Renginiai

Europos paveldo dienų proga – Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatų istorijos

Lietuvos nacionalinis muziejus jungiasi prie Europos paveldo dienų minėjimo ir kviečia išgirsti dar negirdėtus pasakojimus apie šimtametę muziejaus ekspozicijas priglaudusių pastatų istoriją.

Pasivaikščiojimo Gedimino kalno papėdėje metu, taip pat atvykę į ekskursiją Vilniaus miesto bastėjoje, sužinosite kaip keitėsi visiems puikiai žinomi miesto gynybiniai įtvirtinimai, kol galiausiai jie virto muziejumi, taip pat sužinosite, kur galima pamatyti seniausią Vilniaus miesto mūrą.

„Seniausio Vilniaus mūro istorijos“

Kazio Varnelio namų-muziejaus ansamblis architektūriniu požiūriu yra išskirtinis, suliejantis skirtingus istorinius miesto raidos klodus. Čia ryškūs ne tik gotikos, bet ir renesanso, baroko, klasicizmo epochų bruožai. Įspūdinga Mažoji Gildija – vienas seniausių mūrinių Vilniaus pastatų, siekiantis net XIV a. pabaigą. Per pastato istoriją atkuriamas urbanistinis miesto paveikslas aktualizuoja ne tik šimtmečius skaičiuojančių muziejaus pastatų raidą, bet ir jų paskirties pokyčius, gyventojų istorijas. Ypatingas dėmesys skiriamas paveldo išsaugojimo temai – XX a. 8–9 deš. vykusiems Mažosios gildijos ir Masalskių namo restauravimo darbams, stipriai pakeitusiems komplekso veidą.

 

Rugsėjo 20 d., penktadienis

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Kazio Varnelio namai – muziejus, Didžioji g. 26, Vilnius

 

„Bastėjos mūrų gynybinė praeitis ir muziejinė dabartis“

Šiandien Vilniaus miesto bastėja – vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių, atviras visiems, norintiems pažinti jo ypatingą istoriją ir unikalią architektūrą. Tačiau net keletą šimtmečių šis, kadaise svarbus miesto gynybos objektas, buvo užmirštas ir apleistas.

Iš užmaršties bastėja buvo prikelta tik XX a. 7 dešimtmetyje, kuomet prasidėjo jos restauravimo darbai. Vieno šio etapo metu aplink vidinę bastėjos sieną buvo pastatytas dviejų aukštų mūrinis koridorius, kuris saugo autentiškąjį bastėjos mūra nuo kenksmingų išorės veiksnių bei drėgmės.

Ekskursijos metu bus atskleista bastėjos mūrų gynybinė praeitis ir papasakota jos muziejinė dabartis.

 

Rugsėjo 21 d., šeštadienis

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Vilniaus gynybinės sienos bastėja (Bokšto g. 20/18, Vilnius)

 

„Gynybiniai įtvirtinimai, virtę muziejumi: pasivaikščiojimas Gedimino kalno papėdėje“

Ši ekskursija – tai kelionė per 600 metų Vilniaus ir jo įtvirtinimų istoriją – nuo XIV iki XIX amžiaus. Ekskursijos metu nuo tilto per Vilnios žiotis bus apžvelgiama Vilniaus pilių teritorija: Senasis ir Naujasis arsenalai, vidinis arsenalo kiemas, Šv. Onos-Barboros bažnyčios pamatai, pilies valdytojo – pilininko kiemas ir namas.

Sužinosite apie seniausius lietuvių gynybinius įtvirtinimus, bokštus, vartus, Vilnios vagos kaitą, archeologinių tyrimų metu atrastą Neries pakrantę. Bus papasakota apie Rusijos 1794 m. užimtą LDK arsenalą ir jame įrengtą tvirtovę, o dabartiniame muziejaus administracijos korpuse apsigyvenusį miesto komendantą. Ekskursiją užsibaigs LDK valdovo Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorija.

Rugsėjo 22 d., sekmadienis

 

Laikas: 15.00 val.

Vieta: Gedimino kalno papėdė (Arsenalo g. 3, Vilnius, įėjimas į muziejaus vidinį kiemą, prie medinių vartų)

Svarbu! Dalyvių skaičius ribotas. Būtina išankstinė dalyvių registracija: spausti čia

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button