjai dalinosi patirtimi, patarimais ir kartu kūrė inovatyvias idėjas su kultūros ir turizmo lauko atstovais. O viena jų sukėlė teigiamą emocijų sąmyšį.

Adomo Mickevičiaus bibliotekoje ir Kauno menininkų namuose vykęs seminarų ciklas “Forma ir turinys” yra “Inovacijų savaitės” dalis ir rengiamas kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Seminaras siekė suteikti daugiau žinių, praplėsti akiratį. Erdvės pasirinktos neatsitiktinai: šiuolaikiniame pasaulyje bibliotekos ir muziejų vaidmuo smarkiai pasikeitė, todėl reikia ieškoti naujų būdų kaip pritrauklti lankytoją.

“Verslai jau įsisavino taip vadinamų Naujųjų realybių naudas: pridygo Virtualios realybės kavinių, pasaulį užvaldęs papildytos realybės žaidimas Pokemon Go į gatves iškraustė nemažą populiacijos dalį. Šiuos masėms patrauklius sprendimus būtina taikyti ir edukuojant, pristatant paveldą ar kultūrą. Būtina įgyti išmanymą, kaip ir kuo Naujosios realybės gali būti naudingos bendraujant su visuomene.” – seminaro ciklų idėją aiškino organizatorius, VšĮ “Kultūrinės ir organizacinės idėjos” vadovas Sergej Grigorjev.

Bejausmio roboto kūryba

Seminarą atidarė robotikos menininkas iš Japonijos So Kanno, kuris pasakojo apie robotą kaip programuojamą kūrėją. Menininko instaliacija “Bejausmis piešiantis robotas” atsitiktiniu algoritmu ant sienos purškia grafičio žymes primenančias linijų raizgalynes. Lankytojui tai neabejotinai primena mieste matomos grafičio menininkų dedamus parašus, kitaip – tag’us. “Galutinis mano meno rezultatas neturi didelės meninės vertės, tačiau pasirinkta forma – robotai bei algoritmai – provokuoja susimąstyti, kas gi yra menas.” – pasakojo So. “Vienos parodos atidaryme, lankytojus labiau domino nusifotografuoti su roboto, o ne su manimi, jo autoriumi. Matyt tai tik parodo, kad žmonės yra smalsūs ir supranta humorą.” – juokėsi autorius.

Interaktyvi istorija ir geografija

Filmų autorius ir interaktyvių kino projektų kūrėjas Andrius Lekavičius pristatė savo kurtus projektus apie Lietuvos istoriją “Laisvės kodas 13”, “Nupučiama siena” bei “Sausio 13-osios aidai”. Projektai interaktyviai pristato istorinius įvykius, geopolitines sanklodas ir plačiai auditorijai. Anot autoriaus, dideli iššūkiai yra ne dirbant su naujosiomis technologijomis, bet ir su projektus remiančiais fondais. “Kai projektas įgauna kažkokią skaitmeninę formą, ją reikia išlaikyti ir prižiūrėti. Negali tiesiog ant sienos pakabinti interaktyvios skaitmeninės instaliacijos. Ne visos remiančios institucijos tai supranta.” – dalinosi autorius apie užsakovų ir fondų naujųjų technologijų suvokimą .

Kas jungia fotografiją, dronus ir 3D technologijas? Vienas pirmųjų Lietuvoje drono operatorių Saulius Zaura pristatė fotometriją – kai dronas ne tik fotografuoja, bet ir matuoja atstumus ir proporcijas. O po skrydžio nedelsiant pateikiamas vietovės 3D žemėlapis. “Šiuo metu šios technologijos naudojamos ūkyje, gelbėjimo operacijose. Tačiau įsivaizduokite, jei mygtuko paspaudimu galėtumėte apkeliauti Trakų pilį iš paukščio skrydžio?” – pasakojo Saulius. Anot jo, fotometrija yra prieinamas bei patrauklus būdas pristatyti paveldo objektus, netgi didžiausių techno-skeptikų tarpe sužadina smalsumą. “Visiems patinka tyrinėti pilis ir dvarus. Mes turime daug jų, tad leiskime žmonėms jomis džiaugtis ne tik pro paradines duris.” – pasakojo Saulius Zaura.

Pasimatymas su Vytautu Didžiuoju

Kūrybines dirbtuves apie miesto meninį įveiklinimą ir naujų turistinių maršrutų kūrimą rengęs Giovanni Franchina pabrėžė bendruomenės svarbą. Milane ir Turine, Italijoje, Giovanni yra įkūręs papildytos realybės gatvės meno muziejų. Tai – mieste išdėstyti graffiti darbai ir specialiai jiems skirta mobilioji aplikacija, kurioje darbai atgyja kaip animacijos, įgauna režisūrinį naratyvą. “Netikėtai, paprastas graffiti atokiame miesto kampelyje tampa gausiau lankomu turistiniu objektu. Kuriamas naujas meninis naratyvas, nauji traukos taškai ir turistinis žemėlapis.” – dalinosi Giovanni. “Vienas didžiausių iššūkių yra ne technologijų taikymas, o kūrybinės bendruomenės darbas kartu – juk kūrėjai pratę prie individualizmo. Ne ką mažesnis iššūkis yra kūrėjų mąstymo lūžis dirbant su naujosiomis technologijomis.”

Kūrybinėse dirbtuvėse Giovanni kartu su dalyviais generavo Naujų realybių taikymo idėjas kultūros ir turizmo objektams. Viena pozityviausiai įvertintų – pasimatymas su Vytautu didžiuoju: tai menama papildytos realybės programėlė, kuriuje LDK kunigaikštis Vytautas Didysis kviečia į pasimatymą, kartu aplankant žymiausiais istorines vietas ir datas, pasidarant asmenukę, atsakantis į pagrindinius klausimus.

Didelis kultūrinis potencialas

Seminaro lankytojai pritaria, kad Naujosos realybės bei kitos inovatyvios technologijos padeda aktualizuoti įdomų turinį. Tačiau naujų technologijų taikymui reikalingos ir jų kaip užsakovų žinios, idant forma neužgožtų turinio. VšĮ “Kultūrinės ir organizacinės idėjos” ir toliau ketina rengti seminarus technologinio progreso tema.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist