Sulaukus palankių orų kiekvienas skuba tvarkyti ir puoselėti savo aplinką. Neatsiejama aplinkos grožio dalis yra gėlynai. Kiekvienas nori, kad jie žydėtų nuo pat ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų. Tad į ką gi būtina atkreipti dėmesį prieš renkantis augalus gėlynui, kaip jį suplanuoti, kokių klaidų vengti, kad jis mus džiugintų? Į šiuos ir kitus klausimus gauti atsakymus bus galima tradicinėje mugėje „VikoFlora 2022. Pavasaris“, kuri vyks gegužės 13-15 d. Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto teritorijoje, Buivydiškėse, Vilniaus raj. Mugė lankytojų laukia gegužės 13 d. (penktadienį) nuo 10.00 iki 19.00 val., gegužės 14 d. (šeštadienį) nuo 08.00 iki 19.00 val., o sekmadienį (gegužės 15 d.) nuo 08.00 iki 15.00 val.

Gėlynų planavimas

T. Čižokas (VIKOFLORA vadovas) atkreipia dėmesį, kad gėlyno formavimas – tai ne tik fizinis, bet ir kūrybinis procesas, reikalaujantis daug laiko ir žinių. Įrenginėjant gėlyną svarbu tinkamai parinkti jam vietą, formą, taip pat svarbu atkreipti dėmesį į jo paskirtį.

Miestų gėlynai formuojami taisyklingų formų, stengiantis išryškinti jų spalvingumą. Čia sodinamos ilgai žydinčios, paprastai vienmetės gėlės. Privačiuose kraštovaizdžio želdynuose gėlynai kuriami kuo natūralesni, paprastų formų, stengiantis gėlyną ir jo augalus kuo natūraliau susieti su kitais želdynų komponentais – medžiais, krūmais, reljefu, esančiais vandens telkiniais.

Anot T. Čižoko, pirmiausia svarbu nuspręsti, kokio ploto ir kokios įvairovės gėlių norima, kiek laiko galima bus skirti jų priežiūrai. Labai svarbu parinkti gėlyno vietą: ar norima, kad vaizdas būtų gražus vos tik įėjus pro vartus į sodybą, ar kad matytųsi pro tvorą arba gyvatvorę. Be to, gėlynas turėtų matytis ir traukti akį ir pro namų langus. Žinoma, daug ką lemia sklypo plotas, esantis dirvožemis ir apšvietimas, svarbu žinoti, kiek laiko saulės spinduliai šildo pasirinktą gėlių auginimo vietą. Pagal tai reikia pasirinkti augalus, nes vieni gali augti saulėtoje, atviroje vietoje, kiti – pusiau pavėsyje, o gal ir visiškame pavėsyje.

Pasak pašnekovo, būtina sudaryti gėlių sąrašą, kurios gali augti būsimame gėlyne. Būtina į sąrašą įtraukti ir svogūninių gėlių, kurios žydi pavasarį. Gėlyne turi būti įvairių gėlių, kurios žydi skirtingu metų laiku. Gėles reikėtų suskirstyti pagal aukštį, žydėjimo laiką, žiedų spalvą. Tik gėlyno apvadui gėlės turi būti parenkamos vienodo ar panašaus aukščio ir žydinčios beveik vienu metu. Svarbu nepamiršti ir gėlių lapų išvaizdos – spalvos, formos, faktūros.

Galima parengti gėlyno planą ir jame pasižymėti gėles bei jų derinius – tai padės lengviau apskaičiuoti, kiek ir kokių gėlių reikės. Vidutiniškai, aukštai gėlei (daugiau kaip 80 cm aukščio) reikia iki 1 m2, vidutinio aukščio (30–80 cm aukščio) – 0,5 m2, o žemaūgėms gėlėms (5–30 cm. aukščio) reikėtų skirti iki 0,3 m2.

Visų pirma gėlyne reikėtų sodinti aukštas, stambiais lapais gėles, po to vidutinio aukščio ir galiausiai žemaūges. Svogūninės sodinamos rudenį grupelėmis, tuomet gėlyne jos puikiai dera kartu su kitais augalais.

Gėlių spalvų derinimas

Pasak „VikoFlora“ centro vadovo T. Čižoko, kuriant gėlyną svarbu atkreipti dėmesį į gėlių spalvas – čia taip pat galioja tam tikros taisyklės. Spalvos skiriamos į aktyvias ir šiltas (raudona, oranžinė, geltona), ir pasyvias šaltas (žalia, mėlyna, violetinė). Balta ir juoda spalvos – neutralios.

Geriausi spalviniai deriniai – raudona su žalia, oranžinė su mėlyna, geltona su violetine. Tokių spalvų išdėstymas šalia – patrauklus, sukuriantis harmonijos jausmą derinys, spalvos papildo viena kitą ir atrodo intensyvesnės. Ne tokie patrauklūs akiai, bet leistini deriniai – raudona su geltona, geltona su mėlyna, žalia su violetine.

Gėles geriau sodinti arba nuo gėlyno centro, arba nuo tolimiausio jo krašto. Pirmiausia parinktose vietose sodinami daugiamečiai, aukšti, masyvūs augalai. Gėlyno sodinimą verta užbaigti žemaūgiais daugiamečiais ir vienmečiais augalais.

Augalų derinimas gėlyne turi būti gerai apgalvotas iš anksto. Galima įsirengti vien daugiamečių gėlių gėlyną, tuomet kasmet nereikės investuoti į daigų pirkimą. Bet tokie gėlynai turi vieną problemą – jie ne visada būna pakankamai ryškūs ir nuolatos džiuginantys akį. Be to, šios kompozicijos turi džiuginti akį ne vienerius metus, be to, spalvų mados nuolat keičiasi, o gėlynai turi išlikti aktualūs nuolat.

Kitas variantas – vienmečių gėlių gėlynai, kurie sukuria pribloškiančią spalvų, žavesio ir lengvumo erdvę. Žinoma, tam kasmet reikia nemažai investicijų daigų įsigijimui, bet šiuo atveju akis džiugins ryškus, nuolat žydintis gėlynas.

Optimaliausias ir turbūt geriausias pasirinkimas – daugiamečių ir vienmečių gėlių gėlynas. Jį pasirinkus akį trauks nuolat augantys augalai, kurie sudarys nuolatinį gėlyno karkasą, o jų spalvinei gamai sustiprinti galima pasodinti ryškiaspalvių vienmečių gėlių.

Gėlyno priežiūra

T. Čižokas sako, kad pasodinus gėlyną svarbu nepamiršti, jog jam bus reikalinga nuolatinė priežiūra. Svarbiausia yra gėlyno laistymas, ypač dažnai ir gausiai būtina lieti naujai pasodintus, jaunus augalus, vienmetes gėles. Intensyviau laistoma vasarai įsibėgėjus ir karštomis dienomis, laistyti geriausia ryte arba vakare. Būtina nepamiršti gėlių patręšti. Daugiametes svarbu tręšti saikingiau, o vienmetes daugiau, nes joms reikia nemažai maisto medžiagų, kad galėtų nuolatos žydėti ir džiuginti aplinkinių akis.

Taip pat svarbu laiku išnaikinti piktžoles gėlynuose. Po didesnių liūčių svarbu papurenti žemę, ypač prie augalų šaknų – tam, kad šaknys lengviau kvėpuotų.

Augalų įsigijimas

Dažniausiai augalai sodybai įsigyjami prekybos centruose, turguje, medelynuose. Didžiausia problema, kad tokiu atveju dažniausiai nesuteikiama derama informacija apie augalo augimo ir priežiūros ypatumus – o tai labai svarbu prieš augalą parsinešant į savo gėlyną.

Perkant augalus labai svarbu atkreipti dėmesį į jų kokybę, išvaizdą. Būtina apžiūrėti lapus, žiedus, jei įmanoma – ir šaknyną.  Juk svarbiausia namo neparsinešti kenkėjų ar ligų.

Geriausias būdas įsigyti augalus – iš pačių augintojų rankų. Tuomet bus suteikta visa reikalinga informacija apie augalą, jo priežiūros subtilumus. Žinoma, vienas augintojas negali turėti visų mums reikalingų augalų. Galima pamanyti, jog neįmanoma aplankyti kelių, po visą Lietuvą išsibarsčiusių augintojų? Tačiau yra puiki alternatyva – augalų mugės!

Mugių metu vienoje vietoje galima rasti tiek vienmečių, daugiamečių gėlių, daržovių daigų, įvairių žolynų, tiek sodo ir dekoratyvinių augalų, prieskoninių žolelių. Tai puiki proga pasikalbėti su pačiais augintojais, gauti naudingų patarimų apie aplinkos ir augalų priežiūrą, gėlyno įrengimą ir priežiūrą, augalų derinimą tarpusavyje, gauti be galo daug vertingų žinių.

Mugė „VikoFlora 2022. Pavasaris“ vyks gegužės 13-15 d. Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto teritorijoje, Buivydiškėse, Vilniaus rajone.

Mugės darbo laikas:

  • Gegužės 13 d., penktadienį, 10.00 – 19.00 val.
  • Gegužės 14 d., šeštadienį, 08.00 – 19.00 val.
  • Gegužės 15 d., sekmadienį, 08.00 – 15.00 val.

Daugiau informacijos galite rasti VIKOFLORA FB paskyroje.

Maloniai kviečiame apsilankyti!

P.S. Nespėsiantiems apsilankyti šioje mugėje primename, kad antroji pavasarinė mugė „VikoFlora 2022“ planuojama birželio 3-5 dienomis.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

34 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuris metų įvykis nusipelno 2023-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist